Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

 
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości w Polsce nie jest zbyt popularny, co najprawdopodobniej wynika z niskiej wiedzy na temat tego instrumentu finansowego. A trzeba przyznać, że jest to naprawdę opłacalna metoda pozyskiwania nieruchomości.

 

Leasing nieruchomości - na czym polega


Jest to jedno z narzędzi finansowych, które umożliwia pozyskanie nieruchomości bez brania kredytu bankowego oraz bez konieczności asygnowania całej gotówki w momencie zakupu. Leasing hipoteczny (nieruchomości) jest umową, w ramach której leasingobiorca odpłatnie korzysta z danej nieruchomości przez określony czas, a po zakończeniu umowy, ma prawo do wykupu nieruchomości (przechodzi ona na własność leasingobiorcy).


W ten sposób prowadzony może być leasing gruntu albo obiektu – np. leasing hali czy budynku biurowego. Jedną z opcji jest też leasing mieszkań, który dotyczy w większej mierze konsumentów a nie firm (choć one także z takiej opcji leasingu nieruchomości mogą skorzystać). W porównaniu do kredytu bankowego, leasing ma kilka zalet, które sprawiają, że w określonych sytuacjach jest dla firmy lub konsumenta korzystną opcją.


Decydując się na leasing, można wybierać jedną z dwóch opcji: operacyjnej i finansowej. Na czym obie polegają?
    • Leasing operacyjny nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy przez cały czas jej trwania należy do leasingodawcy i stanowi jego środek trwały. Formalne przeniesienie własności, wpisanie jej do ewidencji środków trwałych oraz wykup następują dopiero po zakończeniu umowy.
    • Leasing finansowy nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy staje się środkiem trwałym leasingobiorcy w momencie podpisania umowy leasingowej. To leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a wykup następuje w momencie zapłaty ostatniej raty leasingowej.

 

Umowa leasingu nieruchomości


Zawierana jest w formie aktu notarialnego (ze względu na zmianę własności nieruchomości) i musi zawierać:
    • Zobowiązanie leasingodawcy do nabycia nieruchomości od oznaczonej osoby lub firmy na warunkach określonych w umowie,
    • Zobowiązanie do przekazania nieruchomości leasingobiorcy wraz z określonym czasem wypożyczenia,
    • Zobowiązanie leasingobiorcy do zapłaty wynagrodzenia w określony sposób.
Leasing zwrotny nieruchomości
 
Ta forma leasingu jest stosunkowo mało znana i specyficzna. Przeniesienie własności następuje tu bowiem od leasingobiorcy do leasingodawcy, czyli odwrotnie niż standardowo. W praktyce, zwrotny leasing nieruchomości to sytuacja, w której przedsiębiorca potrzebuje środków obrotowych, sprzedaje zatem nieruchomość leasingodawcy (najczęściej są to firmy leasingowe), ale nadal zachowuje prawo do korzystania z lokalu (opłacając np. ustalony w umowie czynsz). Strony podpisują wtedy jednocześnie umowę sprzedaży oraz umowę leasingową.


Zwrotny leasing nieruchomości komercyjnych może mieć charakter zarówno leasingu operacyjnego jak i kapitałowego. Tak jak pozostałe formy leasingu, tak i leasing zwrotny jest opłacalny podatkowo. Opłacalność takiej inwestycji można sprawdzić za pomocą kalkulatorów (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „leasing zwrotny nieruchomości kalkulator”).Aby możliwe było zawarcie umowy leasingu zwrotnego, trzeba ponieść koszty opłaty aranżacyjnej. W niektórych sytuacjach bywa ona zaliczana do kosztów podatkowych.

 

Leasing nieruchomości – korzyści


Jakie zalety ma leasing nieruchomości? Opinie ekspertów w tym względzie wskazują głównie na następujące parametry:
    • uproszczona procedura względem kredytu bankowego,
    • całość czynszu oraz wszystkich wydatków w leasingu operacyjnym może stanowić koszt uzyskania przychodu,
    • w leasingu finansowym można odliczać odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową rat,
    • daje możliwość korzystania z nieruchomości bez jej zakupu,
    • z reguły kondycja finansowa przedsiębiorstwa może być nieco słabsza niż w przypadku ubiegania się o kredyt (dla wielu firm, leasing nieruchomości będzie zatem jedyną opcją).


Leasing nieruchomości dla nowych firm


W teorii z leasingu może skorzystać każda firma, również nowa. W praktyce jednak, ze względu na to, iż mowa o inwestycji długoterminowej, większość firm leasingowych nawiązuje współpracę jedynie z podmiotami istniejącymi przynajmniej dwa lata.


Choć leasing jest korzystny finansowo, to niestety leasing nieruchomości dla małych firm zazwyczaj jest niedostępny. Wynika to z dość wysokiego progu wejścia. Aby skorzystać z leasingu, wartość transakcji musi spełniać warunki kwoty minimalnej, a te niestety są wysokie. W zależności od leasingodawcy może to być od 250 tys. aż do 1,5 mln zł. W takich sytuacjach firma musi osiągać odpowiednio wysokie obroty, które pozwolą na zabezpieczenie takiej transakcji.


Kolejnym problemem jest niechęć leasingodawców do współpracy z małymi firmami. Każdy leasing na zakup nieruchomości wymaga sporej ilości formalności i specjalistycznej wiedzy. Wiele firm leasingowych nie chce zajmować się klientami, którzy (ze względu na niskie wartości inwestycji) przyniosą niski zysk. W efekcie, choć w teorii leasing nieruchomości dla małych firm jest dostępny, to niewielki procent w z niego w praktyce może skorzystać.

 

Leasing konsumencki nieruchomości


Na polskim rynku istnieje również leasing mieszkaniowy skierowany do zwykłych konsumentów (nie firm). Polega on na tym, że leasingobiorca, którym jest osoba prywatna (konsument) zawiera umowę z deweloperem i wynajmuje od niego mieszkanie z możliwością wykupu po zakończeniu umowy. Leasing konsumencki na mieszkanie ma w założeniu pozwalać na zakup mieszkania tym osobom, które nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Choć idea jest zacna, w praktyce ofert na leasing nieruchomości mieszkaniowych dla konsumentów prawie nie ma. Wynika to ze zbyt dobrej koniunktury na rynku nieruchomości – dopóki są chętni na zakup mieszkania finansowany kredytem z banku, deweloperzy nie muszą szukać alternatywnych form umożliwiających sprzedaż mieszkań.

 

Leasing nieruchomości - kalkulator


Dostępne w internecie kalkulatory do obliczania rat leasingowych pozwalają zorientować się w kosztach postępowania oraz porównać kwoty zakupu nieruchomości w ramach leasingu oraz kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że są one szacunkowe i dokładne wyliczenie kosztów i zysków może przeprowadzić tylko profesjonalista. Kalkulator leasingowy nieruchomości może zatem służyć jedynie prognozie opłat.

 

Leasing nieruchomości - oferty


Sprzedaż w formie leasingu prowadzą zarówno banki (a raczej ich wyspecjalizowane w leasingu działy) jak i firmy finansowe zajmujące się jedynie tą formą wsparcia przedsiębiorców. Leasing konsumencki prowadzą też niekiedy deweloperzy. Warto przejrzeć oferty przynajmniej kilku instytucji, bo tak, jak różnią się między sobą oferty kredytów, tak i oferty leasingu mogą być bardziej lub mniej korzystne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.