Napiwek
Według definicji Słownika Języka Polskiego napiwek to „drobna suma wręczana zwyczajowo za usługę kelnerom, szatniarzom, posłańcom itp.” Zwyczajowo przyjęto, że napiwek stanowi 10% kwoty, którą wydajemy na określoną usługę. Pojęcie napiwku nie zostało do tej pory zdefiniowane w przepisach podatkowych, dlatego też wiele osób ma problem z jego prawidłową interpretacją.
Czy napiwki podlegają opodatkowaniu? Tak. Zgodnie z treścią artykułu 9 ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dodatkowo w katalogu dochodów zwolnionych z opodatkowania w artykule 21 tejże ustawy nie ma ani słowa o napiwku. W związku z tym przyjąć należy, że opodatkowanie napiwków podatkiem dochodowym jest obowiązkowe.
Ile napiwku?
To, ile napiwku zostawić, zależy wyłącznie od Ciebie. W przypadku restauracji weź pod uwagę jakość obsługi, atmosferę miejsca, jakość jedzenia i całościowy serwis. Jeśli jesteś zadowolony, wyraź to w napiwku. Mówi się, że napiwek dla kelnera powinien wynieść nie mniej niż 10% kwoty, którą zostawia się w restauracji. Jednak to, ile procent napiwku zostawiasz, jest indywidualną kwestią. Napiwki w restauracji są mile widziane i dość popularne. Jednak kelnerzy to nie jedyna grupa zawodowa, która oczekuje uznania swojej pracy w formie napiwku. Kogo jeszcze opłaca się komplementować i gratyfikować napiwkiem?
Napiwek a zawody
To, komu zostawiać napiwek zależy od naszej indywidualnej interpretacji jakości usługi. Coraz częściej zdarza się, że napiwki otrzymują nie tylko kelnerzy i barmani, ale także dostawcy pizzy, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści, taksówkarze, obsługa stacji benzynowej, obsługa hotelowa: portier/boy hotelowy, pokojówka, room service, a także kierowcy autobusów, szatniarze i inni różnorodni dostawcy.
W Polsce zwyczaj zostawiania napiwku w obszarach pozagastronomicznych dopiero staje się popularny. Jednak podróżując do innych krajów, trzeba wiedzieć, gdzie jest to obowiązek (np. Turcja), a gdzie zostanie poczytane jako obraza (np. Japonia).
Napiwek - czy jest opodatkowany?
Pieniądze w formie napiwków, które otrzymujesz w trakcie wykonywania pracy, podlegają opodatkowaniu. Napiwek nie jest darowizną, która podlega zwolnieniu od podatku. Czasami napiwek jest automatycznie doliczany do rachunku, jako integralna część usługi. Wtedy podlega on opodatkowaniu podatkiem VAT (gdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT) i stanowi jednocześnie przychód w ujęciu podatku dochodowego.
Napiwek traktowany jest jako przychód ze stosunku pracy wtedy, gdy jest obligatoryjnie doliczany do rachunku lub gdy osoba po jego otrzymaniu przekazuje napiwek do wspólnej puli, a kolejno pracodawca rozdziela dochód z napiwków pomiędzy pracowników. W przypadku płatności kartą napiwki także stanowią przychód ze stosunku pracy.
Wobec tego pracodawca jest zobligowany doliczyć kwotę napiwków do wynagrodzenia pracownika i od całości odprowadzić zaliczkę na konto podatku dochodowego. Ta kwota musi zostać także zamieszczona w deklaracji PIT-11.
Jeżeli napiwek nie jest oddawany do wspólnej puli i zostaje przy osobie, która go otrzymała w gotówce, pracownik powinien wykazać to jako przychód w zeznaniu rocznym i opodatkować.
Napiwki zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy stanowią podstawę do wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.