Badania lekarskie - medycyna pracy
Medycyna pracy to dział, który zajmuje się badaniem zdrowia wszystkich osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz wykrywaniem zagrożeń, jakie mogą stwarzać konkretne stanowiska. Zadaniem lekarza jest wydawanie zaświadczeń, mających na celu wykazać brak (bądź obecność) przeciwwskazań do wykonywania zadań określonych w umowie. Jeżeli osoba zatrudniona nie dostarczyła firmie takiego zaświadczenia, to pracodawca nie może dopuścić jej do wypełniania obowiązków. Jak wygląda procedura przeprowadzania badań lekarskich do pracy?
Skierowanie na badania okresowe
Skierowanie na badania okresowe musi wystawić przełożony. Tak samo jest w przypadku wstępnej wizyty u lekarza medycyny pracy. Systematyczna ocena stanu zdrowia podwładnych jest bardzo ważna, ponieważ pozwoli sprawdzić, czy dane środowisko nie stwarza zagrożeń.
Według artykułu 229. Kodeksu pracy wysyłanie zatrudnionych na badania okresowe jest obowiązkiem każdej firmy, o czym niestety często się zapomina. Właściciele przedsiębiorstw powinni jednak pamiętać, że uchybienia w tej kwestii mogą spowodować naliczanie kar ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli zatrudniona osoba była na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, to w takim przypadku spotkanie z doktorem jest konieczne. Przełożony musi wiedzieć, czy dany podwładny wciąż jest zdolny wypełniać swoje zadania. Wszystkie badania powinny być przeprowadzane w godzinach pracy na koszt firmy. W sytuacji, gdy zatrudniony musi udać się na na wizytę lekarską do innego miasta, przełożony ma obowiązek zwrócić koszty dojazdu.
Co bada lekarz medycyny pracy
Podczas badań pracowniczych lekarz przeprowadza dokładny wywiad, dzięki czemu może ustalić, jakie choroby przebył pacjent, czy cierpi na zwyrodnienia, alergie oraz inne dolegliwości, które wpływają na zdolność do wykonywania obowiązków.
Lekarzami medycyny pracy mogą być okuliści, psychologowie, neurolodzy, laryngolodzy. To, do jakiego specjalisty zostaniemy wysłani, zależy głównie od specyfiki naszego zawodu. Przy pracy biurowej zwykle przeprowadza się badanie wzroku, nauczyciele muszą kontrolować swoje zdrowie u laryngologa, natomiast wizyta budowlańca będzie polegała na wykonaniu innych badań.
Warto tutaj zaznaczyć, że jeżeli doktor uznał, że do pracy przed komputerem potrzebne są okulary, to przełożony jest zobowiązany do pokrycia części kosztów związanych z ich zakupem (dotyczy to osób, które wykonują swoje zadania przed monitorem komputera co najmniej 4 godziny dziennie).
Ustawa o medycynie pracy
Praktycznie wszystkie aspekty dotyczące relacji przełożony – zatrudniony są ściśle opisane przez akty prawne. Tak też jest w przypadku medycyny pracy. O obowiązkowym skierowaniu na badania jest mowa w artykule 229. Kodeksu pracy. Oprócz tego można także przeczytać zapisy zawarte w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy, która dokładnie opisuje zadania i cele przeprowadzanych badań.