Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Neuromarketing - czym jest i jak działa?

Neuromarketing - czym jest i jak działa?

 
Neuromarketing - czym jest i jak działa?

Co siedzi w głowie konsumenta? Dlaczego wybrał ten towar a nie inny. Jak wpłynąć na jego decyzję? O czym pomyślał, zaglądając na półkę w sklepie? Co przykuło jego uwagę? Dobry marketingowiec zna odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Neuromarketing - co to jest

 

Skąd specjalista od spraw reklamy może uzyskać informacje o skuteczności swoich kampanii? Wśród wielu metod analizy zachowań konsumentów, jedną z bardziej przydatnych może okazać się neuromarketing. To wykorzystanie badań naukowych w dziedzinie marketingu. Polega na rejestrowaniu zachowań osób podczas zapoznawania się np. z materiałem promocyjnym danej firmy.

 

Wyniki zdobywane w badaniach neuromarketingowych dają dokładny obraz reakcji klientów. Pozwalają zrozumieć, w których momentach dany komunikat reklamowy zadziałał na badanego i jakie np. obszary mózgu poruszył (i w związku z tym jakie emocje wzbudził).

 

Neuromarketing - przykłady

 

Neuromarketing, czyli jak skłonić mózg do zakupów - to obszar wielu badań. Poniżej przedstawiamy kilka flagowych przykładów tego, czym zajmuje się omawiana dziedzina.

 

• Eye tracking - specjalna kamera śledzi ruchy gałek ocznych. Może zarejestrować, jakie elementy opakowania danego produktu zwrócą naszą uwagę, na jaką półkę spojrzymy, wchodząc do sklepu po raz pierwszy. Eye tracking pozwala również zorientować się, gdzie wędruje nasz wzrok, kiedy uruchamiamy daną stronę internetową. Badania są także źródłem wiedzy na temat tego, jakie elementy są całkowicie pomijane przez konsumenta.
• Elektroencefalografia (EEG) - za pomocą czepka z elektrodami podczas badania rejestruje się aktywność fal mózgowych na dostarczane bodźce (czy skupiamy uwagę, czy coś jest dla nas stresujące itd.)
• Funkcjonalny rezonans magnetyczny (FMRI) - bada wzrost przepływu krwi i utlenowania, pojawiające się w momencie kiedy wzrasta aktywność neurologiczna.

 

Jak wyglądają praktyczne przykłady? Flagowy stanowi firma produkująca chipsy. Dzięki badaniom odkryła iż błyszczące opakowania zniechęcają konsumentów do zakupu. Wywoływały aktywność kory mózgowej odpowiedzialnej za poczucie winy (świecące kojarzy się z niezdrowym olejem). Zmieniono więc paczki na takie o matowej fakturze. Dzięki wykorzystaniu neuromarketingu przedsiębiorcy mogą zaplanować celne kampanie reklamowe, które bezpośrednio trafią do konsumentów i na nich wpłyną.

 

Dawniej istniały ankiety, zdawano się na rozmowę ze sprzedawcą i produkowano jak największą liczbę ulotek, by dotrzeć do każdego możliwego klienta. Dziś natomiast wysyła się konsumenta na funkcjonalny rezonans magnetyczny. Marketing ewoluuje wraz z postępami nauki. Czy to pozytywne zjawisko? Z perspektywy przedsiębiorstwa zdaje się mieć liczne zalety. Firma inwestuje w reklamę, która rzeczywiście przyciągnie widza. Ankietowany klient też czasami nie potrafi do końca zdefiniować, kiedy coś go zainteresowało lub co sprawiło że dana reklama była zniechęcająca. Dzięki badaniom neuromarketingowym wszystko można zaobserwować na ekranach komputera.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.