Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

 
Likwidacja działalności gospodarczej - krok po kroku

W życiu przedsiębiorcy trzeba niekiedy podjąć trudną decyzję i zdecydować się na zamknięcie działalności. Jak wygląda wyrejestrowanie działalności gospodarczej jednoosobowej i o czym pamiętać, zamykając firmę?

 

Zamknięcie działalności gospodarczej


Zamykanie działalności gospodarczej to kilkuetapowy proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że likwidacja firmy musi być zgłoszona w terminie 7 dni od daty faktycznego zaprzestania prowadzenia działalności. Nie można też zgłosić wniosku z terminem późniejszym.


W dniu zamknięcia działalności przedsiębiorca nie może mieć pracowników, zatem trzeba też odpowiednio wcześnie zaplanować wypowiedzenia. Wprawdzie likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej daje przedsiębiorcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z trzech miesięcy do jednego, ale pracownikowi przysługuje wtedy odszkodowanie, zatem przedsiębiorca i tak ponosi koszty pracy.
Przemyśleć trzeba też wszelkie umowy, jakie przedsiębiorca ma zawarte z innymi podmiotami i odpowiednio wcześnie je wypowiedzieć.


Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku:


    1. rozwiązanie firmy za pomocą zgłoszenia w CEIDG (druk CEIDG-1),
    2. wyrejestrowanie z ZUS,
    3. remanent na zakończenie działalności,
    4. wykreślenie z rejestru podatników VAT (jeśli dotyczy),
    5. likwidacja kasy fiskalnej (jeśli dotyczy).


Zakończenie działalności gospodarczej krok po kroku nie powinno nastręczyć przedsiębiorcy żadnych trudności.

 

Jak wyrejestrować firmę


Likwidacja działalności gospodarczej jednoosobowej wymaga zgłoszenia w CEIDG. Można to zrobić na cztery sposoby:


    • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
    • online wysyłając wniosek, który następnie trzeba potwierdzić osobiście w urzędzie gminy,
    • listem poleconym z poświadczonym notarialnie podpisem,
    • elektronicznie w przypadku posiadania profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


We wniosku CEIDG-1 w rubryce „Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej” trzeba wpisać datę ostatniego dnia prowadzenia działalności. Wniosek złożony online jest niemalże natychmiastowo weryfikowany. Wniosek składany osobiście, jeśli ma błędy, może zostać poprawiony w ciągu 7 dni.

 

Jak zlikwidować działalność gospodarczą w ZUS?


Po przyjęciu prawidłowo zgłoszonego wniosku do urzędu gminy, organ wewnętrzny przekazuje dane o tym, że nastąpiło zakończenie działalności do ZUS, urzędu skarbowego i urzędu statystycznego.


Nie znaczy to, że obędzie się bez wizyty w ZUS (online). Wprawdzie przedsiębiorca zostaje automatycznie wyrejestrowany jako płatnik składek (ZUS ZWPA), ale musi wyrejestrować siebie, rodzinę (ZUS ZCNA) oraz pracowników (ZUS ZWUA). Wyrejestrowanie z ZUS należy przeprowadzić w ciągu 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń. Wyrejestrowanie siebie i swojej rodziny można zrobić też przy likwidacji działalności za pośrednictwem CEIDG. Jeśli przedsiębiorca miał pracowników, musi wyrejestrować ich bezpośrednio w ZUS.

 

Wyrejestrowanie działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym


Przy zgłoszeniu zamknięcia jednoosobowej firmy w Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej, organ powiadamia urząd skarbowy automatycznie, dlatego właściciel firmy nie musi samodzielnie składać dodatkowych formularzy do US. Trzeba pamiętać o rozliczeniu podatków i i zamknięciu firmowej księgowości.

 

Jak zamknąć zawieszoną działalność gospodarczą?


Zamknięcie działalności gospodarczej nie musi nastąpić w trakcie aktywnego jej prowadzenia. Może być również kolejnym krokiem po okresie zawieszenia działalności – jeśli np. przedsiębiorca uznał, że zaprzestanie działalności gospodarczej będzie dla niego korzystniejsze.
Zamykanie firmy zawieszonej przeprowadza się tak samo, jak zamykanie firmy aktywnie działającej. Należy zgłosić wniosek CEIDG-1 i wykonać dalsze czynności wymagane ustawą.
Warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca w trakcie zawieszonej działalności jednoosobowej zatrudniał pracowników, którzy przebywali np. na urlopie macierzyńskim, musi z nimi rozwiązać umowę.

