Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

 
Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

Błąd leżący po stronie człowieka czy pomyłka wynikająca z błędnie działającego programu komputerowego – to nie ma większego znaczenia. Nadpłata wynagrodzenia oznacza, że pracownik otrzymał wyższe wynagrodzenie niż przewiduje umowa. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia? Czy może potrącić nadpłatę z kolejnej pensji? A w końcu – czy sam pracownik ma obowiązek zwrócić zawyżone świadczenie? 

 

Spis treści

Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy – czy pracownik musi zwrócić różnicę? 

 

Kodeks pracy nie reguluje w żaden sposób okoliczności bezpodstawnego wzbogacenia się. Dlatego w sytuacji nadpłaconego wynagrodzenia obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego, a konkretnie artykuł 405., zgodnie z którym: „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości". Teoretycznie nadpłata wynagrodzenia – niezależnie od tego, czy jest to wypłata wynagrodzenia w gotówce czy wynagrodzenie przelana na konto bankowe – jest dla pracownika bezpodstawnym wzbogaceniem się, wobec czego może się wydawać, że jest on zobowiązany do zwrotu zawyżonego świadczenia. A jak wygląda to w świetle przepisów? 

 

Co ciekawe, wyroki sądu zupełnie inaczej definiują jednak te kwestie. Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy nie obliguje pracownika do jej zwrotu. Osoba, która otrzyma zawyżone świadczenie ma prawo uznać, że pracodawca będący profesjonalnym podmiotem korzystającym z wyspecjalizowanych służb, wypłacił zasadne i zgodne z prawem wynagrodzenie, w związku z czym pracownik nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. Na straży tego zdania stoi wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 roku. Pracownik ma więc prawo uznać, że wypłacone świadczenie zostało wyliczone w sposób właściwy. Co więcej, zwrot nadpłaconego wynagrodzenia dodatkowo komplikuje zapis art. 409 Kodeksu cywilnego, według którego: „obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzystał zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu”. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia w sytuacji, gdy zostało ono błędnie naliczone, a nieświadomy tego pracownik rozdysponował świadczenie na bieżące wydatki. Choć w takiej sytuacji pasek wynagrodzeń dla pracownika pozwoliłby uniknąć pewnych niedomówień związanych ze sposobem naliczania miesięcznej wypłaty, ten przecież nie musi być dostarczany osobie zatrudnionej każdego miesiąca.

 

W świetle przepisów pracownik nie jest więc zobligowany do weryfikowania wysokości świadczenia, które otrzymał, a pracodawca nie powinien domagać się zwrotu nadpłaty wynagrodzenia, do której doszło z jego winy. 

 

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia pracownika – jak to zrobić?

 

Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy wiąże się z pewnym ryzykiem. Przedsiębiorca, który wypłaci osobie zatrudnionej wynagrodzenie w wysokości wyższej niż należna, nie zawsze będzie w stanie odzyskać zawyżone świadczenie. Bez zgody pracownika odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia jest możliwe tylko w przypadkach, które wymienione zostały w Kodeksie pracy. 

 

Dokument ten wyraźnie wskazuje, jakich potrąceń może dokonywać pracodawca po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z art. 87 § 1 potrąceniu podlegają jedynie: 

 

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

  • kary pieniężne. 

 

Wobec powyższego, w sytuacji, w której mamy do czynienia z nadpłaconym wynagrodzeniem, pracodawca nie może samodzielnie potrącić zawyżonego świadczenia. O zwrot nadpłaconej kwoty może ubiegać się jedynie drogą sądową na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu się. 

 

Pamiętaj! 

 

Według art. 91 § 1 Kodeksu pracy dopuszczalne jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika wyłącznie za jego zgodą wyrażoną w formie pisemnej. 

 

Co w sytuacji, gdy pracownik udzieli takiej zgody? Wówczas warto mieć na uwadze, że potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia nie może być dokonane w dowolnej kwocie. Mimo zgody pracownika na potrącenie zawyżonego świadczenia konieczne jest zastosowanie kwoty wolnej od potrąceń, która zgodnie z art. 91 § 2 Kodeksu pracy wynosi:

 

  • 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,

  • 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów – przy potrącaniu innych należności.

 

Nadpłacone wynagrodzenie – czy do jego zwrotu konieczna jest zgoda pracownika? 

 

Wypłata wynagrodzenia jest wyczekiwanym momentem przez każdego pracownika. Każdy jest też świadomy wysokości należnego mu wynagrodzenia. Wydaje się, że w sytuacji, w której miejsce ma nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy, szansę wykazać się ma uczciwy pracownik, który dobrowolnie zwróci nienależne mu świadczenie. Jeśli tak się nie stanie, czy zwrot nadpłaconego wynagrodzenia wymaga jego zgody?

 

W świetle prawa pracownik musi udzielić pisemnej zgody na zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Wzór takiego pisma musi zawierać informacje dotyczące wysokości należnej wierzytelności oraz sposób jej potrącenia. To w gestii pracodawcy leży sporządzenie dokumentu, jakim jest właśnie pismo do pracownika o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Wzór dokumentu bez problemu znajdziemy w internecie. 

 

To, co jednak najważniejsze – od powyższej zasady istnieje jeden wyjątek. Jest nim sytuacja, gdy pracownik pobiera wynagrodzenie „z góry”, czyli otrzymuje zapłatę przed wykonaniem pracy. Z takiego wynagrodzenia odlicza się w pełnej wysokości kwoty, które wypłacone zostały w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie „z góry”, musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu świadczenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, np. wtedy, gdy pozostawał na zwolnieniu lekarskim. 

 

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia – co w przypadku, gdy pracownik odmawia? 

 

Jak już wiemy, nadpłacone wynagrodzenie nie należy do kategorii należności, które pracodawca może potrącić z wynagrodzenia bez zgody pracownika. Jeśli zwróci się do niego z oficjalnym pismem o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia, a mimo to pracownik nie udzieli mu pisemnej zgody na potrącenie takiego świadczenia, pracodawcy pozostaje jedno rozwiązanie. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku gdy pracownik odmówi złożenia pisemnego oświadczenia ze zgodą na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, pracodawcy pozostanie jedynie dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej.

 

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia – jak to wygląda w przypadku wynagrodzenia minimalnego? 

 

Zgoda pracownika na potrącenie nadpłaty wynagrodzenia nie zawsze oznacza koniec batalii o zwrot omyłkowo wypłaconego świadczenia czy wypłacenia go w niewłaściwej wysokości. To, czy możliwe będzie szybkie i łatwe odzyskanie należności, zależy od dwóch kwestii – wysokości nadpłaconej kwoty oraz sytuacji, w której do czynienia mamy z wynagrodzeniem równym wynagrodzeniu minimalnemu. W pierwszy przypadku, gdy nadpłata wynagrodzenia okaże się zbyt duża, jedynym rozwiązaniem może być potrącenie jej w ratach. Jeszcze bardziej skomplikowanym przypadkiem wydaje się ten, w którym pracownik będzie zatrudniony w oparciu o umowę o pracę i będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie. Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy takie wynagrodzenie jest wolne od potrąceń. W praktyce oznacza to więc, że pracodawca nie będzie mógł potrącać określonych sum. Jedynym wyjściem jest tutaj uzyskanie pisemnej zgody pracownika na potrącenie nadwyżki. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?