Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

 
Maszynista - jak zostać, zarobki, kurs

 

Maszynista - czym się zajmuje?

 

Zawód maszynisty w Polsce sięga początków kolei w naszym kraju, czyli XIX wieku. Z uwagi na modernizację trakcji kolejowych, ich rozwój i rozbudowę liczba kursów krajowych i europejskich stale rośnie. W związku z tym zapotrzebowanie na maszynistów jest bardzo duże. 

 

Maszynista kieruje pociągiem - w skrócie. Jego praca polega na dowożeniu pasażerów z punktu A do punktu B. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami i rozkładem jazdy. Maszynista dba także o stan techniczny pojazdu oraz zasady BHP.

 

Jak zostać maszynistą?

 

O pracę jako maszynista pociągu może starać się w zasadzie każdy, kto ukończył 20. rok życia i nie był nigdy karany. Aby móc prowadzić pociąg, należy uzyskać licencję maszynisty. Sama licencja to nie wszystko. Kandydat musi przejść badania lekarskie. Szczegółowo badany jest wzrok i słuch, które muszą być perfekcyjne. Osoba na tym stanowisku nie może mieć chorób przewlekłych, które uniemożliwić mogą sprawne, szybkie funkcjonowanie i mogą narazić zdrowie i życie pasażerów i współpracowników. Zalicza się do nich m.in. cukrzycę oraz nadciśnienie. 

 

Kurs na maszynistę. Licencja maszynisty i co dalej?

 

Aby zostać maszynistą i móc prowadzić pociągi trzeba zrobić kurs na maszynistę, po którym otrzymujesz licencję potwierdzoną świadectwem maszynisty. Żeby przejść kurs na licencję maszynisty, należy wziąć udział w szkoleniu, które trwa około 300 godzin. Następnie należy zdać egzamin w miejscu, które oznaczone jest jako podmiot uprawniony, wpisany do rejestru ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów, który prowadzony jest przez Prezesa UTK. Należy także przejść niezbędne badania lekarskie. Trzeba okazać się zaświadczeniem o niekaralności, mieć także minimum wykształcenie zawodowe i ukończone 20 lat. 

 

Aby rozpocząć pracę maszynisty po kursie maszynisty trzeba jeszcze przejść szkolenie na maszynistę w liczbie godzin do 2480, aby dobrze poznać infrastrukturę kolejową oraz typy pojazdów. 

 

Kolejowy rynek pracy jest otwarty na nowych kandydatów. Nabory trwają praktycznie stale w różnych regionach Polski. Najwięcej ofert pracy można zaobserwować w obrębie wielkich aglomeracji miejskich, głównie na odcinkach lokalnych. Dlatego oferty pracy maszynisty przewozów regionalnych pojawiają się często. Zawód maszynista pojazdów trakcyjnych, czyli maszynista pociągów lub maszynista kolejowy najczęściej kojarzony jest z PKP. PKP Intercity jest dość interesującą opcją ze względu na długie i ciekawe dystanse oraz większe zarobki. Od momentu pojawienia się w PKP Pendolino praca maszynisty znacznie się zmieniła. Kierowanie nowoczesnym składem, jak przyznają w opiniach o pracy sami maszyniści pociągu z uprawnieniami, jest nieporównywalna z pracą maszynisty lokomotywy starego typu. Wiele ofert pracy można zaobserwować w obszarze przejazdów Intercity.

 

Czas pracy maszynisty

 

Czas pracy maszynisty kolejowego nie jest w 100% uregulowany. Temat czasu pracy maszynistów poruszany był już niejednokrotnie. Nadal jednak nie zapadły ostateczne decyzje, jak ma być regulowany czas pracy maszynisty. Jednak prowadzenie pociągu nie może być dłuższe niż 12 godzin. To jest pewne. Przekroczenie tego czasu dozwolone jest jedynie w szczególnych sytuacjach jak np. klęska żywiołowa czy akcja ratunkowa. Ponadto, maszynista może odmówić dalszej pracy w momencie, gdy źle się poczuje, a jego stan zagraża zdrowiu i życiu pasażerów i pozostałej części załogi. 

 

Praca w PKP

 

Najwięksi pracodawcy polskiej kolei to: PKP PLK, PKP Cargo, PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne. Praca jest stabilna i pewna. Jednak już teraz największy przewoźnik w Polsce boryka się z efektem likwidacji szkolnictwa zawodowego i związanych z tym brakiem odpowiednich pracowników. Miejsc pracy jest znacznie więcej, niż osób, które mogą ją podjąć.

 

Jeszcze w 2016 roku, jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w sektorze przewozów pasażerskich zatrudnionych było 22,5 tysiąca osób, z kolei w sektorze przewozów towarowych 27,5 tys. Liderzy zatrudnienia w kolejach pasażerskich to zdecydowanie PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Koleje Mazowieckie. Z kolei przewoźnikiem towarowym numer jeden jest PKP Cargo. 

 

Ile zarabia maszynista?

 

Jak podaje Sedlak&Sedlak, w roku 2016 średnia pensja maszynisty lokomotywy wynosiła 5019 zł (mediana była na poziomie 5000 zł). 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...
  • Technik Naprawy nadwozi oraz zabudów pojazdów użytkowych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych, naczep oraz przygotowanie elementów do lakierowania. Dbałość o najwyższy poziom wykonanej usługi zgodnie z przyjętymi w standardami.
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.