Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Korespondencja służbowa - zasady, ochrona, redagowanie

Korespondencja służbowa - zasady, ochrona, redagowanie

 
Korespondencja służbowa - zasady, ochrona, redagowanie

Zasady korespondencji służbowej


Z korespondencją służbową stykamy się praktycznie w każdej pracy biurowej. Traktuje się ją jak wizytówkę firmy zwłaszcza w przypadku kontaktu z kontrahentami. Aby nie dochodziło do żadnych nieporozumień, warto pamiętać o kilku kwestiach. Kluczowe są przede wszystkim zwięzłość oraz jasność wypowiedzi. Jest to główna zasada korespondencji, dzięki której nasz odbiorca od razu będzie wiedział, o co chodzi.


Redagowanie korespondencji służbowej

 

Prowadzenie korespondencji służbowej może sprawić sporo trudności, zwłaszcza początkującym pracownikom. Przede wszystkim trzeba zacząć od dobrego zatytułowania wiadomości. Tytuł musi być zwięzły. Jednocześnie powinien informować, o czym będzie e-mail. Inaczej nasz odbiorca może potraktować daną wiadomość jak spam. Kolejną kwestią jest formuła powitalna. Kontaktując się z kimś po raz pierwszy, trzeba użyć oficjalnych zwrotów, np. Szanowna Pani, Szanowny Panie. Jeżeli natomiast jest to kolejna wymiana maili i nasza relacja z kontrahentem jest już mniej formalna, to możemy sobie pozwolić na inne sformułowania. Odradzane jest zaczynanie wiadomości od słowa Witam.

Korespondencyjny savoir vivre mówi też, aby nie używać caps locka. Nie oznacza to, że początek zdania ma być pisany małą literą. Powszechnie uważa się, że stosowanie kapitalików w całych zdaniach lub frazach jest wyrazem krzyku i agresji. Nie zapominajmy o tym, że mail służbowy nie może być emocjonalny, nawet jeżeli jest to skarga bądź zażalenie.

Służbowy e- mail powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Jeżeli mamy zainstalowaną stopkę, to upewnijmy się, że nie ma w niej błędów. To samo zaleca się zrobić z całą treścią. Przeanalizujmy, czy nie wkradły się literówki bądź błędy ortograficzne.


Ochrona korespondencji służbowej


Na początku warto podkreślić, że komputer, z którego wysyłamy maile oraz służbowa poczta należą do właściciela przedsiębiorstwa. Niestety, pracownicy często wykorzystują swoje firmowe adresy do prywatnych spraw, co nie powinno mieć miejsca.

Czy zatem przełożony może czytać naszą służbową korespondencję? Jest to dozwolone, jednak pracodawca musi najpierw poinformować o tym fakcie podwładnych. Takie informacje często są zawarte w umowie o pracę lub wewnątrzzakładowych regulaminach. Przełożony nie powinien natomiast czytać maili, które zostały oznaczone jako prywatne. Z drugiej strony, jeżeli nasz szef zorientuje się, że firmowa poczta została wykorzystana do innych celów, niż te dotyczące wykonywanych obowiązków, może wyciągnąć konsekwencje wobec zatrudnionych osób. W przypadku przeczytania prywatnej wiadomości przedsiębiorca jest zobowiązany zachować dyskrecję.

Załóżmy, że w żadnym z podpisanych dokumentów (umowa czy regulamin) nie było wzmianki o możliwości sprawdzania poczty firmowej, jednak pracodawca się na to zdecydował. W takiej sytuacji pracownicy mają prawo do zadośćuczynienia ze względu na naruszenie dóbr osobistych. Mogą się wtedy ubiegać o finansową rekompensatę lub przekazanie pieniędzy na wybrany cel społeczny. Oprócz tego pracownicy mają prawo do złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Mechatronik / Elektrotechnik (M/ W/ D)

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Cappeln   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania u nas to: Przejmujesz odpowiedzialność – we współpracy z kierownictwem warsztatu budujesz nowy obszar funkcjonalny; Zajmujesz się konserwacją i naprawą podzespołów elektrycznych i rozdzielnic; Odpowiadasz za konserwację, obsługę, parametryzację i programowanie urządzeń...
  • Magazynier / Operator Wózka Widłowego z uprawnieniami UDT

    Erontrans Sp. z o.o.   Piotrków Trybunalski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: wspieranie procesów logistycznych (m.in. obsługa wózka widłowego) załadunek i rozładunek towarów; bieżące prace magazynowe; wdrażanie nowych rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy magazynu; Od Kandydatów oczekujemy: zaangażowania;...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.