Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

 
 Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

Nie lubię swojej pracy – co jest przyczyną


Czasami chodzenie do pracy jest dla nas swoistą torturą. Rano nie możemy wstać, a kiedy przychodzimy do biura, jesteśmy przytłoczeni, nie widzimy sensu w tym, co robimy i zwyczajnie chcemy uciec z biura i nigdy tam nie wracać. Wielu ludzi wręcz nienawidzi swojej pracy, chodzi tam tylko z konieczności w myśl zasady, że z czegoś trzeba żyć. Co zatem może być przyczyną tego, że nie lubimy swojej pracy?

Na ten stan może mieć wpływ atmosfera w pracy. Czasami nie dogadujemy się ze swoimi kolegami z zespołu, uważamy, że nie mamy żadnych punktów wspólnych i dlatego nie można oderwać się chociaż na chwile od wykonywanych obowiązków i pożartować, co pozwoli nam się zrelaksować. Często w pracy panuje bardzo nerwowa atmosfera, wszyscy są nastawieni tylko na zysk. Wszechobecny wyścig szczurów może spowodować, że nie będziemy się czuli dobrze w atmosferze niezdrowej rywalizacji. Ciągłe poczucie zagrożenia (bo przecież inny pracownik może wykorzystać nasze słabości na swoją korzyść), mogą nas bardzo skutecznie zniechęcić do przychodzenia do zakładu pracy.

Zdarza się także, że do naszych obowiązków wkradła się rutyna, a my nie widzimy żadnej możliwości rozwoju. Tutaj być może nie działa system motywacyjny i pracodawca powinien zastanowić się, co zrobić, aby pracownicy znowu poczuli chęć do pracy. Czasami zwyczajnie jesteśmy obarczeni zbyt dużą ilością obowiązków, które powoli, aczkolwiek skutecznie, nas przytłaczają.

Czasem zwyczajnie nie jest to praca dla nas. Jeżeli osoba z bardziej artystyczną i kreatywną duszą zaczyna pracę w biurze, gdzie nie będzie mogła pozwolić sobie na działanie zgodne z bujną wyobraźnią, to prędzej czy później taki człowiek zacznie się męczyć i dusić w miejscu pracy. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jest praca dla mnie.

 

Jak wytrzymać w pracy


Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Każdy człowiek ma bowiem inny sposób na radzenie sobie ze stresem, nieprzyjemnymi sytuacjami lub niechęcią. Dla niektórych bardzo dobre będzie słuchanie ulubionej muzyki. Jeżeli jesteśmy bardzo zmęczeni swoimi obowiązkami, warto przejść się na krótki spacer, który pozwoli nam odświeżyć umysł.
Czasem musimy sobie powtarzać, że np. zbieramy fundusze na wymarzone wakacje i póki co nie mamy innej opcji tylko zostać w danym zakładzie. Warto też popracować nad relacjami w miejscu pracy – być może problem leży po naszej stronie i wynika z niechęci do kolegów i koleżanek z zespołu.

Ważne jest także skupienie się na swoich obowiązkach, a nie na rzeczach nieprzyjemnych. Nie nakręcajmy się samymi negatywnymi rzeczami, a postarajmy znaleźć dobre aspekty naszej pracy.
Jeżeli jednak nie możemy się przełamać, odczuwamy chroniczny stres przed przyjściem do pracy już w niedzielę wieczorem, to być może cierpimy na jedną z fobii, która nazywa się ergofobia. Jest to lęk przed pracą, która uniemożliwia nam funkcjonowanie w miejscu pracy i być może trzeba się udać po fachową pomoc do specjalisty.

 

Beznadziejna praca a motywacja do pracy


Jeżeli cały czas powtarzamy sobie, że mamy dość swojej pracy, to może trzeba zastanowić się, czy nie czas na zmianę. Brak motywacji do wykonywania swoich obowiązków może być czynnikiem, który skutecznie zahamuje nasz zawodowy rozwój. Rozwojowa praca może przynosić wiele satysfakcji. Jeżeli jednak od kilku lat czujemy, że stoimy w miejscu, warto zastanowić się, czy nie powinniśmy zacząć wszystkiego od nowa. Być może trzeba się przekwalifikować, trochę zaryzykować i zacząć swoją działalność, która przyniesie nam wiele satysfakcji i zmotywuje nas do dalszej pracy.

Można wtedy sporządzić plan rozwoju zawodowego, w którym napiszemy, jaki jest nasz cel oraz co chcemy osiągnąć. Nie możemy jednak zapominać, aby wnikliwie przeanalizować potrzeby na rynku, aby nie narobić sobie problemów. Plan rozwoju zawodowego może nam pomóc w dążeniu do określonego celu. Warto zatem zastanowić się, czy zmiana pracy, do której nie mamy żadnej motywacji, nie będzie najlepszym pomysłem.

Jeżeli czujemy się wypaleni, bardzo dobrym pomysłem może okazać się także dłuższy urlop, dzięki któremu nabierzemy większego dystansu do całej otaczającej nas rzeczywistości, w tym także do naszej pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.