Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola w firmie - podstawowe informacje

Kontrola w firmie - podstawowe informacje

 
Kontrola w firmie  - podstawowe informacje

Wielu przedsiębiorców drży przed urzędowymi kontrolami w swojej firmie. Co może sprawdzić kontroler i jak przygotować się do jego wizyty?

Rodzaje kontroli


Kontrole przedsiębiorstw zazwyczaj kojarzą się z Urzędem Skarbowym, jednak sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo działa w sposób zgodny z prawem, może szereg instytucji. Instytucje kontrolujące to: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Handlowa, Urząd Celno-Skarbowy.

W zależności od rodzaju kontroli w firmie wizyta urzędnika może być nzapowiedziana lub nie. Do niespodziewanych wizyt mają prawo kontrolerzy z Inspekcji Handlowej, Państwowej Inspekcji Pracy, sanepidu i Urzędu Celno-Skarbowego. W wyjątkowych sytuacjach może zostać również przeprowadzona niezapowiedziana kontrola podatkowa.

Kontrola działalności gospodarczej - na czym polega?


Kontrole finansowe przeprowadzają Urząd Skarbowy oraz Urząd Celno-Skarbowy. Każdy z nich ma nieco inny charakter.

Kontrola Urzędu Skarbowego - by mogła się odbyć, przedsiębiorca musi zostać poinformowany o niej minimum 7 dni wcześniej. Jeśli do kontroli nie dojdzie w ciągu 30 dni, konieczne jest powtórne zawiadomienie firmy. Przedsiębiorca może też zgodzić się, by kontroler zjawił się w zakładzie pracy przed upływem 7 dni od zawiadomienia. W czasie wizyty urzędnik może swobodnie poruszać się po przedsiębiorstwie, przeglądać dokumentację (księgi finansowe, umowy handlowe, umowy z pracownikami, umowy najmu etc.), zażądać dostarczenia dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego, legitymować i przesłuchiwać pracowników, pobierać próbki towarów, żądać wyjaśnień. Przedsiębiorca nie może odmówić przeprowadzenia kontroli. Jeśli nie ma go w firmie, musi wyznaczyć osobę upoważnioną do okazania urzędnikowi fiskusa wszelkich dokumentów.

Kontrola Celno-Skarbowa - odbywa się w sposób niezapowiedziany. Jej celem jest ustalenie, czy w przedsiębiorstwie przestrzegane jest nie tylko prawo celne, ale i podatkowe, w szczególności przepisy o obrocie towarami między terytorium celnym UE i innymi państwami. Kontrola z tego urzędu dotyczy również m.in. prawa dewizowego, gier hazardowych, przewozu towarów objętych ograniczeniami i zakazami wwożenia, wywożenia do Polski i za granicę. W tym wypadku również urzędnik ma prawo poruszać się swobodnie po siedzibie firmy, przesłuchiwać pracowników, sprawdzać dokumenty i żądać wyjaśnień.

Ponadto w firmie może odbyć się też:

Kontrola ZUS-u - ma na celu ustalenie, czy przedsiębiorca zgłosił do ubezpieczenia pracowników, w sposób właściwy odprowadza składki i w jakikolwiek sposób nie narusza prawa w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontroler zjawia się po 7 dniach od zawiadomienia (powtórne zawiadomienie musi nadejść po 30 dniach, jeśli w tym czasie nie doszło do kontroli).

Kontrola PIP-u - dotyczy zarówno pracodawców, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz przedsiębiorców nie zatrudniających personelu, ale na których rzecz wykonywana jest praca przez osoby fizyczne. Kontrola nie musi być zapowiedziana. Jej celem jest sprawdzenie, czy w firmie nie są łamane prawa pracownicze, BHP, dotyczące pracy w trudnych warunkach i z niebezpiecznymi materiałami, a także sprawdzenie legalności zatrudnienia oraz czy firma zastosowała się do wytycznych wynikających z wcześniejszej kontroli. W wyjątkowych sytuacjach urzędnik może pojawić się w firmie wraz z funkcjonariuszem policji.

Kontrola Inspekcji Handlowej - odbywa się w firmach prowadzących działalność produkcyjną, handlową, jak i usługową. Nie musi być wcześniej zapowiedziana. Kontroler ma na celu sprawdzenie, czy firma nie narusza praw konsumentów i interesów państwa. Kontrolowane mogą być na przykład wytwarzane produkty (pod względem norm bezpieczeństwa czy przepisów UE), dostęp do informacji o ich cenach czy przestrzeganiu przepisów dotyczących etykietowania towarów.

Kontrola sanepidu - przeprowadzana jest w punktach gastronomicznych i zakładach produkcji żywności, firmach kosmetycznych, prowadzących działalność związaną z branżą chemiczną i transportową, studiach tatuażu, zakładach fryzjerskich i innych firmach, których działalność wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób i zatruć. Kontrola sanepidu nie musi być zapowiedziana. Prócz rutynowych wizyt, urzędnicy mają obowiązek pojawić się w przedsiębiorstwie po otrzymaniu pisemnego donosu czy w sytuacji alarmowej.

Urzędy uprawnione do kontroli przedsiębiorstw samochodowych


Niekiedy pojawia się wątpliwość, które urzędy mogą sprawdzać legalność działalności przedsiębiorstwa samochodowego, np. firmy transportowej, przewoźnika osób etc. Prócz wyżej wymienionych instytucji firma może spodziewać się również kontroli ze strony urzędnika Inspekcji Transportu Drogowego. Co ważne, taka kontrola może odbyć się zarówno „na trasie” i dotyczyć konkretnego pojazdu, jak i w siedzibie firmy. Kontroler może wejść do firmowego samochodu, zażądać dokumentacji dotyczącej działalności firmy (np. grafiku przejazdów dla konkretnych kierowców), sprawdzić w aucie urządzenia pomiarowo-kontrolne i wykonać szereg innych czynności w celu ustalenia, czy transport lub przewóz osób odbywa się zgodnie z przepisami.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?