Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kreatywny pracownik poszukiwany – jak sprawdzić kreatywność kandydatów

Kreatywny pracownik poszukiwany – jak sprawdzić kreatywność kandydatów

 
Kreatywny pracownik poszukiwany – jak sprawdzić kreatywność kandydatów

Kreatywność - definicja


Kreatywność to proces umysłowy, podczas którego powstają nowe, innowacyjne pomysły. Pracodawcy bardzo cenią pomysłowych podwładnych. Są oni poszukiwani do wielu branż, gdzie oczekuje się, aby zatrudnieni sypali ciekawymi koncepcjami „jak z rękawa”. Warto tutaj podkreślić, że twórcze jednostki potrafią też inspirować innych, dzięki temu pracodawca może liczyć na powstanie nieszablonowego projektu czy kampanii reklamowej. Problem polega na tym, że jest to cecha, której nie da się zmierzyć. Co zatem zrobić, aby znaleźć pomysłową osobę, dzięki której nasza firma będzie bardziej rozpoznawalna?

 

Osoba kreatywna - jak rekruterzy sprawdzają kreatywność kandydatów

 

Podczas procesu rekrutacji specjaliści HR starają się sprawdzić, jakie cechy ma dana osoba. Kandydatom są zadawane najróżniejsze pytania. Często prosi się ich także o rozwiązanie testów. Jak zatem sprawdzić, czy potencjalny pracownik jest obdarzony kreatywnym myśleniem? Przede wszystkim można zapytać o konkretne działania z przeszłości, które wymagały pomysłowości. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że kreatywność w pracy to nie tylko mnogość najdziwniejszych innowacji. Powinna się ona bowiem przekładać na zamknięte projekty, które przynoszą firmie finansowe korzyści.

 

Zadanie na kreatywność


Najczęściej rekruterzy decydują się na zastosowanie testów behawioralnych. Często odnoszą się one do przeszłości, czyli zadawania pytań dotyczących np. jakiegoś projektu w poprzedniej pracy. Można zatem dowiedzieć się czegoś o eventach, w których kandydat brał udział, etapy przygotowania danego projektu oraz najtrudniejsze elementy podczas jego realizacji. Innym sposobem jest zadanie pytania: „co byś zrobił w następującej sytuacji…?”. Kreatywny człowiek nie będzie miał problemu z szybkim wymyśleniem odpowiedzi. Ta metoda nazywa się case study (studium przypadku). W takiej sytuacji rekruterzy dają do rozwiązania podobne do tych, którymi będzie trzeba się zmierzyć podczas pracy w danej firmie.

Z bardziej oryginalnych pomysłów na sprawdzenie kreatywności można wymienić układanie puzzli, rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. Ma to na celu sprawdzić także logiczne myślenie oraz szybkość wykonywania zadań.
Współczesna rekrutacja sama w sobie bywa kreatywna. Specjaliści HR starają się w nowoczesny sposób sprawdzić cechy i umiejętności osób, które aplikują na dane stanowisko. Dlatego kandydaci muszą być przygotowani na to, że część zadań będzie wymagała innowacyjnego myślenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?