Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

 
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości w Polsce nie jest zbyt popularny, co najprawdopodobniej wynika z niskiej wiedzy na temat tego instrumentu finansowego. A trzeba przyznać, że jest to naprawdę opłacalna metoda pozyskiwania nieruchomości.

 

Leasing nieruchomości - na czym polega


Jest to jedno z narzędzi finansowych, które umożliwia pozyskanie nieruchomości bez brania kredytu bankowego oraz bez konieczności asygnowania całej gotówki w momencie zakupu. Leasing hipoteczny (nieruchomości) jest umową, w ramach której leasingobiorca odpłatnie korzysta z danej nieruchomości przez określony czas, a po zakończeniu umowy, ma prawo do wykupu nieruchomości (przechodzi ona na własność leasingobiorcy).


W ten sposób prowadzony może być leasing gruntu albo obiektu – np. leasing hali czy budynku biurowego. Jedną z opcji jest też leasing mieszkań, który dotyczy w większej mierze konsumentów a nie firm (choć one także z takiej opcji leasingu nieruchomości mogą skorzystać). W porównaniu do kredytu bankowego, leasing ma kilka zalet, które sprawiają, że w określonych sytuacjach jest dla firmy lub konsumenta korzystną opcją.


Decydując się na leasing, można wybierać jedną z dwóch opcji: operacyjnej i finansowej. Na czym obie polegają?
    • Leasing operacyjny nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy przez cały czas jej trwania należy do leasingodawcy i stanowi jego środek trwały. Formalne przeniesienie własności, wpisanie jej do ewidencji środków trwałych oraz wykup następują dopiero po zakończeniu umowy.
    • Leasing finansowy nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy staje się środkiem trwałym leasingobiorcy w momencie podpisania umowy leasingowej. To leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a wykup następuje w momencie zapłaty ostatniej raty leasingowej.

 

Umowa leasingu nieruchomości


Zawierana jest w formie aktu notarialnego (ze względu na zmianę własności nieruchomości) i musi zawierać:
    • Zobowiązanie leasingodawcy do nabycia nieruchomości od oznaczonej osoby lub firmy na warunkach określonych w umowie,
    • Zobowiązanie do przekazania nieruchomości leasingobiorcy wraz z określonym czasem wypożyczenia,
    • Zobowiązanie leasingobiorcy do zapłaty wynagrodzenia w określony sposób.
Leasing zwrotny nieruchomości
 
Ta forma leasingu jest stosunkowo mało znana i specyficzna. Przeniesienie własności następuje tu bowiem od leasingobiorcy do leasingodawcy, czyli odwrotnie niż standardowo. W praktyce, zwrotny leasing nieruchomości to sytuacja, w której przedsiębiorca potrzebuje środków obrotowych, sprzedaje zatem nieruchomość leasingodawcy (najczęściej są to firmy leasingowe), ale nadal zachowuje prawo do korzystania z lokalu (opłacając np. ustalony w umowie czynsz). Strony podpisują wtedy jednocześnie umowę sprzedaży oraz umowę leasingową.


Zwrotny leasing nieruchomości komercyjnych może mieć charakter zarówno leasingu operacyjnego jak i kapitałowego. Tak jak pozostałe formy leasingu, tak i leasing zwrotny jest opłacalny podatkowo. Opłacalność takiej inwestycji można sprawdzić za pomocą kalkulatorów (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „leasing zwrotny nieruchomości kalkulator”).Aby możliwe było zawarcie umowy leasingu zwrotnego, trzeba ponieść koszty opłaty aranżacyjnej. W niektórych sytuacjach bywa ona zaliczana do kosztów podatkowych.

 

Leasing nieruchomości – korzyści


Jakie zalety ma leasing nieruchomości? Opinie ekspertów w tym względzie wskazują głównie na następujące parametry:
    • uproszczona procedura względem kredytu bankowego,
    • całość czynszu oraz wszystkich wydatków w leasingu operacyjnym może stanowić koszt uzyskania przychodu,
    • w leasingu finansowym można odliczać odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową rat,
    • daje możliwość korzystania z nieruchomości bez jej zakupu,
    • z reguły kondycja finansowa przedsiębiorstwa może być nieco słabsza niż w przypadku ubiegania się o kredyt (dla wielu firm, leasing nieruchomości będzie zatem jedyną opcją).


