Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mało stresująca praca - gdzie taką znaleźć?

Mało stresująca praca - gdzie taką znaleźć?

 
Mało stresująca praca - gdzie taką znaleźć?

Ból brzucha albo głowy dopada cię już w niedzielę popołudniu, kiedy myślisz o nadchodzącym poniedziałku. Miewasz trudności z zaśnięciem, a gdy wreszcie udaje ci się zasnąć, śnisz o tym, jak źle wykonujesz obowiązki służbowe. Gwałtownie chudniesz albo tyjesz, na samą myśl o spotkaniu z przełożonym zaciska ci się gardło. Zdarza ci się mieć napady złości lub okresy apatii. Po pracy zaczynasz popijać, żeby tylko na chwilę zapomnieć o tym, co czeka cię kolejnego dnia od 8 rano... Brzmi znajomo?


Jeśli doświadczyłeś przynajmniej części z tych symptomów, to znaczy że dotyka cię  nadmierny i prawdopodobnie długotrwały stres w pracy. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ w skrajnych przypadkach może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizjologicznych. Nie mówiąc już o tym, że zestresowany pracownik jest mniej wydajny i ostatecznie najczęściej będzie szukał ucieczki ze stresogennego środowiska – czyli złoży wypowiedzenie.

Jaka praca nie jest stresująca


Decydując się na krok zmiany pracy z powodu nadmiernego stresu, warto wziąć pod uwagę całkowitą zmianę zawodu. Stres nie zawsze wynika ze szczególnych okoliczności w firmie, postawy współpracowników czy szefa albo przeciążenia obowiązkami. Bywa, że jest niejako wpisany w niektóre profesje, w szczególności te wiążące się z dużą odpowiedzialnością (osobową, finansową), czynnikami niebezpiecznymi czy po prostu koniecznością wykonywania obowiązków bardzo szybko i na wysokim poziomie profesjonalizmu.

Mało stresująca praca jest tematem bardzo wielu rankingów. W wielu z nich powtarzają się takie profesje jak:
    • bibliotekarz – z uwagi na ciszę i spokój panujący w miejscu pracy, ograniczone kontakty z ludźmi, brak przymusu wykonywania obowiązków pod presją czasu;
    • krawiec – jeśli prowadzi własny zakład lub pracuje w niewielkiej firmie, zwykle pracuje w ciszy, skupieniu i zgodnie z własnym rozkładem zajęć. Czynnikiem stresogennym może być przeładowanie obowiązkami w wyniku złej organizacji pracy bądź chęci dodatkowego zarobku;
    • fryzjer – choć jest to profesja wymagająca fizycznie z uwagi na konieczność wielogodzinnego stania, zazwyczaj jej wykonywanie nie wiąże się z dużym stresem. Dla wielu fryzjerów rozmowy z klientami i obserwowanie zadowalających efektów pracy to przyjemność;
    • profesor akademicki – własny gabinet, wykłady, przeprowadzanie egzaminów. Uważa się, że zajęcia profesora na uczelni należą do mało stresujących. Profesor znajduje się na najwyższym szczebli ścieżki kariery akademickiej, nie musi się więc już martwić o własne egzaminy, habilitację czy wymaganą liczbę publikacji. Może w spokoju zająć się pracą naukową i nauczaniem studentów;
    • dietetyk – praca polegająca na doradzaniu innym w kwestii żywienia również nie jest stresująca. Choć to zajęcie uwzględniające stały kontakt z ludźmi, w większości przypadków są to osoby, które same szukają porady, a więc chętnie współpracują z dietetykiem.


Stresująca praca – jak sobie radzić?


Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na zmianę zawodu. Ponadto nawet ci, którzy myślą o przebranżowieniu, muszą wziąć pod uwagę, że niekiedy jest to długotrwały proces. Tymczasem stresująca praca jest palącym problemem, z którym należy sobie poradzić tak szybko, jak to możliwe. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim należy ustalić źródło stresu. Pozwoli to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest możliwe złagodzenie reakcji na niekorzystną sytuację bez konieczności np. zmiany miejsca zatrudnienia.

Jeśli stresująco wpływa na nas środowisko – przełożony bądź współpracownicy, z uwagi np. na złą atmosferę w pracy, nadmierną konkurencję czy dyskryminowanie niektórych podwładnych –  wówczas można zwrócić się o pomoc do działu kadr w firmie lub spróbować samodzielnie rozwiązać problem (np. rozładowując atmosferę, rozmawiając szczerze z przełożonym, proponując szefowi zajęcia integracyjne lub szkolenia z coachem).  

W przypadku profesji, w której stres wynika z organizacji pracy (presji czasu, nawału obowiązków, dużej odpowiedzialności), uniknięcie go może być trudniejsze. Należy się zastanowić, czy:
    • przełożony nie obarcza nas zbyt dużą ilością obowiązków,
    • praca w firmie jest dobrze zorganizowana i sprawiedliwie rozdzielona,
    • nie zaniedbujemy prawa do urlopu wypoczynkowego (który pozwala na doraźne zmniejszenie poziomu stresu),
    • nie pracujemy w godzinach nadliczbowy w sposób nadmierny.

Istotne jest również to, by właściwie relaksować się po pracy. Jeśli jest to praca przed ekranami, wieczorem warto od nich odpocząć. Pracę siedzącą dobrze jest równoważyć aktywnym wypoczynkiem. Po męczącej pracy fizycznej leniuchowanie na wygodnej kanapie czy relaksujący masaż są jak najbardziej wskazane. W przypadku pracy z ludźmi postawmy na ciszę i spokój. Osoby spędzające cały dzień w samotności, np. pracujące zdalnie, mogą czuć większą potrzebę spotkań towarzyskich. Nasz organizm lubi różnorodność, niemniej potrzeby każdej osoby względem wypoczynku są trochę inne – ważne, by znaleźć własny sposób na relaks i odstresowanie się.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    12 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    13 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.