Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kryptowaluty - podstawowe informacje

Kryptowaluty - podstawowe informacje

 
Kryptowaluty - podstawowe informacje

Kryptowaluty - nowy rodzaj płatności

 

System płatności ewoluuje od wieków. Dokonując szybkiego przeglądu, przypomnijmy sobie, że kiedyś handlowało się dobrami - wymieniało inwentarz, płaciło w workach zboża. Potem zaczęto stosować proces wymiany metalami szlachetnymi, które zaczęto formować w monety. Aktualnie mamy do czynienia z pieniądzem fiducjarnym, który wg Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN oznacza „pieniądz, który mocą decyzji władz państwowych jest prawnym środkiem płatniczym na danym terytorium”.


Oczywiście należy również wspomnieć o pieniądzach elektronicznych i transakcjach bezgotówkowych. Karta płatnicza, zlecenie przelewu online umożliwiają proces zakupu i sprzedaży bez konieczności fizycznego przekazywania pieniędzy.

 

Kolejnym elementem ewolucji płatniczej są kryptowaluty, nazywane inaczej wirtualnymi monetami.

 

Kryptowaluty - historia

 

Jak rozpoczyna się historia kryptowalut i czym różnią się od pieniędzy, które trzymamy na koncie? Należy oczywiście zacząć od 2009 roku i bitcoinów. Za autora tej formy płatności uznaje się Satoshi Nakamoto - jednak nie zostało wyjaśnione, czy chodzi o jedną osobę, czy o grupę działającą pod taką nazwą.

 

Kryptowaluta bitcoin powstała w opozycji do pieniądza fiducjarnego. Zestawienie tych dwóch środków płatniczych pozwoli wyjaśnić, czym są tzw. coiny.

 

Przy aktualnych transakcjach pieniężnych pośredniczą banki, notując dane i adresatów, i odbiorców. Przy zastosowaniu kryptowalut kupno i sprzedaż odbywają się wyłącznie między zainteresowanymi stronami, pozwalając im na zachowanie całkowitej anonimowości.

 

Przeksięgowanie środków z jednego tradycyjnego konta bankowego na inne przeważnie trwa jeden dzień, a gdy w grę wchodzą płatności międzynarodowe, czas ten się wydłuża. W przypadku kryptowalut czeka się bardzo krótko. Przy bitcoinach to ok. 10 minut, ale istnieją również takie wirtualne monety, które mogą się pojawić u odbiorcy już po kilku sekundach.

 

Obecnie rynek wirtualnych monet, ich rodzajów, ewoluował tak bardzo, że liczbę określa się już w tysiącach. Opierają się na różnych technologiach, ale upraszczając, można wśród nich wyróżnić kilka dominujących, wyżej wymienionych cech (anonimowość, czas transakcji, brak zależności od banków i gospodarki państwowej). Dzięki tym parametrom kryptowaluty zyskują coraz więcej zwolenników. Należy jeszcze dodać, iż przechowuje się w specjalnych portfelach (występują różne rodzaje portfeli - w wersji online i offline, a także drukowane).

 

Kryptowaluty - giełda

 

W związku z tak znaczącą liczbą wirtualnych monet powstały miejsca, gdzie się nimi handluje. Tak jak w przypadku normalnych, znanych nam walut, odbywa się to na dedykowanych giełdach. Wartość poszczególnych coinów najczęściej jest podawana w stosunku do dolara amerykańskiego (czyli z informacją ile USD trzeba zapłacić za daną kryptowalutę).

Kursy bitcoina i innych walut internetowych odnotowują zarówno spadki i wzrosty - tak jak euro, dolary, itd. W przypadku normalnych pieniędzy wpływ na ich wartość rynkową ma sytuacja ekonomiczno-gospodarcza danego państwa, czy ustalenia rządów, możliwości dodrukowywania pieniędzy.

 

Kryptowaluty są od tego odcięte. Mimo tego, zarówno notowania bitcoina, jak i innych internetowych walut zmieniają się. Co może mieć na to wpływ? Z pewnością popularność danych coinów - tego, jaka liczba użytkowników się nimi posługuje. Wiele jest również spekulacji co do innych czynników wpływających na wysokość notowań. Jednak przeważają głosy, że to zainteresowanie kontrahentów jest głównym motorem napędowym.

 

Kryptowaluty - jak powstają

 

Przy omawianiu tematu kryptowalut nie należy pomijać informacji, w jaki sposób zdobywa się dane monety. Otóż wyróżnia się kilka metod wydobycia. To m.in. proof of work i proof of stake.

Pierwszy wymaga wykorzystania tzw. koparek, czyli urządzeń przeliczających skomplikowane zagadnienia matematyczne - poprawne rozwiązania nagradzane są odpowiednio w kryptowalutach. Druga forma opiera się na posiadaniu portfela kryptowalut, liczbą monet i podłączeniu tego portfela do Internetu non stop. Im więcej monet i im dłużej jesteśmy podłączeni do sieci, tym więcej jesteśmy w stanie zarobić.

 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Młodszy Specjalista ds. Technicznego Wsparcia Produktów Kadrowo-Płacowych

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: udzielanie wsparcia klientom korzystającym z oprogramowania Symfonia Kadry i Płace - zgłoszenia telefoniczne, czat, email zasilanie baz wiedzy i tworzenie dokumentacji
  • Broker - Financial Risks and Trade Credits

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Aon – Podejmujemy lepsze decyzje W Aon kształtujemy decyzje, aby chronić i wzbogacać życie ludzi na całym świecie. Jesteśmy jedną zjednoczoną, inkluzywną i różnorodną drużyną, pełną pasji do pomagania naszym kolegom i klientom w osiąganiu sukcesów. Jak będzie wyglądał Twój...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.