Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Krytyka destruktywna - definicja, wpływ na motywację pracownika

Krytyka destruktywna - definicja, wpływ na motywację pracownika

 
Krytyka destruktywna - definicja, wpływ na motywację pracownika

Przekazanie negatywnej opinii może pracownika dotkliwie zaboleć, może też zmotywować do poprawy. To, jaki przyniesie rezultat, zależy od wielu czynników. Konstruktywna i destruktywna krytyka mają ze sobą niewiele wspólnego. Dlaczego pracodawca powinien zważać na słowa i jakie negatywne skutki może mieć prowadzona w silnych emocjach rozmowa oceniająca?

 

Destruktywna krytyka - definicja

 

Konstruktywny, wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN to: „dający pozytywne rezultaty, wnoszący coś nowego, konkretnego” albo „zdolny do stworzenia czegoś nowego, wartościowego”. Destrukcja z kolei wg tegoż źródła jest: „całkowitym zniszczeniem lub całkowitym samoistnym rozpadem czegoś”. Z czym więc wiąże się krytyka destruktywna? Definicje przytoczone powyżej nie pozostawiają złudzeń – taki rodzaj krytyki nie może mieć pozytywnych skutków.

 

Po czym poznać, że przełożony nie dba o relacje z pracownikiem i nie potrafi wyrażać sądów tak, aby wnosiły konkretne, lepsze rozwiązania problemów? Przede wszystkim destruktywna krytyka ma mało precyzyjny charakter – szef nie mówi, co zostało zrobione źle, nie podaje szczegółów, nie określa konkretnych błędów. Wydaje opinie o pracowniku jako osobie, a nie o poszczególnych jego zachowaniach czy sytuacjach, w których nie wywiązał się z obowiązków. Kolejną bardzo charakterystyczną cechą jest brak szacunku. Podniesiony ton głosu, agresywne gesty świadczą o tym, że przełożony nie panuje nad emocjami i nie dba o to, jak czuje się jego rozmówca.

 

Nie planuje mu także pomóc. Nie padają żadne konkretne rady, rozwiązania ani propozycje. Pracownik, który słyszy krytykę destruktywną nie ma szansy na obronę i racjonalne wyjaśnienia. Kiedy w grę wchodzą silne emocje, padają poniżające, krzywdzące słowa, trudno myśleć racjonalnie. Pracodawca chce zdominować krytykowaną osobę, pokazać, że jest od niej silniejszy, bardziej kompetentny. Taka rozmowa nie niesie ze sobą nic pozytywnego.

 

Krytyka destruktywna a motywacja do pracy

 

Analizując zawodowe doświadczenia, z pewnością niemal każdy potrafi przypomnieć sobie przykłady krytyki konstruktywnej i destruktywnej, których doświadczył na własnej skórze. Jak postawa szefa wpływa na atmosferę w pracy i motywację zatrudnionych osób? O ile ocenianie połączone z udzielaniem rad, wyciąganiem wniosków i zachęcaniem do rozwoju zawodowego jest bardzo cenne, o tyle destruktywna krytyka to ogromny czynnik demotywujący.

 

Człowiek jest istotą społeczną i aby funkcjonować, potrzebuje akceptacji innych. Jeśli przełożony pokazuje podwładnemu, że nie spełnia jego oczekiwań i świadomie zaniża jego samoocenę, może być niemal pewien, iż taki pracownik z czasem straci motywację. Będzie bał się wychodzić z jakąkolwiek inicjatywą, a swoje działania ograniczy jedynie do najbezpieczniejszego minimum. Będzie pracował tak, aby uniknąć krytyki szefa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Konsultant Serwisowy

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługa klienta w zakresie serwisu i sprzedaży dla agregatów chłodniczych pojazdów dostawczych i ciężarowych. Budowanie i utrzymywanie relacji z klientami. Tworzenie kosztorysów i zarządzanie planowaniem serwisu. Przyjmowanie i...
  • Konsultant ds. blacharsko-lakierniczych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowa obsługa klienta w procesie likwidacji szkód, Dokonywanie kalkulacji i zamawianie części do napraw, Bieżąca komunikacja z klientami o postępach prac, Monitorowanie i kontrolowanie jakości wykonywanych napraw, Zarządzanie dokumentacją i rozliczanie finansowe.
  • Lakiernik Pojazdów

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych i naczep. Przygotowanie elementów do lakierowania. Zachowanie standardów jakości w wykonywanej pracy.
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.