Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

 
Odprawa dla pracownika — kiedy się należy i jaka jest jej wysokość?

 

W jakich sytuacjach pracownik może otrzymać odprawę pieniężną? Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać odprawę? Wszystko o odprawach dla zwalnianych pracowników. 

 

Odprawa dla pracownika 

 

Odprawa z tytułu zwolnienia to świadczenie pieniężne stanowiące formę rekompensaty dla pracownika za to, że traci pracę. Jest wypłacane w pewnych szczególnych sytuacjach, a zasady te reguluje Kodeks Pracy oraz regulaminy zakładowe w firmie. 

 

Kiedy należy się odprawa?

 

Nie każdemu pracownikowi należy się odprawa pieniężna. To, czy pracownik będzie miał prawo do dodatkowych pieniędzy, zależy od: 

  • Trybu zwolnienia 
  • Przyczyn zwolnienia
  • Ilości pracowników zatrudnianych przez pracodawcę. 

 

Komu należy się odprawa?

 

Pracownikowi, który został z pracy zwolniony (a dodatkowo spełnione zostaną inne przesłanki). Warto zatem pamiętać, że pracownik, który sam złożył wypowiedzenie, nie ma prawa do odprawy. 

 

Odprawa pieniężna dla zwalnianego pracownika nie dotyczy każdego typu zwolnienia. Przede wszystkim, to zwolnienie musi być niezawinione przez pracownika. W praktyce zatem odprawa dla zwalnianego pracownika dotyczyć będzie jedynie sytuacji, w których miało miejsce rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika (np. likwidacja stanowiska pracy). Może to być zarówno wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, jak i porozumienie stron z przyczyn niedotyczących pracownika.

 

Odprawa dla pracownika zatrudnionego na czas określony a nieokreślony

 

To, czy pracownik jest zatrudniony na czas określony bądź nieokreślony, nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa do otrzymania odprawy. W obu przypadkach, jeśli spełnione są pozostałe przesłanki, należy mu się odprawa. 

 

W sytuacji zatrudnienia na czas określony, przy zwalnianiu pracownika, pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny zwolnienia. Z tego powodu, trudno niekiedy ustalić, czy pracownikowi należy się odprawa, czy też nie, bo nie wiadomo czy przyczyny wypowiedzenia leżą po stronie pracownika, czy pracodawcy. W takiej sytuacji pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. Jeśli okaże się, że pracodawca nie będzie w stanie udowodnić tego, że przyczyna wypowiedzenia leży po stronie pracownika, jeśli pozostałe przesłanki zostaną spełnione (firma zatrudnia powyżej 20 pracowników), będzie się zwolnionemu należała odprawa pieniężna. 

 

Likwidacja stanowiska pracy a odprawa 

 

Sytuacja likwidacji stanowiska pracy należy do specyficznej sytuacji, w której zwalniany pracownik zyskuje prawo do odprawy, ze względu na to, iż jego zwolnienie nastąpiło z przyczyn od pracownika niezależnych. Do grupy zwolnień indywidualnych, w których przysługuje prawo do odprawy, należą również sytuacje pogorszenia się kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Oczywiście, tak jak w innych przypadkach, odprawa w związku z likwidacją stanowiska pracy przysługuje tylko w zakładach pracy powyżej 20 pracowników. 

 

Zwolnienia grupowe a odprawa 

 

Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia wtedy, kiedy:

  • pracodawca, który zatrudnia do 100 pracowników, zwalnia minimum 10 osób, 
  • pracodawca posiadający powyżej 100 pracowników, ale mniej niż 300, zwalnia 10% z nich
  • pracodawca posiadający minimum 300 pracowników, zwalnia 30 osób. 

Osoby te, muszą być zwolnione w przeciągu 30 dni, przy czym pierwszy dzień tego okresu to dzień, w którym wręczono pierwsze wypowiedzenie lub propozycję rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. 

 

Kodeks pracy zwolnienia grupowe rozpoznaje jedynie w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia minimum 20 pracowników. Odpowiedź na pytanie „zwolnienia grupowe od ilu osób” jest zatem bezpośrednio związana z wielkością zakładu pracy. 

 

Warto zauważyć, że grupowe zwolnienia z pracy dotyczą jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Osoby zatrudnione w ramach umów cywilno – prawnych (np. umowy zlecenie) nie wlicza się ani w pulę stanu zatrudnienia, ani – jeśli umowy zostaną rozwiązane – w poczet zwolnionych grupowo. 

 

Wysokość odprawy

 

Wysokość odprawy z tytułu zwolnienia związana jest z okresem zatrudnienia pracownika. Oby obliczyć wysokość oprawy pracowniczej należy wziąć pod uwagę staż pracy:

  • Przy zatrudnieniu krócej niż 2 lata – jednomiesięczne wynagrodzenie 
  • Przy zatrudnieniu 2-8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie 
  • Przy zatrudnieniu ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie. 

 

Do tego, by obliczyć wysokość odprawy przy zwolnieniu, koniecznie należy wliczyć w staż pracy wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. 

 

Wysokość odprawy przy zwolnieniach grupowych jest taka sama jak wysokość odprawy pieniężnej przy zwolnieniu indywidualnym. Globalnie, maksymalna wysokość odprawy przy zwolnieniach grupowych i indywidualnych nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. 

 

Kodeks pracy a odprawa 

 

W Kodeksie Pracy omówione są odprawy rentowe, emerytalne i pośmiertne. Przepisy, które omawiają taką sytuacją jak odprawa po zwolnieniu z pracy (odprawy pracownicze podstawa prawna), znajdują się w Ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 

 

Bardzo często kwestie odpraw w dużych firmach są regulowane również regulaminem pracy. Jego postanowienia nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż przepisy ustawy. 

 

Odprawy pracownicze a składki ZUS

 

Odprawa dla zwolnionego pracownika nie jest objęta składkami ZUS, ale należy ją opodatkować w pełnej wysokości tak, jak każdy inny przychód pracownika. Aby ZUS nie zakwestionował takiej odprawy, należy bezwzględnie udowodnić to, że istnieje związek pomiędzy wypłatą danego świadczenia pracownikowi a rozwiązaniem umowy o pracę. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?