Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Medycyna pracy - obowiązkowe badania lekarskie, ustawa, skierowanie

Medycyna pracy - obowiązkowe badania lekarskie, ustawa, skierowanie

 
Medycyna pracy - obowiązkowe badania lekarskie, ustawa, skierowanie

Badania lekarskie - medycyna pracy


Medycyna pracy to dział, który zajmuje się badaniem zdrowia wszystkich osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz wykrywaniem zagrożeń, jakie mogą stwarzać konkretne stanowiska. Zadaniem lekarza jest wydawanie zaświadczeń, mających na celu wykazać brak (bądź obecność) przeciwwskazań do wykonywania zadań określonych w umowie. Jeżeli osoba zatrudniona nie dostarczyła firmie takiego zaświadczenia, to pracodawca nie może dopuścić jej do wypełniania obowiązków. Jak wygląda procedura przeprowadzania badań lekarskich do pracy?


Skierowanie na badania okresowe


Skierowanie na badania okresowe musi wystawić przełożony. Tak samo jest w przypadku wstępnej wizyty u lekarza medycyny pracy. Systematyczna ocena stanu zdrowia podwładnych jest bardzo ważna, ponieważ pozwoli sprawdzić, czy dane środowisko nie stwarza zagrożeń.


Według artykułu 229. Kodeksu pracy wysyłanie zatrudnionych na badania okresowe jest obowiązkiem każdej firmy, o czym niestety często się zapomina. Właściciele przedsiębiorstw powinni jednak pamiętać, że uchybienia w tej kwestii mogą spowodować naliczanie kar ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli zatrudniona osoba była na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, to w takim przypadku spotkanie z doktorem jest konieczne. Przełożony musi wiedzieć, czy dany podwładny wciąż jest zdolny wypełniać swoje zadania. Wszystkie badania powinny być przeprowadzane w godzinach pracy na koszt firmy. W sytuacji, gdy zatrudniony musi udać się na  na wizytę lekarską do innego miasta, przełożony ma obowiązek zwrócić koszty dojazdu.

 

Co bada lekarz medycyny pracy


Podczas badań pracowniczych lekarz przeprowadza dokładny wywiad, dzięki czemu może ustalić, jakie choroby przebył pacjent, czy cierpi na zwyrodnienia, alergie oraz inne dolegliwości, które wpływają na zdolność do wykonywania obowiązków.


Lekarzami medycyny pracy mogą być okuliści, psychologowie, neurolodzy, laryngolodzy. To, do jakiego specjalisty zostaniemy wysłani, zależy głównie od specyfiki naszego zawodu. Przy pracy biurowej zwykle przeprowadza się badanie wzroku, nauczyciele muszą kontrolować swoje zdrowie u laryngologa, natomiast wizyta budowlańca będzie polegała na wykonaniu innych badań.


Warto tutaj zaznaczyć, że jeżeli doktor uznał, że do pracy przed komputerem potrzebne są okulary, to przełożony jest zobowiązany do pokrycia części kosztów związanych z ich zakupem (dotyczy to osób, które wykonują swoje zadania przed monitorem komputera co najmniej 4 godziny dziennie).

 

Ustawa o medycynie pracy


Praktycznie wszystkie aspekty dotyczące relacji przełożony – zatrudniony są ściśle opisane przez akty prawne. Tak też jest w przypadku medycyny pracy. O obowiązkowym skierowaniu na badania jest mowa w artykule 229. Kodeksu pracy. Oprócz tego można także przeczytać zapisy zawarte w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, która dokładnie opisuje zadania i cele przeprowadzanych badań.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.