Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

 
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Dyskryminacja na rynku pracy przybiera różne formy. Dotyczy zarówno osób na wyższych stanowiskach, jak i tych szeregowych. Osoby dyskryminowane łączy jedno: bariera w rozwoju zawodowym. Co na rynku pracy oznacza lepka podłoga? Sprawdź, jak walczyć z tym zjawiskiem.

 

Spis treści

Lepka podłoga – co to?

 

Lepka podłoga to nic innego jak brak ścieżki kariery. Jest to znana metoda dyskryminacji w pracy, np. dyskryminacji kobiet. Zjawisko to występuje na szeregowych stanowiskach, w jednostkach, w których funkcjonuje horyzontalna segregacja zawodowa (usługi, handel, ochrona zdrowia, edukacja).

 

W wielu przypadkach niskie wynagrodzenie i brak prestiżu idą w parze z wysokimi kwalifikacjami niezbędnymi do wykonywania obowiązków zawodowych. Mimo to szanse na awans i podwyżkę wynagrodzenia są praktycznie zerowe. Osoby na takich stanowiskach określa się jako przylepione do najniższego poziomu w hierarchii.

 

Lepka podłoga – jak powstaje?

 

Zjawisko lepkiej podłogi to forma dyskryminacji charakterystyczna dla zawodów sfeminizowanych, jednak można ją zaobserwować także w zawodach uważanych za „męskie”. Tak jak zjawisko szklanego sufitu utrudnia pięcie się po szczeblach hierarchii firmy, w pewnym momencie stawiając przed kobietami niewidzialne bariery, tak lepkość podłogi wiąże się z brakiem możliwości awansu od pewnego (często szeregowego) poziomu. W rezultacie kobiety tkwią na jednym stanowisku aż do zakończenia aktywności zawodowej.

 

Taka dyskryminacja w pracy wynika głównie z zatrudniania kobiet na niskich stanowiskach, gdzie nie są przeprowadzane kursy zawodowe ani szkolenia, nie ma też różnorodności stanowisk. Osoby pracujące nie są zachęcane do rozwoju, a ich ambicje są często ukrócane. 

 

Lepka podłoga – kogo dotyczy?

 

Lepka podłoga to zjawisko dotyczące przede wszystkim kobiet pracujących na niższych stanowiskach. Uwidacznia się szczególnie w bardziej sfeminizowanych zawodach (sprzątaczka, pielęgniarka, przedszkolanka itp.).

 

W przypadku lepkiej podłogi nierówne traktowanie w pracy nie dotyczy barier awansowych dla istniejących ścieżek kariery, a ogólnego braku możliwości rozwoju zawodowego.

 

Lepka podłoga – jak zwalczyć?

 

Walka o równouprawnienie kobiet w pracy trwa od wielu lat. I chociaż sytuacja zawodowa pań powoli zmienia się na lepsze, w wielu branżach światowe rynki pracy wciąż faworyzują pracowników płci męskiej, utrudniając kobietom rozwój zawodowy.

 

Przykładem jest szklany sufit albo właśnie lepka podłoga. Dwa terminy, które łączy jedno: dyskryminacja w miejscu pracy. Aby uporać się z przeszkodami na drodze do awansu, trzeba próbować zmienić swoją sytuację. Jedyną drogą do „odlepienia” się od podłogi jest samodzielne wypracowanie ścieżki rozwoju. Nierzadko oznacza to przebranżowienie się.

 

Stworzenie oraz zrealizowanie planu rozwoju zawodowego to szansa na zmianę statusu społecznego i wzrost zarobków, jednak niezbędna jest motywacja i dążenie do celu pomimo przeciwności. Inspiracją do zmiany mogą być nasi bliscy, ale też inne kobiety, które z sukcesem dokonały zmiany ścieżki kariery.

 

Lepka podłoga w Polsce – statystyki

 

Polski rynek pracy obfituje w niewidzialne bariery i stereotypy, które negatywnie wpływają na sytuację zawodową kobiet. Pomimo odpowiedniego wykształcenia i wysokich kompetencji kobiety w wielu sytuacjach wciąż traktowane są inaczej niż mężczyźni.

 

Statystyki wskazują, że zjawisko lepkości i inne formy dyskryminacji kobiet nadal stanowią ogromny problem. Badanie Eurostatu z 2019 roku wykazało, że w Polsce 47% stanowisk menadżerskich obejmowały kobiety. Jednocześnie zajmowały tylko 13% miejsc w radach nadzorczych i zarządach znanych spółek.

 

Nierówne traktowanie w pracy – przykłady:

 

  • kobiety mają mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni zajmujący takie samo stanowisko pracy;

  • kobiety rzadziej zapraszane są na szkolenia i kursy zawodowe;

  • ze względu na stereotypowy podział ról kobiety rzadziej awansują.

 

Lepka podłoga za granicą – statystyki

 

Dyskryminacja w miejscu pracy obecna jest na całym świecie. Raport przedstawiony przez Światowe Forum Ekonomiczne wskazał rok 2186 jako czas, kiedy na świecie zostanie osiągnięta równość płci. Dodatkowo ONZ wpisało ją jako cel na okres 2015-2030.

 

Obecnie kobiety w dalszym ciągu stanowią mniejszość na stanowiskach kierowniczych (29%) i rzadziej otwierają własną działalność lub piastują rolę prezesa czy dyrektora generalnego (20%).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.