Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Myjnia samochodowa - własny biznes

Myjnia samochodowa - własny biznes

 
Myjnia samochodowa - własny biznes

Dawniej posiadanie samochodu było wyznacznikiem luksusu. Dziś w kilkuosobowej rodzinie bardzo często każda dorosła osoba ma swój pojazd. Niektórzy mogą go wyczyścić domowym odkurzaczem i opłukać wężem ogrodowym, jednak nie wszyscy mają warunki pozwalające zadbać o auto samemu. A co zrobić z samochodami, które ubrudzą się w trasie? Tutaj często odpowiedzią może być myjnia samochodowa. W związku z tym, że samochodów jest coraz więcej, otworzenie punktu czyszczenia pojazdów może okazać się dochodowym pomysłem.

 

Myjnia samochodowa - biznes

 

Zastanawiając się nad biznesem związanym z pielęgnacją samochodów, należy zdecydować, jaki rodzaj stanowisk chcemy zaproponować klientom. A możliwości jest wiele: myjnia ręczna, myjnia bezdotykowa, automatyczna, stacjonarna lub mobilna; stanowiska do czyszczenia samochodów osobowych lub specjalistycznych (tirów, cystern, autobusów).

 

Decydując się na otworzenie takiego biznesu, musimy zdecydować, w którym kierunku będziemy się specjalizować. Próba scalenia wszystkich możliwości w jednym przedsięwzięciu może być bardzo kosztowna. Warto jednak zastanowić się, czy w ramach prowadzonej przez nas myjni, nie zaoferować dodatkowych usług - odkurzania, odgrzybiania klimatyzacji, prania tapicerek itp.

 

Wyposażenie myjni samochodowej

 

Wyposażenie myjni samochodowej będzie oczywiście uzależnione od zakresu prowadzonych w niej świadczeń. Jeśli to myjnia samoobsługowa ma być głównym motywem działalności, należy zadbać o to, by stanowiska miały odpowiednie programy (do mycia wstępnego, nakładania piany, spłukiwania, woskowania).

 

Jeśli w prowadzonym punkcie oferowana będzie kompleksowa pielęgnacja, należy zainwestować w środki do czyszczenia felg, tapicerek, neutralizowania zapachów i w urządzenia ułatwiające wykonywanie tych czynności (myjki ciśnieniowe, szczotki, specjalne odkurzacze, pianownice).

 

Jak założyć myjnię samochodową

 

Zanim otworzymy działalność, powinniśmy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania rynku. W przypadku myjni samochodowej największe znaczenie ma lokalizacja. Jak łatwo zaobserwować - takie obiekty najczęściej pojawiają się przy centrach handlowych, trasach szybkiego ruchu w duecie ze stacjami benzynowymi. W dużym mieście najlepiej sprawdzą się myjnie w pobliżu osiedli, natomiast na terenie mniejszych miejscowości warto się zorientować, czy w ogóle takie punkty się znajdują. Bycie pionierem na określonym terytorialnie rynku może wygenerować spore zyski.

 

Samo założenie działalności nie wymaga specjalnych pozwoleń. Biznes można prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.

 

Ważniejsze będzie uzyskanie pozwoleń na budowę myjni - postawienia obiektu, który może mieć wpływ na środowisko.

 

Myjnia samochodowa - pozwolenia

 

Jak możemy przeczytać na stronie polskiego rządu, w związku z możliwym szkodliwym wpływem obiektu na środowisko, od osoby planującej założyć myjnię samochodową, może wymagać się:

„w zakresie odprowadzania ścieków:
• przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
• sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
• wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
• uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej.
w zakresie wytwarzania odpadów:
• uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów”.

 

Konieczne będzie więc zwrócenie się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Robi się to za pomocą wniosku z dokumentacją terenu (poświadczoną kopią mapy ewidencyjnej terenu), wypisem z rejestru gruntów i opisem działalności.

 

Myjnia samochodowa - wymagania

 

Ale to nie koniec wymogów. Konieczna będzie zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Przyszła myjnia nie może też łamać warunków zabudowy, wydanych przez urząd miasta lub gminy.

 

Powyżej przedstawiono syntezę ważniejszych pozwoleń, których może wymagać otwarcie myjni samochodowej. Warto jednak zajrzeć jeszcze do odpowiednich dokumentów, regulujących prowadzenie działalności. Są to m.in.:
- Ustawa o odpadach.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?