Milenialsi - kim są
Za twórców teorii pokoleń uznawani są amerykańscy badacze William Strauss oraz Neil Howe. Swoją koncepcję opisali w książce zatytułowanej Generations. Wyróżnili oni między innymi pokolenie milenialsów, do którego zaliczani są ludzie urodzeni w latach 1982 - 2004.
W Polsce bardzo ważną różnicą między starszymi ludźmi a milenialsami jest dorastanie w zupełnie innym systemie politycznym. Czym zatem różni się generacja y od swoich rodziców?
Pokolenie y - charakterystyka
Rodzice milenialsów nie mieli możliwości, które dostało młodsze pokolenie. Większość osób ze starszej grupy obywateli godziła się z zaistniałą rzeczywistością. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku grupy y.
Jeszcze kilka lat temu uważało się, że milenialsi to osoby roszczeniowe, które oczekują od rodziców, nauczycieli czy pracodawców wielu przywilejów, nie zawsze biorąc pod uwagę, że sami też muszą dać coś od siebie. Obecnie jednak odchodzi się od takiej opinii.
Milenialsi to przede wszystkim osoby potrafiące korzystać z nowinek technologicznych. Młodzi ludzie praktycznie wychowywali się z telefonem komórkowym w ręku, więc technika oraz powszechny dostęp do Internetu jest dla nich czymś oczywistym. Natłok informacji nie jest dla nich problemem, chociaż większą wagę przywiązują do wiadomości obrazkowych oraz krótkich przekazów niż wiadomości tekstowych. Najczęściej charakteryzuje ich pewność siebie oraz wiara we własne możliwości, co dla niektórych jest zaletą. Dla innych oznacza to, że są zadufani w sobie i brak im pokory.
Generacja y w pracy
Pokolenie y niezaprzeczalnie zmieni rynek pracy. Przede wszystkim liczy się dla nich wygoda. Wolą mniej sformalizowany, bardziej niezależny rodzaj pracy. Dlatego nie boją się podążać za swoimi pasjami i zakładać własne firmy. Ważne jest dla nich zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia. Wielu młodych ludzi inwestuje w siebie i rozwój. W związku z tym często oczekują od pracodawcy nie tylko wysokiego wynagrodzenia, ale również licznych benefitów. W związku z tym przełożeni starają się organizować wyjazdy integracyjne czy oferować prywatną opiekę medyczną bądź karty na siłownię.
Młodzi ludzie nie boją się także głośno mówić o swoich oczekiwaniach. Bardzo ważny jest dla nich feedback. Jeżeli natomiast czują, że praca nie daje im szansy na rozwój, nie mają żadnych problemów z poszukiwaniem nowej posady. Dlatego w wielkich korporacjach można zauważyć tak dużą rotację zatrudnionych.
Niektórzy przedstawiciele generacji y czują się przytłoczeni przez tak duże możliwości wyboru. W tym wypadku zostają w swojej „sferze komfortu”, czekając, aż coś się stanie i będą mogli żyć po swojemu.
Jak widać, millenialsi są pełni sprzeczności. Trudno ich jednoznacznie scharakteryzować.