Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

 
Nadpłata wynagrodzenia – co zrobić

Błąd leżący po stronie człowieka czy pomyłka wynikająca z błędnie działającego programu komputerowego – to nie ma większego znaczenia. Nadpłata wynagrodzenia oznacza, że pracownik otrzymał wyższe wynagrodzenie niż przewiduje umowa. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia? Czy może potrącić nadpłatę z kolejnej pensji? A w końcu – czy sam pracownik ma obowiązek zwrócić zawyżone świadczenie? 

 

Spis treści

Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy – czy pracownik musi zwrócić różnicę? 

 

Kodeks pracy nie reguluje w żaden sposób okoliczności bezpodstawnego wzbogacenia się. Dlatego w sytuacji nadpłaconego wynagrodzenia obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego, a konkretnie artykuł 405., zgodnie z którym: „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości". Teoretycznie nadpłata wynagrodzenia – niezależnie od tego, czy jest to wypłata wynagrodzenia w gotówce czy wynagrodzenie przelana na konto bankowe – jest dla pracownika bezpodstawnym wzbogaceniem się, wobec czego może się wydawać, że jest on zobowiązany do zwrotu zawyżonego świadczenia. A jak wygląda to w świetle przepisów? 

 

Co ciekawe, wyroki sądu zupełnie inaczej definiują jednak te kwestie. Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy nie obliguje pracownika do jej zwrotu. Osoba, która otrzyma zawyżone świadczenie ma prawo uznać, że pracodawca będący profesjonalnym podmiotem korzystającym z wyspecjalizowanych służb, wypłacił zasadne i zgodne z prawem wynagrodzenie, w związku z czym pracownik nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. Na straży tego zdania stoi wyrok Sądu Najwyższego z 7 sierpnia 2001 roku. Pracownik ma więc prawo uznać, że wypłacone świadczenie zostało wyliczone w sposób właściwy. Co więcej, zwrot nadpłaconego wynagrodzenia dodatkowo komplikuje zapis art. 409 Kodeksu cywilnego, według którego: „obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzystał zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu”. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracodawca nie może żądać od pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia w sytuacji, gdy zostało ono błędnie naliczone, a nieświadomy tego pracownik rozdysponował świadczenie na bieżące wydatki. Choć w takiej sytuacji pasek wynagrodzeń dla pracownika pozwoliłby uniknąć pewnych niedomówień związanych ze sposobem naliczania miesięcznej wypłaty, ten przecież nie musi być dostarczany osobie zatrudnionej każdego miesiąca.

 

W świetle przepisów pracownik nie jest więc zobligowany do weryfikowania wysokości świadczenia, które otrzymał, a pracodawca nie powinien domagać się zwrotu nadpłaty wynagrodzenia, do której doszło z jego winy. 

 

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia pracownika – jak to zrobić?

 

Nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy wiąże się z pewnym ryzykiem. Przedsiębiorca, który wypłaci osobie zatrudnionej wynagrodzenie w wysokości wyższej niż należna, nie zawsze będzie w stanie odzyskać zawyżone świadczenie. Bez zgody pracownika odliczenie nadpłaconego wynagrodzenia jest możliwe tylko w przypadkach, które wymienione zostały w Kodeksie pracy. 

 

Dokument ten wyraźnie wskazuje, jakich potrąceń może dokonywać pracodawca po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z art. 87 § 1 potrąceniu podlegają jedynie: 

 

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

  • kary pieniężne. 

 

Wobec powyższego, w sytuacji, w której mamy do czynienia z nadpłaconym wynagrodzeniem, pracodawca nie może samodzielnie potrącić zawyżonego świadczenia. O zwrot nadpłaconej kwoty może ubiegać się jedynie drogą sądową na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu się. 

 

Pamiętaj! 

 

Według art. 91 § 1 Kodeksu pracy dopuszczalne jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia pracownika wyłącznie za jego zgodą wyrażoną w formie pisemnej. 

