Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadpłynność finansowa firmy - co to jest, dlaczego jest ważna, skutki

Nadpłynność finansowa firmy - co to jest, dlaczego jest ważna, skutki

 
Nadpłynność finansowa firmy - co to jest, dlaczego jest ważna, skutki

Nadpłynność finansowa – definicja

 

Aby zdefiniować nadpłynność, najłatwiej będzie zacząć od zaznajomienia się z terminem: płynność finansowa przedsiębiorstwa. Zatem płynność jest to zdolność do terminowego regulowania bieżących, krótkoterminowych zobowiązań. Świadczą o niej np. regularne wypłaty pensji pracownikom, opłacenie faktur za dostawy, usługi, media.  

Płynność finansowa firmy pozwala jej utrzymać się na rynku. Jeśli środki obrotowe w pełni zaspokajają bieżące wydatki, można mówić o dobrym zarządzaniu przedsiębiorstwem. W sytuacji, kiedy dostępnych środków jest więcej niż zobowiązań, pojawia się nadpłynność finansowa. I choć pozornie wydaje się pozytywnym zjawiskiem – firma jest przecież w dobrej kondycji, więc ma większe rezerwy – w rezultacie może działać na niekorzyść przedsiębiorcy.


Nadpłynność finansowa – skutki


Często osoby zarządzające finansami podchodzą do wydatków bardzo asekuracyjnie. Oszczędzają, regulując jedynie niezbędne opłaty. Nie należy jednak traktować nadpłynności finansowej jako sukcesu w zarządzaniu. Nadpłynność może być swego rodzaju pułapką i daje wrażenie, że firma prosperuje lepiej niż zwykle. W rzeczywistości jednak nadpłynność oznacza, że przedsiębiorca nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Obrót majątkowy, który nie został odpowiednio zagospodarowany, najczęściej kumuluje się na rachunku bankowym, nie generując zysków.

Taka zachowawcza polityka finansowa skutkuje obniżoną rentownością. Duże sumy gromadzone na firmowym koncie, jeśli nie są inwestowane, nie zyskują na wartości. Aktywa nie są efektywnie wykorzystywane,a unikanie inwestycji hamuje rozwój.

 

Nadpłynność finansowa – dlaczego jest ważna


Zachowanie optymalnej płynności finansowej pozwala firmie funkcjonować. Utrata płynności oznacza problemy, a przedłużająca się niewypłacalność może mieć swój finał w postaci upadłości przedsiębiorstwa. Z drugiej strony nadpłynność także nie jest pożądanym zjawiskiem – oznacza błędy w strategii finansowej.

Utrzymanie płynności należy też rozumieć jako obowiązek każdego przedsiębiorcy. W wypełnianiu go pomagają 3 podstawowe wskaźniki. Dzięki nim można określić, czy firmie nie grozi utrata płynności  albo zamrożenie kapitału obrotowego. Wskaźnik płynności bieżącej pozwala oszacować, ile razy aktywa pokrywają bieżące zobowiązania. Wskaźnik płynności szybkiej wskazuje płynność aktywów możliwych do spieniężenia natychmiastowo. Natomiast za pomocą ostatniego ze wskaźników – płynności gotówkowej – ocenia się natychmiastową zdolność płatniczą (jaką część zobowiązań można uregulować, gdyby zaszła taka konieczność w danym momencie).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    rozpakowywanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie przygotowywanie kartonów; kontrolowanie jakości wyrobów;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!