Praca.pl Poradniki Rynek pracy
List motywacyjny: pomoc kuchenna – jak napisać?

List motywacyjny: pomoc kuchenna – jak napisać?

 
List motywacyjny: pomoc kuchenna – jak napisać?

Szukasz pracy w gastronomii i w interesującej Cię ofercie pracy jako pomoc kuchenna zaznaczono wymóg dołączenia listu motywacyjnego? Nie zniechęcaj się! Tego typu dokument możesz przygotować bardzo szybko i łatwo. Pamiętaj też, że wielu pracodawców wykorzystuje list motywacyjny po to, by od razu dokonać wstępnej selekcji kandydatów – tym mniej zmotywowanym do pracy po prostu nie będzie chciało się poświęcać czasu i wysiłku na przygotowanie listu.

 

Pomoc kuchenna – jak wygląda list motywacyjny?

 

CV i list motywacyjny to dokumenty najczęściej wymagane od kandydatów w czasie naboru na stanowiska. Oba mają charakter formalny, jednak w liście motywacyjnym zasady kompozycji są mniej restrykcyjne. Jest też nieco większa swoboda, jeśli chodzi o treść.

 

List motywacyjny do pracy ma przekonać rekrutera, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Przyszłego pracodawcę nie interesują zatem Twoje osobiste pobudki, ale to, co wniesiesz do firmy, jak przyczynisz się do skutecznej pracy zespołu.

 

Zaprezentuj się jako osoba pozytywnie nastawiona do pracy, nie bojąca się obowiązków, zmotywowana. Możesz też zaznaczyć, że interesuje Cię dana branża. Pomoc kuchenna to jedno z najniższych stanowisk w gastronomii, pamiętaj jednak, że od czegoś trzeba zacząć. Jeśli interesuje Cię dalsza praca w tej dziedzinie, poznanie specyficznego środowiska pracy w gastronomii, albo na przykład chcesz nauczyć się współdziałać z innymi czy też zależy Ci na podszkoleniu języka w międzynarodowym środowisku pracy, gdyż takie cechuje właśnie punkt gastronomiczny, który Cię interesuje – możesz o tym wspomnieć w dokumencie aplikacyjnym.

 

Zachowaj jednak umiar – wskazanie na motywację jest istotne, warto jednak przede wszystkim podkreślić umiejętności i predyspozycje, jakie będą cenne w pracy w danej firmie. Możesz opisać swoje doświadczenie na podobnym stanowisku, wskazać, że jesteś osobą doskonale zorganizowaną, pracujesz szybko i dokładnie, umiesz współdziałać z innymi, nie wchodzisz w konflikty, jesteś obowiązkowy / obowiązkowa itp. Gdy to możliwe, zaznacz, że jesteś gotowy / gotowa na nadgodziny, elastyczny model pracy.

 

W czasie tworzenia dokumentu pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. List motywacyjny:

  • powinien zmieścić się na jednej stronie – rekruter raczej nie zechce przeczytać wielostronicowego eseju,
  • powinien mieć czytelną czcionkę (np. Times New Roman, Calibri, Verdana Tahoma itp.) standardowej wielkości (np. 12 lub 12 px);
  • powinien mieć jasne (białe) tło,
  • musi być napisany formalnym językiem, nie zawierać zwrotów potocznych,
  • nie powinien powielać informacji znajdujących się w CV, może je ewentualnie poszerzać.

W przypadku CV czy listu motywacyjnego – wzory można znaleźć w internecie. Warto przejrzeć kilka szablonów, jednak postaraj się nie kopiować ich treści! Rekruter z pewnością to wychwyci i automatycznie odrzuci Twoją aplikację.


Pomoc kuchenna – jak zacząć list motywacyjny?

 

Na górze po lewej stronie powinna znaleźć się data, miejsce oraz Twoje dane kontaktowe: imię, nazwisko, telefon, e-mail. Część osób dołącza także adres domowy. Współcześnie jednak większość rekrutacji odbywa się online, dlatego tradycyjny adres pocztowy zwykle jest zbędny – rekruter i tak poinformuje Cię o przyjęciu do pracy mailowo lub telefonicznie.

 

Poniżej, po prawej stronie wpisz adresata listu – imię i nazwisko rekrutera (jeśli jest Ci znane), nazwę firmy.

Dalej, zaczynając znów od lewej strony, powinien znaleźć się zwrot grzecznościowy: „Szanowni Państwo” / „Szanowny Panie” / „Szanowna Pani”.

 

W pierwszym zdaniu nie mówisz informować, skąd dowiedziałeś / dowiedziałaś się o naborze. Możesz za to tytułem wstępu napisać, na jakie stanowisko aplikujesz oraz w jakiej restauracji (warto to zaznaczyć np. w przypadku sieciówek). Następnie, bez dalszej zwłoki, przejdź do właściwej treści listu. Powiedz, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem / kandydatką oraz jakie są Twoje umiejętności.

 

Pomoc kuchenna – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Na końcu listu motywacyjnego możesz poinformować rekrutera, jaki jest preferowany przez Ciebie sposób kontaktu (np. telefoniczny, po określonych godzinach, mailowy itp.). Jeszcze raz podkreśl, że dależy Ci na danej posadzie i wyraź chęć pracy. List zakończ zwrotem grzecznościowym („Z poważaniem”), poniżej podpisz się imieniem i nazwiskiem.

 

Jak wyżej wspomniano, obecnie bardzo rzadko listy motywacyjne przekazywane są w formie papierowej, gdyż rekrutacje w większości odbywają się internetowo. Jeśli jednak dostarczasz samodzielnie dokumenty rekrutacyjne do lokalu gastronomicznego, złóż na nich odręczny podpis.

 

List motywacyjny traktowany jest zwykle jako dodatkowy dokument. Większość rekruterów przechodzi do nich dopiero po dokonaniu wstępnej selekcji na podstawie otrzymanych od kandydatów życiorysów zawodowych. Postaraj się zatem stworzyć estetyczne, czytelne CV pomocy kuchennej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Graphic Design Specialist / Junior

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Kreowanie koncepcji promocji i komunikacji marketingowej; Projektowanie rozwiązań digitalowych (banery, mailingi, landing pages, grafiki na social media, infografiki) Umiejętność tworzenia animacji i montażu video; Przygotowywanie materiałów ATL i...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...

Najnowsze artykuły

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?