 

Co w sytuacji, gdy pracownik udzieli takiej zgody? Wówczas warto mieć na uwadze, że potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia nie może być dokonane w dowolnej kwocie. Mimo zgody pracownika na potrącenie zawyżonego świadczenia konieczne jest zastosowanie kwoty wolnej od potrąceń, która zgodnie z art. 91 § 2 Kodeksu pracy wynosi:

 

  • 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,

  • 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów – przy potrącaniu innych należności.

 

Nadpłacone wynagrodzenie – czy do jego zwrotu konieczna jest zgoda pracownika? 

 

Wypłata wynagrodzenia jest wyczekiwanym momentem przez każdego pracownika. Każdy jest też świadomy wysokości należnego mu wynagrodzenia. Wydaje się, że w sytuacji, w której miejsce ma nadpłata wynagrodzenia z winy pracodawcy, szansę wykazać się ma uczciwy pracownik, który dobrowolnie zwróci nienależne mu świadczenie. Jeśli tak się nie stanie, czy zwrot nadpłaconego wynagrodzenia wymaga jego zgody?

 

W świetle prawa pracownik musi udzielić pisemnej zgody na zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Wzór takiego pisma musi zawierać informacje dotyczące wysokości należnej wierzytelności oraz sposób jej potrącenia. To w gestii pracodawcy leży sporządzenie dokumentu, jakim jest właśnie pismo do pracownika o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia. Wzór dokumentu bez problemu znajdziemy w internecie. 

 

To, co jednak najważniejsze – od powyższej zasady istnieje jeden wyjątek. Jest nim sytuacja, gdy pracownik pobiera wynagrodzenie „z góry”, czyli otrzymuje zapłatę przed wykonaniem pracy. Z takiego wynagrodzenia odlicza się w pełnej wysokości kwoty, które wypłacone zostały w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie „z góry”, musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu świadczenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, np. wtedy, gdy pozostawał na zwolnieniu lekarskim. 

 

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia – co w przypadku, gdy pracownik odmawia? 

 

Jak już wiemy, nadpłacone wynagrodzenie nie należy do kategorii należności, które pracodawca może potrącić z wynagrodzenia bez zgody pracownika. Jeśli zwróci się do niego z oficjalnym pismem o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia, a mimo to pracownik nie udzieli mu pisemnej zgody na potrącenie takiego świadczenia, pracodawcy pozostaje jedno rozwiązanie. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku gdy pracownik odmówi złożenia pisemnego oświadczenia ze zgodą na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, pracodawcy pozostanie jedynie dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej.

 

Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia – jak to wygląda w przypadku wynagrodzenia minimalnego? 

 

Zgoda pracownika na potrącenie nadpłaty wynagrodzenia nie zawsze oznacza koniec batalii o zwrot omyłkowo wypłaconego świadczenia czy wypłacenia go w niewłaściwej wysokości. To, czy możliwe będzie szybkie i łatwe odzyskanie należności, zależy od dwóch kwestii – wysokości nadpłaconej kwoty oraz sytuacji, w której do czynienia mamy z wynagrodzeniem równym wynagrodzeniu minimalnemu. W pierwszy przypadku, gdy nadpłata wynagrodzenia okaże się zbyt duża, jedynym rozwiązaniem może być potrącenie jej w ratach. Jeszcze bardziej skomplikowanym przypadkiem wydaje się ten, w którym pracownik będzie zatrudniony w oparciu o umowę o pracę i będzie otrzymywał minimalne wynagrodzenie. Zgodnie z art. 87 § 1 Kodeksu pracy takie wynagrodzenie jest wolne od potrąceń. W praktyce oznacza to więc, że pracodawca nie będzie mógł potrącać określonych sum. Jedynym wyjściem jest tutaj uzyskanie pisemnej zgody pracownika na potrącenie nadwyżki. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?