Czy pracownikowi wysłanemu w delegację przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny?
Podróż służbowa a nadgodziny
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca wysyłający podwładnego w podróż służbową ma obowiązek pokrycia wszystkich kosztów z nią związanych, a więc między innymi wydatków na przejazdy, wyżywienie, zakwaterowanie i in. Ponadto za wykonaną pracę w czasie delegacji pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Może się jednak zdarzyć, że o ile w zwykłym miejscu zatrudnienia jego czas pracy wynosi 8 godzin, to w czasie podróży pełni obowiązki służbowe dłużej. Czy wówczas mamy do czynienia z nadgodzinami w delegacji?
By odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, co wlicza się do czasu pracy zatrudnionego przebywającego w delegacji. Są to:
• okresy, w których pracownik wykonuje obowiązki służbowe (również po zwykłych godzinach pracy),
• podróż, o ile ta odbywa się w okresie zwykłego rozkładu czasu pracy (np. od 8 do 16).
Oznacza to, że jeśli pracownik przemieszcza się np. samolotem po godzinach i wykonuje w tym czasie czynności zawodowe (np. sporządza raport), może zaliczyć podróż do czasu pracy. Jeśli jednak lot odbywający się po zwykłym rozkładzie czasu pracy prześpi, wówczas nie ma żadnych podstaw, by zaliczać go do czasu pracy.
Godziny nadliczbowe w delegacji - pensja
Określenie czasu pracy w delegacji jest kluczowe dla ustalenia wysokości wynagrodzenia. Za okresy wykonywania czynności zawodowych po godzinach pracownik musi otrzymać dodatek za nadgodziny w wysokości 50% lub 100% pensji.
Zgodnie z art. 151. Kodeksu pracy 100% pensji otrzymuje pracownik, który pracuje w godzinach nadliczbowych:
• „w nocy,
• w niedziele i święta niebędące dla niego dniami pracy; zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
• w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy”.
50% przysługuje natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych we wszystkich innych dniach. Dodatek ten wypłacany jest niezależnie od tzw. diety. Dieta bowiem ma pokryć koszty związane z podróżą i nie stanowi wynagrodzenia za pracę.
Dieta powyżej 8 godzin
Wysokość diet na podróże krajowe i zagraniczne jest ustalana w oddzielnych przepisach. Obecnie wynoszą one:
• dla podróży trwającej od 8 do 12 godzin - ½ diety, czyli 15 zł,
• dla podróży trwającej ponad 12 godzin - dieta pełna, czyli 30 zł,
Za każdy kolejny dzień delegacji, jeśli przepracowano w jego trakcie mniej niż 8 godzin, przysługuje połowa diety, a ponad 8 godzin - dieta pełna.
Wysokość diet w delegacji zagranicznej jest uzależniona od kraju, do którego wysyłany jest pracownik, a także czasu trwania podróży służbowej. Rozkład diet wygląda następująco:
od 12 godzin do pełnej doby – cała dieta zagraniczna,
podróż do 8 godzin – 1/3 diety zagranicznej,
8-12 godzin – ½ diety zagranicznej.