Leasing nieruchomości dla nowych firm


W teorii z leasingu może skorzystać każda firma, również nowa. W praktyce jednak, ze względu na to, iż mowa o inwestycji długoterminowej, większość firm leasingowych nawiązuje współpracę jedynie z podmiotami istniejącymi przynajmniej dwa lata.


Choć leasing jest korzystny finansowo, to niestety leasing nieruchomości dla małych firm zazwyczaj jest niedostępny. Wynika to z dość wysokiego progu wejścia. Aby skorzystać z leasingu, wartość transakcji musi spełniać warunki kwoty minimalnej, a te niestety są wysokie. W zależności od leasingodawcy może to być od 250 tys. aż do 1,5 mln zł. W takich sytuacjach firma musi osiągać odpowiednio wysokie obroty, które pozwolą na zabezpieczenie takiej transakcji.


Kolejnym problemem jest niechęć leasingodawców do współpracy z małymi firmami. Każdy leasing na zakup nieruchomości wymaga sporej ilości formalności i specjalistycznej wiedzy. Wiele firm leasingowych nie chce zajmować się klientami, którzy (ze względu na niskie wartości inwestycji) przyniosą niski zysk. W efekcie, choć w teorii leasing nieruchomości dla małych firm jest dostępny, to niewielki procent w z niego w praktyce może skorzystać.

 

Leasing konsumencki nieruchomości


Na polskim rynku istnieje również leasing mieszkaniowy skierowany do zwykłych konsumentów (nie firm). Polega on na tym, że leasingobiorca, którym jest osoba prywatna (konsument) zawiera umowę z deweloperem i wynajmuje od niego mieszkanie z możliwością wykupu po zakończeniu umowy. Leasing konsumencki na mieszkanie ma w założeniu pozwalać na zakup mieszkania tym osobom, które nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Choć idea jest zacna, w praktyce ofert na leasing nieruchomości mieszkaniowych dla konsumentów prawie nie ma. Wynika to ze zbyt dobrej koniunktury na rynku nieruchomości – dopóki są chętni na zakup mieszkania finansowany kredytem z banku, deweloperzy nie muszą szukać alternatywnych form umożliwiających sprzedaż mieszkań.

 

Leasing nieruchomości - kalkulator


Dostępne w internecie kalkulatory do obliczania rat leasingowych pozwalają zorientować się w kosztach postępowania oraz porównać kwoty zakupu nieruchomości w ramach leasingu oraz kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że są one szacunkowe i dokładne wyliczenie kosztów i zysków może przeprowadzić tylko profesjonalista. Kalkulator leasingowy nieruchomości może zatem służyć jedynie prognozie opłat.

 

Leasing nieruchomości - oferty


Sprzedaż w formie leasingu prowadzą zarówno banki (a raczej ich wyspecjalizowane w leasingu działy) jak i firmy finansowe zajmujące się jedynie tą formą wsparcia przedsiębiorców. Leasing konsumencki prowadzą też niekiedy deweloperzy. Warto przejrzeć oferty przynajmniej kilku instytucji, bo tak, jak różnią się między sobą oferty kredytów, tak i oferty leasingu mogą być bardziej lub mniej korzystne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Global Benefits Analyst with Swedish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Overview of the role Global Benefits Analyst is a member of Expat Team, a part of larger Global Benefits Team in Krakow. Expat Team focuses on providing services to clients seeking risk and health insurance for their employees that are working outside their country of residence. In our Team, Global...
  • Privacy Project Manager

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    As a Privacy Project Manager, you will play a pivotal role in advancing privacy standards throughout the organization. We are seeking a detail-oriented and proactive individual to join our team in a role focused on the development and execution of our program methodology and operational models. If...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.