Jak wygląda kontrola skarbowa osoby prywatnej
Hasło „kontrola skarbowa” to dla większości podatników prawdziwy koszmar. Istnieje wiele legend, według których urzędnik może bez uprzedzenia zapukać do naszych drzwi i zażądać całej podatkowej dokumentacji. Jak w rzeczywistości przebiega audyt naszych deklaracji podatkowych?
Zacznijmy od tego, że urzędnicy mają prawo skontrolować każdą osobę, która płaci podatki. Wizyta urzędników nie może odbyć się bez zapowiedzi. Zawiadomienie jest doręczane podatnikom 7 dni przed kontrolą. Dzięki temu mamy czas na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. Warto także zaznaczyć, że zawiadomienie telefoniczne nie ma podstaw prawnych. Jeżeli zostaliśmy w ten sposób poinformowani i dopiero podczas wizyty wręczono nam pisemny dokument, informujący o planowanej kontroli, to mamy prawo podważyć zasadność takiego postępowania.
Podczas trwania audytu warto wykazać się współpracą. Oznacza to między innymi odpowiadanie na pytania urzędników oraz przedstawienie wszystkich podatkowych deklaracji. Nie warto niczego ukrywać, ponieważ najczęściej i tak wyjdzie to na jaw.
Każda kontrola urzędu skarbowego osoby fizycznej musi zakończyć się sporządzeniem protokołu. Należy go dostarczyć osobie kontrolowanej. Wtedy w razie nieprawidłowości podatnik może zgłosić swoje zastrzeżenia co do przebiegu audytu oraz treści wyżej wymienionego dokumentu. Warto także podkreślić, że wszystkie czynności wykonywane przez urzędników powinny odbywać przy osobie zainteresowanej (lub jej przedstawicielu). Ważne jest także, aby osoby analizujące nasze deklaracje, brały pod uwagę tylko ten okres podatkowy, który jest podany w zawiadomieniu.
Co sprawdza urząd skarbowy podczas kontroli
Inspektorzy skarbówki mają prawo filmować, nagrywać oraz fotografować wszystkie czynności, związane z kontrolą. Nie możemy im tego zabronić. Osoby fizyczne nieprowadzące swojej działalności gospodarczej powinny przygotować wszystkie dokumenty dotyczące przychodów, wydatków oraz najpoważniejszych transakcji. Nie chodzi tutaj o codzienne zakupy, ale np. o nabycie nieruchomości, darowiznę, sprzedaż mieszkania. Kontrola w takich wypadkach dotyczy najczęściej niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej.
Czy urząd skarbowy sprawdza konta bankowe
Warto jeszcze poruszyć kolejną kwestię, o którą często pytają podatnicy. A mianowicie, czy urząd skarbowy sprawdza konta bankowe? Według ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ordynacji podatkowej jest taka możliwość. Jest to zgodne z prawem tylko wtedy, gdy zostało wszczęte postępowanie podatkowe. Dzięki temu urzędnicy mogą uzupełnić materiał dowodowy.