Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Nadgodziny w delegacji - podstawowe informacje

Nadgodziny w delegacji - podstawowe informacje

 
Nadgodziny w delegacji - podstawowe informacje

Czy pracownikowi wysłanemu w delegację przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny?

 

Podróż służbowa a nadgodziny


Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca wysyłający podwładnego w podróż służbową ma obowiązek pokrycia wszystkich kosztów z nią związanych, a więc między innymi wydatków na przejazdy, wyżywienie, zakwaterowanie i in. Ponadto za wykonaną pracę w czasie delegacji pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Może się jednak zdarzyć, że o ile w zwykłym miejscu zatrudnienia jego czas pracy wynosi 8 godzin, to w czasie podróży pełni obowiązki służbowe dłużej. Czy wówczas mamy do czynienia z nadgodzinami w delegacji?

By odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, co wlicza się do czasu pracy zatrudnionego przebywającego w delegacji. Są to:
    • okresy, w których pracownik wykonuje obowiązki służbowe (również po zwykłych godzinach pracy),
    • podróż, o ile ta odbywa się w okresie zwykłego rozkładu czasu pracy (np. od 8 do 16).

Oznacza to, że jeśli pracownik przemieszcza się np. samolotem po godzinach i wykonuje w tym czasie czynności zawodowe (np. sporządza raport), może zaliczyć podróż do czasu pracy. Jeśli jednak lot odbywający się po zwykłym rozkładzie czasu pracy prześpi, wówczas nie ma żadnych podstaw, by zaliczać go do czasu pracy.

 

Godziny nadliczbowe w delegacji - pensja


Określenie czasu pracy w delegacji jest kluczowe dla ustalenia wysokości wynagrodzenia. Za okresy wykonywania czynności zawodowych po godzinach pracownik musi otrzymać dodatek za nadgodziny w wysokości 50% lub 100% pensji.

Zgodnie z art. 151. Kodeksu pracy 100% pensji otrzymuje pracownik, który pracuje w godzinach nadliczbowych:
    • „w nocy,
    • w niedziele i święta niebędące dla niego dniami pracy; zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy”.  

50% przysługuje natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych we wszystkich innych dniach. Dodatek ten wypłacany jest niezależnie od tzw. diety. Dieta bowiem ma pokryć koszty związane z podróżą i nie stanowi wynagrodzenia za pracę.

 

Dieta powyżej 8 godzin


Wysokość diet na podróże krajowe i zagraniczne jest ustalana w oddzielnych przepisach. Obecnie wynoszą one:
    • dla podróży trwającej od 8 do 12 godzin - ½ diety, czyli 15 zł,
    • dla podróży trwającej ponad 12 godzin - dieta pełna, czyli 30 zł,

Za każdy kolejny dzień delegacji, jeśli przepracowano w jego trakcie mniej niż 8 godzin, przysługuje połowa diety, a ponad 8 godzin - dieta pełna.

Wysokość diet w delegacji zagranicznej jest uzależniona od kraju, do którego wysyłany jest pracownik, a także czasu trwania podróży służbowej. Rozkład diet wygląda następująco:
od 12 godzin do pełnej doby – cała dieta zagraniczna,
podróż do 8 godzin – 1/3 diety zagranicznej,
8-12 godzin – ½ diety zagranicznej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!