Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

 
 Nienawidzę swojej pracy – jak przełamać niechęć do pracy

Nie lubię swojej pracy – co jest przyczyną


Czasami chodzenie do pracy jest dla nas swoistą torturą. Rano nie możemy wstać, a kiedy przychodzimy do biura, jesteśmy przytłoczeni, nie widzimy sensu w tym, co robimy i zwyczajnie chcemy uciec z biura i nigdy tam nie wracać. Wielu ludzi wręcz nienawidzi swojej pracy, chodzi tam tylko z konieczności w myśl zasady, że z czegoś trzeba żyć. Co zatem może być przyczyną tego, że nie lubimy swojej pracy?

Na ten stan może mieć wpływ atmosfera w pracy. Czasami nie dogadujemy się ze swoimi kolegami z zespołu, uważamy, że nie mamy żadnych punktów wspólnych i dlatego nie można oderwać się chociaż na chwile od wykonywanych obowiązków i pożartować, co pozwoli nam się zrelaksować. Często w pracy panuje bardzo nerwowa atmosfera, wszyscy są nastawieni tylko na zysk. Wszechobecny wyścig szczurów może spowodować, że nie będziemy się czuli dobrze w atmosferze niezdrowej rywalizacji. Ciągłe poczucie zagrożenia (bo przecież inny pracownik może wykorzystać nasze słabości na swoją korzyść), mogą nas bardzo skutecznie zniechęcić do przychodzenia do zakładu pracy.

Zdarza się także, że do naszych obowiązków wkradła się rutyna, a my nie widzimy żadnej możliwości rozwoju. Tutaj być może nie działa system motywacyjny i pracodawca powinien zastanowić się, co zrobić, aby pracownicy znowu poczuli chęć do pracy. Czasami zwyczajnie jesteśmy obarczeni zbyt dużą ilością obowiązków, które powoli, aczkolwiek skutecznie, nas przytłaczają.

Czasem zwyczajnie nie jest to praca dla nas. Jeżeli osoba z bardziej artystyczną i kreatywną duszą zaczyna pracę w biurze, gdzie nie będzie mogła pozwolić sobie na działanie zgodne z bujną wyobraźnią, to prędzej czy później taki człowiek zacznie się męczyć i dusić w miejscu pracy. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to jest praca dla mnie.

 

Jak wytrzymać w pracy


Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Każdy człowiek ma bowiem inny sposób na radzenie sobie ze stresem, nieprzyjemnymi sytuacjami lub niechęcią. Dla niektórych bardzo dobre będzie słuchanie ulubionej muzyki. Jeżeli jesteśmy bardzo zmęczeni swoimi obowiązkami, warto przejść się na krótki spacer, który pozwoli nam odświeżyć umysł.
Czasem musimy sobie powtarzać, że np. zbieramy fundusze na wymarzone wakacje i póki co nie mamy innej opcji tylko zostać w danym zakładzie. Warto też popracować nad relacjami w miejscu pracy – być może problem leży po naszej stronie i wynika z niechęci do kolegów i koleżanek z zespołu.

Ważne jest także skupienie się na swoich obowiązkach, a nie na rzeczach nieprzyjemnych. Nie nakręcajmy się samymi negatywnymi rzeczami, a postarajmy znaleźć dobre aspekty naszej pracy.
Jeżeli jednak nie możemy się przełamać, odczuwamy chroniczny stres przed przyjściem do pracy już w niedzielę wieczorem, to być może cierpimy na jedną z fobii, która nazywa się ergofobia. Jest to lęk przed pracą, która uniemożliwia nam funkcjonowanie w miejscu pracy i być może trzeba się udać po fachową pomoc do specjalisty.

 

Beznadziejna praca a motywacja do pracy


Jeżeli cały czas powtarzamy sobie, że mamy dość swojej pracy, to może trzeba zastanowić się, czy nie czas na zmianę. Brak motywacji do wykonywania swoich obowiązków może być czynnikiem, który skutecznie zahamuje nasz zawodowy rozwój. Rozwojowa praca może przynosić wiele satysfakcji. Jeżeli jednak od kilku lat czujemy, że stoimy w miejscu, warto zastanowić się, czy nie powinniśmy zacząć wszystkiego od nowa. Być może trzeba się przekwalifikować, trochę zaryzykować i zacząć swoją działalność, która przyniesie nam wiele satysfakcji i zmotywuje nas do dalszej pracy.

Można wtedy sporządzić plan rozwoju zawodowego, w którym napiszemy, jaki jest nasz cel oraz co chcemy osiągnąć. Nie możemy jednak zapominać, aby wnikliwie przeanalizować potrzeby na rynku, aby nie narobić sobie problemów. Plan rozwoju zawodowego może nam pomóc w dążeniu do określonego celu. Warto zatem zastanowić się, czy zmiana pracy, do której nie mamy żadnej motywacji, nie będzie najlepszym pomysłem.

Jeżeli czujemy się wypaleni, bardzo dobrym pomysłem może okazać się także dłuższy urlop, dzięki któremu nabierzemy większego dystansu do całej otaczającej nas rzeczywistości, w tym także do naszej pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Praca w różnych działach magazynu, w tym przy rozładunku i układaniu towaru; Sztaplowanie produktów na paletach i przygotowywanie ich do dalszej dystrybucji; Udział w szkoleniu wprowadzającym przed rozpoczęciem pracy; Wymagania: Chęć do pracy oraz zaangażowanie; Gotowość do...
  • Koordynator / Koordynatorka Transakcji - Dział Reprezentacji Najemcy

    Colliers Poland sp. z o.o.   Kraków, ul. Pawia 18a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Koordynowanie / wspieranie procesów transakcyjnych, w tym m.in.: kontakt i spotkania z klientami w procesie reprezentacji najemcy, zbieranie ofert od właścicieli nieruchomości, przygotowywanie porównań / analiz ofert dla klientów; Kontaktowanie się z najemcami,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem, Hamburg   
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 15 000 zł brutto/mies.
    11 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - TECHNIKA DENTYSTYCZNA - ORTODONCJA miejsca pracy: Frankfurt nad Menem, Hamburg specjalizacja: ortodoncja Zadania, które czekają na Ciebie: Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych funkcjonalnych aparatów ortodontycznych, np....
  • Młodszy Inżynier Przygotowania Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Co zyskasz pracując z nami: Nauczysz się optymalizować procesy i maksymalizować wykorzystanie potencjału maszyn. Zrozumiesz, jak usprawniać przepływy materiałowe i logistykę wewnętrzną. Dowiesz się, jak eliminować marnotrawstwo (MUDA) w produkcji i zwiększać efektywność...
  • Specjalista ds. Technicznych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoje zadania to: Nadzór nad przeprowadzaniem przeglądów infrastruktury obiektowej Spółki budynków oraz instalacji. Zarządzanie procesem eksploatacji technicznej. Nadzór nad terminowymi badaniami technicznymi, UDT i innymi wymaganymi przez prawo. Koordynacja utrzymania w ruchu pojazdów i...
  • Elektryk

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Konserwacji sieci urządzeń elektrycznych na terenie zakładu (rozdzielnie elektryczne, szafy sterownicze, linie zasilające i oświetleniowe), Planowania i przeprowadzania czynności konserwacyjnych, Diagnozowania i zapobiegania awarii i usterek, Szybkiego reagowania w czasie awarii maszyn i...

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

„To wcale nie miało miejsca!", „To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś", „Znowu przesadzasz..." Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Jakie są oznaki, że gaslighter zastawia na Ciebie pułapkę?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379