Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

 
Lepka podłoga na rynku pracy – czym jest? Jak się jej wystrzegać?

Dyskryminacja na rynku pracy przybiera różne formy. Dotyczy zarówno osób na wyższych stanowiskach, jak i tych szeregowych. Osoby dyskryminowane łączy jedno: bariera w rozwoju zawodowym. Co na rynku pracy oznacza lepka podłoga? Sprawdź, jak walczyć z tym zjawiskiem.

 

Spis treści

Lepka podłoga – co to?

 

Lepka podłoga to nic innego jak brak ścieżki kariery. Jest to znana metoda dyskryminacji w pracy, np. dyskryminacji kobiet. Zjawisko to występuje na szeregowych stanowiskach, w jednostkach, w których funkcjonuje horyzontalna segregacja zawodowa (usługi, handel, ochrona zdrowia, edukacja).

 

W wielu przypadkach niskie wynagrodzenie i brak prestiżu idą w parze z wysokimi kwalifikacjami niezbędnymi do wykonywania obowiązków zawodowych. Mimo to szanse na awans i podwyżkę wynagrodzenia są praktycznie zerowe. Osoby na takich stanowiskach określa się jako przylepione do najniższego poziomu w hierarchii.

 

Lepka podłoga – jak powstaje?

 

Zjawisko lepkiej podłogi to forma dyskryminacji charakterystyczna dla zawodów sfeminizowanych, jednak można ją zaobserwować także w zawodach uważanych za „męskie”. Tak jak zjawisko szklanego sufitu utrudnia pięcie się po szczeblach hierarchii firmy, w pewnym momencie stawiając przed kobietami niewidzialne bariery, tak lepkość podłogi wiąże się z brakiem możliwości awansu od pewnego (często szeregowego) poziomu. W rezultacie kobiety tkwią na jednym stanowisku aż do zakończenia aktywności zawodowej.

 

Taka dyskryminacja w pracy wynika głównie z zatrudniania kobiet na niskich stanowiskach, gdzie nie są przeprowadzane kursy zawodowe ani szkolenia, nie ma też różnorodności stanowisk. Osoby pracujące nie są zachęcane do rozwoju, a ich ambicje są często ukrócane. 

 

Lepka podłoga – kogo dotyczy?

 

Lepka podłoga to zjawisko dotyczące przede wszystkim kobiet pracujących na niższych stanowiskach. Uwidacznia się szczególnie w bardziej sfeminizowanych zawodach (sprzątaczka, pielęgniarka, przedszkolanka itp.).

 

W przypadku lepkiej podłogi nierówne traktowanie w pracy nie dotyczy barier awansowych dla istniejących ścieżek kariery, a ogólnego braku możliwości rozwoju zawodowego.

 

Lepka podłoga – jak zwalczyć?

 

Walka o równouprawnienie kobiet w pracy trwa od wielu lat. I chociaż sytuacja zawodowa pań powoli zmienia się na lepsze, w wielu branżach światowe rynki pracy wciąż faworyzują pracowników płci męskiej, utrudniając kobietom rozwój zawodowy.

 

Przykładem jest szklany sufit albo właśnie lepka podłoga. Dwa terminy, które łączy jedno: dyskryminacja w miejscu pracy. Aby uporać się z przeszkodami na drodze do awansu, trzeba próbować zmienić swoją sytuację. Jedyną drogą do „odlepienia” się od podłogi jest samodzielne wypracowanie ścieżki rozwoju. Nierzadko oznacza to przebranżowienie się.

 

Stworzenie oraz zrealizowanie planu rozwoju zawodowego to szansa na zmianę statusu społecznego i wzrost zarobków, jednak niezbędna jest motywacja i dążenie do celu pomimo przeciwności. Inspiracją do zmiany mogą być nasi bliscy, ale też inne kobiety, które z sukcesem dokonały zmiany ścieżki kariery.

 

Lepka podłoga w Polsce – statystyki

 

Polski rynek pracy obfituje w niewidzialne bariery i stereotypy, które negatywnie wpływają na sytuację zawodową kobiet. Pomimo odpowiedniego wykształcenia i wysokich kompetencji kobiety w wielu sytuacjach wciąż traktowane są inaczej niż mężczyźni.

 

Statystyki wskazują, że zjawisko lepkości i inne formy dyskryminacji kobiet nadal stanowią ogromny problem. Badanie Eurostatu z 2019 roku wykazało, że w Polsce 47% stanowisk menadżerskich obejmowały kobiety. Jednocześnie zajmowały tylko 13% miejsc w radach nadzorczych i zarządach znanych spółek.

 

Nierówne traktowanie w pracy – przykłady:

 

  • kobiety mają mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni zajmujący takie samo stanowisko pracy;

  • kobiety rzadziej zapraszane są na szkolenia i kursy zawodowe;

  • ze względu na stereotypowy podział ról kobiety rzadziej awansują.

 

Lepka podłoga za granicą – statystyki

 

Dyskryminacja w miejscu pracy obecna jest na całym świecie. Raport przedstawiony przez Światowe Forum Ekonomiczne wskazał rok 2186 jako czas, kiedy na świecie zostanie osiągnięta równość płci. Dodatkowo ONZ wpisało ją jako cel na okres 2015-2030.

 

Obecnie kobiety w dalszym ciągu stanowią mniejszość na stanowiskach kierowniczych (29%) i rzadziej otwierają własną działalność lub piastują rolę prezesa czy dyrektora generalnego (20%).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Ekspertka / Ekspert ds. Raportowania i Analiz Ryzyka

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Analiza jakości portfela kredytowego, w tym ekspozycji niepracujących; Sprawozdawanie według ustalonych wzorców i ścieżek raportowych do organów zarządczych Banku, jak również KNF; Tworzenie nowych raportów i bloków raportowych w celu podjęcia strategicznych decyzji...
  • Customer Success Manager

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 20 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Identyfikowanie potrzeb klientów oraz proponowanie skrojonych na miarę rozwiązań (farming), Utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami, Koordynowanie pracy podległego 2 osobowego zespołu w celu skutecznego zaspokojenia potrzeb klienta; Zarządzanie...
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem hiszpańskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku hiszpańskim i angielskim; Przygotowywanie ofert i zamówień; Udział w wyjazdach i targach; Aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; Współpraca z innymi działami firmy; Realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.