Dawniej posiadanie samochodu było wyznacznikiem luksusu. Dziś w kilkuosobowej rodzinie bardzo często każda dorosła osoba ma swój pojazd. Niektórzy mogą go wyczyścić domowym odkurzaczem i opłukać wężem ogrodowym, jednak nie wszyscy mają warunki pozwalające zadbać o auto samemu. A co zrobić z samochodami, które ubrudzą się w trasie? Tutaj często odpowiedzią może być myjnia samochodowa. W związku z tym, że samochodów jest coraz więcej, otworzenie punktu czyszczenia pojazdów może okazać się dochodowym pomysłem.
Myjnia samochodowa - biznes
Zastanawiając się nad biznesem związanym z pielęgnacją samochodów, należy zdecydować, jaki rodzaj stanowisk chcemy zaproponować klientom. A możliwości jest wiele: myjnia ręczna, myjnia bezdotykowa, automatyczna, stacjonarna lub mobilna; stanowiska do czyszczenia samochodów osobowych lub specjalistycznych (tirów, cystern, autobusów).
Decydując się na otworzenie takiego biznesu, musimy zdecydować, w którym kierunku będziemy się specjalizować. Próba scalenia wszystkich możliwości w jednym przedsięwzięciu może być bardzo kosztowna. Warto jednak zastanowić się, czy w ramach prowadzonej przez nas myjni, nie zaoferować dodatkowych usług - odkurzania, odgrzybiania klimatyzacji, prania tapicerek itp.
Wyposażenie myjni samochodowej
Wyposażenie myjni samochodowej będzie oczywiście uzależnione od zakresu prowadzonych w niej świadczeń. Jeśli to myjnia samoobsługowa ma być głównym motywem działalności, należy zadbać o to, by stanowiska miały odpowiednie programy (do mycia wstępnego, nakładania piany, spłukiwania, woskowania).
Jeśli w prowadzonym punkcie oferowana będzie kompleksowa pielęgnacja, należy zainwestować w środki do czyszczenia felg, tapicerek, neutralizowania zapachów i w urządzenia ułatwiające wykonywanie tych czynności (myjki ciśnieniowe, szczotki, specjalne odkurzacze, pianownice).
Jak założyć myjnię samochodową
Zanim otworzymy działalność, powinniśmy przeprowadzić bardzo szczegółowe badania rynku. W przypadku myjni samochodowej największe znaczenie ma lokalizacja. Jak łatwo zaobserwować - takie obiekty najczęściej pojawiają się przy centrach handlowych, trasach szybkiego ruchu w duecie ze stacjami benzynowymi. W dużym mieście najlepiej sprawdzą się myjnie w pobliżu osiedli, natomiast na terenie mniejszych miejscowości warto się zorientować, czy w ogóle takie punkty się znajdują. Bycie pionierem na określonym terytorialnie rynku może wygenerować spore zyski.
Samo założenie działalności nie wymaga specjalnych pozwoleń. Biznes można prowadzić jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną.
Ważniejsze będzie uzyskanie pozwoleń na budowę myjni - postawienia obiektu, który może mieć wpływ na środowisko.
Myjnia samochodowa - pozwolenia
Jak możemy przeczytać na stronie polskiego rządu, w związku z możliwym szkodliwym wpływem obiektu na środowisko, od osoby planującej założyć myjnię samochodową, może wymagać się:
„w zakresie odprowadzania ścieków:
• przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko,
• sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
• wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
• uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej.
w zakresie wytwarzania odpadów:
• uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów”.
Konieczne będzie więc zwrócenie się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Robi się to za pomocą wniosku z dokumentacją terenu (poświadczoną kopią mapy ewidencyjnej terenu), wypisem z rejestru gruntów i opisem działalności.
Myjnia samochodowa - wymagania
Ale to nie koniec wymogów. Konieczna będzie zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Przyszła myjnia nie może też łamać warunków zabudowy, wydanych przez urząd miasta lub gminy.
Powyżej przedstawiono syntezę ważniejszych pozwoleń, których może wymagać otwarcie myjni samochodowej. Warto jednak zajrzeć jeszcze do odpowiednich dokumentów, regulujących prowadzenie działalności. Są to m.in.:
- Ustawa o odpadach.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
- Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
- Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.