Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

 
Leasing nieruchomości - na czym polega, korzyści, kalkulator, leasing zwrotny

Leasing nieruchomości w Polsce nie jest zbyt popularny, co najprawdopodobniej wynika z niskiej wiedzy na temat tego instrumentu finansowego. A trzeba przyznać, że jest to naprawdę opłacalna metoda pozyskiwania nieruchomości.

 

Leasing nieruchomości - na czym polega


Jest to jedno z narzędzi finansowych, które umożliwia pozyskanie nieruchomości bez brania kredytu bankowego oraz bez konieczności asygnowania całej gotówki w momencie zakupu. Leasing hipoteczny (nieruchomości) jest umową, w ramach której leasingobiorca odpłatnie korzysta z danej nieruchomości przez określony czas, a po zakończeniu umowy, ma prawo do wykupu nieruchomości (przechodzi ona na własność leasingobiorcy).


W ten sposób prowadzony może być leasing gruntu albo obiektu – np. leasing hali czy budynku biurowego. Jedną z opcji jest też leasing mieszkań, który dotyczy w większej mierze konsumentów a nie firm (choć one także z takiej opcji leasingu nieruchomości mogą skorzystać). W porównaniu do kredytu bankowego, leasing ma kilka zalet, które sprawiają, że w określonych sytuacjach jest dla firmy lub konsumenta korzystną opcją.


Decydując się na leasing, można wybierać jedną z dwóch opcji: operacyjnej i finansowej. Na czym obie polegają?
    • Leasing operacyjny nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy przez cały czas jej trwania należy do leasingodawcy i stanowi jego środek trwały. Formalne przeniesienie własności, wpisanie jej do ewidencji środków trwałych oraz wykup następują dopiero po zakończeniu umowy.
    • Leasing finansowy nieruchomości – sytuacja, w której przedmiot umowy staje się środkiem trwałym leasingobiorcy w momencie podpisania umowy leasingowej. To leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a wykup następuje w momencie zapłaty ostatniej raty leasingowej.

 

Umowa leasingu nieruchomości


Zawierana jest w formie aktu notarialnego (ze względu na zmianę własności nieruchomości) i musi zawierać:
    • Zobowiązanie leasingodawcy do nabycia nieruchomości od oznaczonej osoby lub firmy na warunkach określonych w umowie,
    • Zobowiązanie do przekazania nieruchomości leasingobiorcy wraz z określonym czasem wypożyczenia,
    • Zobowiązanie leasingobiorcy do zapłaty wynagrodzenia w określony sposób.
Leasing zwrotny nieruchomości
 
Ta forma leasingu jest stosunkowo mało znana i specyficzna. Przeniesienie własności następuje tu bowiem od leasingobiorcy do leasingodawcy, czyli odwrotnie niż standardowo. W praktyce, zwrotny leasing nieruchomości to sytuacja, w której przedsiębiorca potrzebuje środków obrotowych, sprzedaje zatem nieruchomość leasingodawcy (najczęściej są to firmy leasingowe), ale nadal zachowuje prawo do korzystania z lokalu (opłacając np. ustalony w umowie czynsz). Strony podpisują wtedy jednocześnie umowę sprzedaży oraz umowę leasingową.


Zwrotny leasing nieruchomości komercyjnych może mieć charakter zarówno leasingu operacyjnego jak i kapitałowego. Tak jak pozostałe formy leasingu, tak i leasing zwrotny jest opłacalny podatkowo. Opłacalność takiej inwestycji można sprawdzić za pomocą kalkulatorów (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „leasing zwrotny nieruchomości kalkulator”).Aby możliwe było zawarcie umowy leasingu zwrotnego, trzeba ponieść koszty opłaty aranżacyjnej. W niektórych sytuacjach bywa ona zaliczana do kosztów podatkowych.

 

Leasing nieruchomości – korzyści


Jakie zalety ma leasing nieruchomości? Opinie ekspertów w tym względzie wskazują głównie na następujące parametry:
    • uproszczona procedura względem kredytu bankowego,
    • całość czynszu oraz wszystkich wydatków w leasingu operacyjnym może stanowić koszt uzyskania przychodu,
    • w leasingu finansowym można odliczać odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową rat,
    • daje możliwość korzystania z nieruchomości bez jej zakupu,
    • z reguły kondycja finansowa przedsiębiorstwa może być nieco słabsza niż w przypadku ubiegania się o kredyt (dla wielu firm, leasing nieruchomości będzie zatem jedyną opcją).


Leasing nieruchomości dla nowych firm


W teorii z leasingu może skorzystać każda firma, również nowa. W praktyce jednak, ze względu na to, iż mowa o inwestycji długoterminowej, większość firm leasingowych nawiązuje współpracę jedynie z podmiotami istniejącymi przynajmniej dwa lata.


Choć leasing jest korzystny finansowo, to niestety leasing nieruchomości dla małych firm zazwyczaj jest niedostępny. Wynika to z dość wysokiego progu wejścia. Aby skorzystać z leasingu, wartość transakcji musi spełniać warunki kwoty minimalnej, a te niestety są wysokie. W zależności od leasingodawcy może to być od 250 tys. aż do 1,5 mln zł. W takich sytuacjach firma musi osiągać odpowiednio wysokie obroty, które pozwolą na zabezpieczenie takiej transakcji.


Kolejnym problemem jest niechęć leasingodawców do współpracy z małymi firmami. Każdy leasing na zakup nieruchomości wymaga sporej ilości formalności i specjalistycznej wiedzy. Wiele firm leasingowych nie chce zajmować się klientami, którzy (ze względu na niskie wartości inwestycji) przyniosą niski zysk. W efekcie, choć w teorii leasing nieruchomości dla małych firm jest dostępny, to niewielki procent w z niego w praktyce może skorzystać.

 

Leasing konsumencki nieruchomości


Na polskim rynku istnieje również leasing mieszkaniowy skierowany do zwykłych konsumentów (nie firm). Polega on na tym, że leasingobiorca, którym jest osoba prywatna (konsument) zawiera umowę z deweloperem i wynajmuje od niego mieszkanie z możliwością wykupu po zakończeniu umowy. Leasing konsumencki na mieszkanie ma w założeniu pozwalać na zakup mieszkania tym osobom, które nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Choć idea jest zacna, w praktyce ofert na leasing nieruchomości mieszkaniowych dla konsumentów prawie nie ma. Wynika to ze zbyt dobrej koniunktury na rynku nieruchomości – dopóki są chętni na zakup mieszkania finansowany kredytem z banku, deweloperzy nie muszą szukać alternatywnych form umożliwiających sprzedaż mieszkań.

 

Leasing nieruchomości - kalkulator


Dostępne w internecie kalkulatory do obliczania rat leasingowych pozwalają zorientować się w kosztach postępowania oraz porównać kwoty zakupu nieruchomości w ramach leasingu oraz kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że są one szacunkowe i dokładne wyliczenie kosztów i zysków może przeprowadzić tylko profesjonalista. Kalkulator leasingowy nieruchomości może zatem służyć jedynie prognozie opłat.

 

Leasing nieruchomości - oferty


Sprzedaż w formie leasingu prowadzą zarówno banki (a raczej ich wyspecjalizowane w leasingu działy) jak i firmy finansowe zajmujące się jedynie tą formą wsparcia przedsiębiorców. Leasing konsumencki prowadzą też niekiedy deweloperzy. Warto przejrzeć oferty przynajmniej kilku instytucji, bo tak, jak różnią się między sobą oferty kredytów, tak i oferty leasingu mogą być bardziej lub mniej korzystne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    8 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!