Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola w firmie - podstawowe informacje

Kontrola w firmie - podstawowe informacje

 
Kontrola w firmie  - podstawowe informacje

Wielu przedsiębiorców drży przed urzędowymi kontrolami w swojej firmie. Co może sprawdzić kontroler i jak przygotować się do jego wizyty?

Rodzaje kontroli


Kontrole przedsiębiorstw zazwyczaj kojarzą się z Urzędem Skarbowym, jednak sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo działa w sposób zgodny z prawem, może szereg instytucji. Instytucje kontrolujące to: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Handlowa, Urząd Celno-Skarbowy.

W zależności od rodzaju kontroli w firmie wizyta urzędnika może być nzapowiedziana lub nie. Do niespodziewanych wizyt mają prawo kontrolerzy z Inspekcji Handlowej, Państwowej Inspekcji Pracy, sanepidu i Urzędu Celno-Skarbowego. W wyjątkowych sytuacjach może zostać również przeprowadzona niezapowiedziana kontrola podatkowa.

Kontrola działalności gospodarczej - na czym polega?


Kontrole finansowe przeprowadzają Urząd Skarbowy oraz Urząd Celno-Skarbowy. Każdy z nich ma nieco inny charakter.

Kontrola Urzędu Skarbowego - by mogła się odbyć, przedsiębiorca musi zostać poinformowany o niej minimum 7 dni wcześniej. Jeśli do kontroli nie dojdzie w ciągu 30 dni, konieczne jest powtórne zawiadomienie firmy. Przedsiębiorca może też zgodzić się, by kontroler zjawił się w zakładzie pracy przed upływem 7 dni od zawiadomienia. W czasie wizyty urzędnik może swobodnie poruszać się po przedsiębiorstwie, przeglądać dokumentację (księgi finansowe, umowy handlowe, umowy z pracownikami, umowy najmu etc.), zażądać dostarczenia dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego, legitymować i przesłuchiwać pracowników, pobierać próbki towarów, żądać wyjaśnień. Przedsiębiorca nie może odmówić przeprowadzenia kontroli. Jeśli nie ma go w firmie, musi wyznaczyć osobę upoważnioną do okazania urzędnikowi fiskusa wszelkich dokumentów.

Kontrola Celno-Skarbowa - odbywa się w sposób niezapowiedziany. Jej celem jest ustalenie, czy w przedsiębiorstwie przestrzegane jest nie tylko prawo celne, ale i podatkowe, w szczególności przepisy o obrocie towarami między terytorium celnym UE i innymi państwami. Kontrola z tego urzędu dotyczy również m.in. prawa dewizowego, gier hazardowych, przewozu towarów objętych ograniczeniami i zakazami wwożenia, wywożenia do Polski i za granicę. W tym wypadku również urzędnik ma prawo poruszać się swobodnie po siedzibie firmy, przesłuchiwać pracowników, sprawdzać dokumenty i żądać wyjaśnień.

Ponadto w firmie może odbyć się też:

Kontrola ZUS-u - ma na celu ustalenie, czy przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia pracowników, w sposób właściwy odprowadza składki i w jakikolwiek sposób nie narusza prawa w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontroler zjawia się po 7 dniach od zawiadomienia (powtórne zawiadomienie musi nadejść po 30 dniach, jeśli w tym czasie nie doszło do kontroli).

Kontrola PIP-u - dotyczy zarówno pracodawców, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców nie zatrudniających personelu, ale na których rzecz wykonywana jest praca przez osoby fizyczne. Kontrola nie musi być zapowiedziana. Jej celem jest sprawdzenie, czy w firmie nie są łamane prawa pracownicze, BHP, dotyczące pracy w trudnych warunkach i z niebezpiecznymi materiałami, a także sprawdzenie legalności zatrudnienia oraz czy firma zastosowała się do wytycznych wynikających z wcześniejszej kontroli. W wyjątkowych sytuacjach urzędnik może pojawić się w firmie wraz z funkcjonariuszem policji.

Kontrola Inspekcji Handlowej - odbywa się w firmach prowadzących działalność produkcyjną, handlową, jak i usługową. Nie musi być wcześniej zapowiedziana. Kontroler ma na celu sprawdzenie, czy firma nie narusza praw konsumentów i interesów państwa. Kontrolowane mogą być na przykład wytwarzane produkty (pod względem norm bezpieczeństwa czy przepisów UE), dostęp do informacji o ich cenach czy przestrzeganiu przepisów dotyczących etykietowania towarów.

Kontrola sanepidu - przeprowadzana jest w punktach gastronomicznych i zakładach produkcji żywności, firmach kosmetycznych, prowadzących działalność związaną z branżą chemiczną i transportową, studiach tatuażu, zakładach fryzjerskich i innych firmach, których działalność wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób i zatruć. Kontrola sanepidu nie musi być zapowiedziana. Prócz rutynowych wizyt, urzędnicy mają obowiązek pojawić się w przedsiębiorstwie po otrzymaniu pisemnego donosu czy w sytuacji alarmowej.

Urzędy uprawnione do kontroli przedsiębiorstw samochodowych


Niekiedy pojawia się wątpliwość, które urzędy mogą sprawdzać legalność działalności przedsiębiorstwa samochodowego, np. firmy transportowej, przewoźnika osób etc. Prócz wyżej wymienionych instytucji firma może spodziewać się również kontroli ze strony urzędnika Inspekcji Transportu Drogowego. Co ważne, taka kontrola może odbyć się zarówno „na trasie” i dotyczyć konkretnego pojazdu, jak i w siedzibie firmy. Kontroler może wejść do firmowego samochodu, zażądać dokumentacji dotyczącej działalności firmy (np. grafiku przejazdów dla konkretnych kierowców), sprawdzić w aucie urządzenia pomiarowo-kontrolne i wykonać szereg innych czynności w celu ustalenia, czy transport lub przewóz osób odbywa się zgodnie z przepisami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • Specjalista ds. operacji handlowo-administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie sprawami administracyjno-handlowymi, w tym tworzenie ofert, umów oraz dokumentacji do urzędów. Opracowywanie raportów i zestawień. Kontakty z firmami transportowymi oraz klientami (telefonicznie i mailowo). Wystawianie i zarządzanie dokumentacją BDO. Fakturowanie usług.
  • Pracownik magazynowy – sortowanie i pakowanie produktów

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Sortowanie, kontrola jakości i pakowanie owoców oraz warzyw. Przygotowywanie zamówień zgodnie ze specyfikacją. Etykietowanie produktów i układanie towarów do wysyłki. Możliwość zbierania zamówień przy użyciu skanera. Praca w systemie zmianowym – dodatkowe...
  • Młodszy Specjalista ds. Administracji Biurowej

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zapewnienie sprawnej rotacji dokumentów wewnątrz organizacji oraz nadzór nad ich obiegiem, Odpowiedzialność za niezakłócony przepływ informacji w ramach firmy, Współpraca z działem księgowości i HR w zakresie codziennych obowiązków operacyjnych, Tworzenie prezentacji...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    5 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...

Najnowsze artykuły

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379