Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Najniższa krajowa i średnia krajowa w Polsce

Najniższa krajowa i średnia krajowa w Polsce

 
Najniższa krajowa i średnia krajowa w Polsce

Nieustannie rosnące koszty życia codziennego wymagają dostosowania wynagrodzenia Polaków do stawek panujących na rynku. Rosnąca pensja nie rozwiązuje jednak problemu. Zdaniem ekspertów, ponad połowa Polaków nadal zarabia mniej, niż wynika ze średniej. Tymczasem każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę i pracujący w pełnym wymiarze godzin, ma prawo do najniższej krajowej. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie i od czego zależy jego wysokość? Jaka jest średnia krajowa po pierwszym kwartale 2019 roku?

 

Najniższa krajowa - kto ustala?

 

Każdego roku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawia rządowi propozycję najniższej pensji krajowej i minimalnej stawki godzinowej. Następnie jest ona konsultowana przez Radę Dialogu Społecznego, która przedstawia swoją sugestię Radzie Ministrów. Wysokość najniższej krajowej jest ogłaszana corocznie, najpóźniej do 15 września. To, co najważniejsze - ostateczna wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od pierwszej propozycji zaakceptowanej przez Radę Ministrów. Ustalona najmniejsza krajowa to kwota, która musi być wypłacona pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę i pracującemu w pełnym wymiarze godzin. Wynagrodzenie poniżej jej wysokości będzie naruszeniem praw pracowniczych.

 

Najniższa pensja krajowa - od czego zależy?

 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia zmienia się każdego roku. Jest ona ustalana zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na jej wysokość wpływ mają między innymi prognozowany poziom inflacji oraz realny wzrost gospodarczy. Także nieustannie rosnące koszty życia codziennego wymagają dostosowania wynagrodzenia do polskich realiów. Przyszłość wygląda jednak dość optymistycznie, a wszystko to związane jest z podwyżką inflacyjną wynagrodzenia - rząd już zapowiedział wzrost płacy minimalnej. W 2020 roku Polacy, którzy zarabiają najniższą krajową, mają dostawać co najmniej 200 złotych więcej.

 

Ile wynosi najniższa krajowa?

 

Ostatnia podwyżka płacy minimalnej miała miejsce 1 stycznia 2019 roku i wynosiła 150 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Zatem ile wynosi najniższa krajowa? Obecnie utrzymuje się ona na poziomie 2250 złotych brutto. Z kolei minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilno-prawnych wynosi 14,70 złotych. Kwoty te będą obowiązywać jedynie do końca 2019 r., ponieważ rząd zapowiedział już wzrost najniższej krajowej płacy w Polsce.

 

Według pierwszych informacji, ta w 2020 roku ma wynieść 2450 złotych brutto, czyli 200 złotych więcej niż obecnie. Oznacza to, że już od 1 stycznia przyszłego roku, pracownik zarabiający najniższą stawkę krajową otrzyma około 1774 złotych „na rękę”. Zmieni się także minimalna stawka godzinowa – wyniesie 16 złotych brutto.

 

Średnia płaca w Polsce

 

Z danych GUS wynika, że średnia płaca w Polsce w sektorze przedsiębiorstw, w maju 2019 roku wyniosła 5186 złotych. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc wysokość średniej krajowej nieznacznie rośnie, bowiem miesiąc wcześniej, średnia krajowa brutto wynosiła 5165 złotych.

 

Z kolei biorąc pod uwagę dane podsumowujące przeciętne wynagrodzenie brutto po pierwszym kwartale 2019, wynika, że Polacy zarabiają średnio 4951 złotych. W porównaniu do roku ubiegłego oznacza to wzrost o 366 złotych. Według ekspertów dane te nie są jednak miarodajne. Szacuje się, że ponad 2/3 Polaków zarabia mniej niż wynika ze średniej krajowej, a wysokość przeciętnego wynagrodzenia znacznie waha się w zależności od poszczególnych województw.

 

Z danych GUS wynika, że zdecydowanie wyższymi od średniej krajowej zarobkami mogą pochwalić się mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Katowic. To w tych miastach średnie miesięczne wynagrodzenie w 2018 roku wynosiło kolejno: 6155, 5831 i 5672 złotych brutto. Najniższe wynagrodzenie w całym kraju przypadło z kolei zatrudnionym w Białymstoku (3932), Kielcach (4029) i Gorzowie Wielkopolskim (4043 złotych brutto).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.