Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Logopeda - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

Logopeda - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

 
Logopeda - czym się zajmuje, jak zostać, czy to opłacalny zawód

Najczęściej wizyty u logopedy kojarzą się nam z czasami podstawówki i koniecznością cotygodniowych ćwiczeń poprawnego wymawiania głoski „r”, „sz” albo „cz”. Taka terapia nie wyczerpuje jednak spektrum zadań logopedy. Czym się zajmuje osoba na tym stanowisku, jakie ma obowiązki i czy to opłacalny zawód?

 

Logopeda - czym się zajmuje?

 

Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej logopeda: „prowadzi badania i działania praktyczne w zakresie ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy i ogólnej terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności: edukacyjnej, społecznej i zawodowej; zajmuje się korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem języka, profilaktyką i likwidowaniem zaburzeń komunikacji uwarunkowanych środowiskowo lub organicznie (różnego rodzaju czynnikami patologicznymi), a także rehabilitacją mowy po wypadkach i urazach.”

 

Trzeba przyznać, że zakres tych zadań jest dość szeroki. Decydując się na zawód logopedy, należy wybrać specjalizację. Można pracować z dziećmi – prowadząc grupowe zajęcia np. w przedszkolach (bardziej profilaktyczne, w formie zabawy i tak zwanych „ćwiczeń buzi i języka”) bądź też terapię indywidualną. W korygowaniu wad wymowy nieoceniona jest dobra współpraca z rodzicami i wyrabianie poprawnych nawyków w domu. Logopeda nie tylko regularnie spotyka się z pacjentem, ale także instruuje jego opiekunów, jak ćwiczyć poza zajęciami i utrwalać poprawną wymowę.

 

Można wybrać także inną logopedyczną drogę. Czym się zajmuje neurologopeda? Ma wiedzę i umiejętności w zakresie pracy z osobami, u których problemy komunikacyjne mają podłoże neurologiczne. Afazja, dysfazja, dyzartria, mutyzm, autyzm, zespół Aspergera – to tylko kilka przykładów chorób, które może zdiagnozować neurologopeda. Pracuje także z osobami po wypadkach czy po udarach, które mają trudności w komunikowaniu się. Osoby z wadami słuchu mogą z kolei zgłosić się na terapię do surdologopedy.


Co jeszcze łączy w sobie logopedia? Praca w mediach również wiąże się z koniecznością sprawnej komunikacji i nienagannej wymowy. W związku z tym dużą popularnością cieszy się też profesja logopedy medialnego, który kieruje swoje usługi do osób publicznych, na co dzień pracujących głosem – prezenterów telewizyjnych, aktorów, ale także polityków czy prezesów dużych firm.


Jak zostać logopedą?

 

Logopedia to dość rozległa dziedzina, dlatego aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu, nie wystarczy krótki kurs online. Czerpie z wielu nauk, m.in. z językoznawstwa, psychologii i pedagogiki, ale także z medycyny i nauk o zdrowiu. Przyczyny wad wymowy i trudności w porozumiewaniu się mogą mieć skrajnie różny charakter (od psychicznej blokady np. w przypadku jąkania, po urazy, wady zgryzu itd.), dlatego aby trafnie diagnozować i prowadzić terapię, logopeda musi posiadać odpowiednie zaplecze merytoryczne.

 

Wymagane jest ukończenie wyższej uczelni. Można już na początku wybrać kierunek logopedia, ale absolwenci innych kierunków, np. pedagogiki, psychologii czy filologii polskiej często wybierają studia podyplomowe. Ponieważ przyszły logopeda sam musi mówić nienagannie, poza wynikami z matury, na decyzję o przyjęciu na studia wpływ ma także rozmowa kwalifikacyjna. Wykształcenie nie jest jednak pełną odpowiedzią na pytanie: „jak zostać logopedą?”. Bez empatii, kreatywności, umiejętności interpersonalnych, stanowczości i odpowiedzialności za drugiego człowieka nie da się pracować w tym zawodzie.

 

Logopeda - czy to opłacalny zawód?

 

Zarobki logopedów są mocno zróżnicowane. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lutego 2019 roku mediana pensji na tym stanowisku wynosi 3080 zł brutto. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o formę zatrudnienia, logopedzi pracują zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy B2B. Własna działalność gospodarcza może być korzystną opcją dla osób, które prowadzą zajęcia np. w kilku placówkach i sami ustalają najkorzystniejszy grafik albo otworzyli własny gabinet logopedyczny.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.