 

Zamykanie firmy jednoosobowej — obowiązki


Samo wykreślenie działalności gospodarczej z urzędu nie jest jeszcze końcem obowiązków przedsiębiorcy. Konieczne jest podatkowe i majątkowe rozliczenie firmy. Choć same koszty likwidacji firmy (rozumiane jako wykreślenie firmy z rejestru) są zerowe, to możliwe, że przedsiębiorca będzie musiał ponieść koszty związane np. z rozliczeniem majątku firmy.
Remanent likwidacyjny – jak napisać? Przedsiębiorca dla celów rozliczenia podatku dochodowego musi przeprowadzić spis z natury. Obejmuje on wyposażenie, środki trwałe i składniki majątku niewpisane do rejestrów, które pozostają w firmie w momencie likwidacji. Obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku opisany jest w art. 24 ust 3a ustawy PIT. Przedsiębiorca zgłasza do us zamiar wykonania spisu na przynajmniej 7 dni przed jego wykonaniem.
Remanent likwidacyjny – wzór takiego spisu powinien obejmować nazwę składnika majątku, kwotę wydatków na niego poniesionych, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, wartość początkową, kwotę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych. Likwidacja wyposażenia w firmie może obejmować sprzedaż, utylizację bądź przekazanie majątku firmy na cele prywatne.


Przedsiębiorca musi też sporządzić remanent likwidacyjny towarów handlowych (w tym materiałów, półproduktów, braków i odpadów). Warto pamiętać, że nawet ci przedsiębiorcy, nieposiadajacy w momencie zamykania działalności żadnych towarów na stanie, które można by objąć spisem z natury, muszą go sporządzić. Jest to tzw. remanent likwidacyjny zerowy.

 

Likwidacja działalności a VAT

 

Jeśli przedsiębiorca był płatnikiem VAT, musi:
    • sporządzić remanent dla celów VAT (nie zgłasza się w US zamiaru sporządzenia spisu, a jedynie dołącza informację o jego dokonaniu do ostatniej deklaracji VAT-7 lub VAT-7),
    • dostarczyć zgłoszenie VAT-Z powiadamiające o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych.


Majątek pozostały w firmie, podlega opodatkowaniu, dlatego najefektywniej jest sprzedać cały towar pozostający w firmie, aby uzyskać w ten sposób środki na zapłatę VAT. Można też sprzęt zutylizować.
Na koniec warto dodać, że mimo tego, iż nastąpiła likwidacja firmy, dokumenty podatkowe i ubezpieczeniowe firmy należy przechowywać przez pięć lat i okazywać je na żądanie urzędu skarbowego oraz ZUS w razie kontroli. Rezygnacja z prowadzenia działalności gospodarczej nie oznacza też, że do prowadzenia biznesu nie będzie można kiedyś wrócić.

 

Zamykanie działalności gospodarczej przez internet


Od jakiegoś czasu, można przeprowadzić wyrejestrowanie firmy przez Internet. To bardzo wygodna opcja, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Procedura likwidacji działalności gospodarczej online wymaga posiadania profilu zaufanego ePUAP. Jeśli przedsiębiorca go nie ma, może złożyć wniosek o wyrejestrowanie działalności anonimowo, ale w ciągu 7 dni od daty złożenia będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość w urzędzie gminy. Profil zaufany pozwala przeprowadzić zamknięcie firmy przez internet bez konieczności wizyty w urzędzie gminy.
Po zalogowaniu na konto, w panelu przedsiębiorcy należy wybrać zakładkę Operacje na wpisie, a w niej opcje Zakończ działalność gospodarczą. W trakcie wyrejestrowywania się w CEIDG można również zgłosić wyrejestrowanie z ZUS.
Likwidacja działalności gospodarczej ryczałt
Likwidacja firmy na ryczałcie jest podobna do likwidacji firmy opodatkowanej na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca również musi sporządzić spis z natury i wpisać go do ewidencji przychodów. Podatek oblicza się za ostatni miesiąc tak samo, jak za wcześniejsze miesiące. Deklarację roczną i PIT-28 składa się do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator wymiany narzędzi

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    OD PODSTAW WDRAŻAMY W ZADANIA: Obsługa maszyn produkcyjnych (np. Engel, Krauss Maffei, Haitian, Moretto), odczytywanie i zapisywanie parametrów; Sprawna wymiana i podłączanie oprzyrządowania maszyn; wykonywanie podstawowej konserwacji narzędzi; Utrzymywanie standardów w bezpośrednim...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Wejherowo    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Otwock    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Asystent / Stażysta w dziale kadr i płac

    Fresenius   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie
    18 godz.
    Zadania, jakie Ci proponujemy: przygotowanie korespondencji wychodzącej odbieranie poczty przychodzącej skanowanie dokumentów wpinanie dokumentów do teczek osobowych przygotowanie dokumentów do archiwizacji inne administracyjne zadania w dziale kadr i płac W zamian oczekujemy: studenta /...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Sprzedaży Produktów Medycznych

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie Obowiązki: Budowa i pielęgnacja relacji z klientami; Demonstracja oraz szkolenie z zakresu produktów medycznych; Realizacja założonych celów sprzedażowych; Analiza rynku i identyfikacja nowych szans rynkowych; Reprezentowanie firmy...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?