Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

 
 Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Wielu przedsiębiorców drży na myśl o kontroli podatkowej. Czy jest się czego obawiać?

Kontrola podatkowa – definicja


Kontroli urzędników fiskusa raczej nikt nie lubi. Nawet ci przedsiębiorcy, którzy wykazują dbałość o to, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób przejrzysty, a wszystkie podatki i składki płacone, nieraz czują niepokój – a co, jeśli doszło do niedopatrzenia? Wątpliwości i obawy może rozwiać wyjaśnienie krok o kroku na czym polega kontrola podatkowa w firmie i czego inspektor może zażądać od przedsiębiorcy.

Według informacji podanych przez rządowy portal informacji gospodarczej Biznes.gov.pl, kontrola podatkowa polega przede wszystkim na sprawdzeniu czy przedsiębiorca właściwie rozlicza się z urzędem skarbowym. Stwierdzone nieprawidłowości mogą skutkować karą grzywny czy nawet pozbawienia wolności. Jednak za przestępstwa podatkowe uznaje się celowe wprowadzanie w błąd fiskusa – drobne pomyłki w księgowości nie podlegają karze.

Cel kontroli podatkowej


Kontrola podatkowa przeprowadzana jest w szczególności po to, by ustalić:
    • czy przedsiębiorca odprowadza wszystkie należności do fiskusa w odpowiedniej wysokości i w terminie,
    • czy nie dopuszcza się wyłudzania podatku od towarów i usług (VAT) i innych przestępstw,
    • czy rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym prowadzi takie dokumenty jak księga rachunkowa, podatkowa księga przychodów i rozchodów, rejestry, ewidencje itp., do których obligują przedsiębiorcę ustawy.

 

Kontrola podatkowa – ustawa


Kwestie dotyczące zakresu i ograniczeń kontroli podatkowej w przedsiębiorstwach reguluje kilka aktów prawnych: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, Prawo Przedsiębiorców, a także Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W wymienionych ustawach znajdują się również regulacje dotyczące tzw. kontroli celno-skarbowej (wcześniej nazywanej kontrolą skarbową).

 

Zakres kontroli podatkowej


Inspekcję podatkową przeprowadza kontroler z Urzędu Skarbowego. Musi być to zapowiedziana wizyta – przedsiębiorca powinien dostać zawiadomienie minimum na 7 dni przed planowaną kontrolą. Może też zgodzić się na wcześniejsze przyjście urzędnika. Jeśli jednak kontroler nie zjawi się w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia, wówczas Urząd Skarbowy musi ponownie poinformować przedsiębiorcę o planowanej inspekcji.

Co ważne, jeszcze przed zjawieniem się kontrolera przedsiębiorca może naprawić błąd, którego się dopuścił – złożyć korektę deklaracji podatkowej i zapłacić zaległe należności.

W czasie kontroli urzędnik może między innymi:
    • sprawdzać księgi rachunkowe i wszystkie inne dokumenty dotyczące działalności firmy (umowy handlowe, umowy najmu, umowy o pracę etc.),
    • żądać dostarczenia dodatkowych dokumentów, w tym tłumaczeń od tłumacza przysięgłego,
    • żądać pisemnych i ustnych wyjaśnień od przedsiębiorcy lub upoważnionej osoby,
    • legitymować i rozmawiać z pracownikami,
    • pobierać próbki towarów,
    • pobierać dokumenty elektroniczne,
    • sporządzać kopie, wydruki, notatki,

Kontrola skarbowa a kontrola podatkowa


Kontroli skarbowej (a właściwie celno-skarbowej) nie należy mylić z kontrolą podatkową. Ich zakres bowiem jest zupełnie inny. Kontrolę skarbową przeprowadza się po to, by ustalić, czy w przedsiębiorstwie przestrzega się nie tylko prawa podatkowego, ale i celnego, dotyczącego na przykład:
    • wwożenia i wywożenia do Polski (oraz na teren Unii Europejskiej) towarów objętych ograniczeniami handlu lub zakazami,
    • gier hazardowych, w tym udostępniania automatów do gier,
    • prawa dewizowego, działalności punktu wymiany walut.

W przeciwieństwie do inspekcji podatkowej, kontrola skarbowa jest przeprowadzana bez zapowiedzi.

 

Etapy kontroli skarbowej i podatkowej


Kontroler ma obowiązek przedstawić w sprawdzanej placówce legitymację oraz upoważnienie do inspekcji. Jak wspomnieliśmy, kontrola celno-skarbowa może być niezapowiedziana. W wyjątkowych przypadkach kontrola podatkowa również może zostać przeprowadzona bez uprzedniego zawiadomienia, wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej kontrolera. Przedsiębiorca w ciągu 3 dni roboczych otrzymuje wówczas upoważnienie do jej przeprowadzenia.

Po okazaniu upoważnienia kontroler przystępuje do inspekcji. Ma pełną swobodę poruszania się po terenie przedsiębiorstwa oraz w miejscach jego działalności. Musi mieć również umożliwiony dostęp do dokumentacji.

Kontrolę uznaje się za zamkniętą w dniu przekazania przedsiębiorcy protokołu kontroli. Firma ma 14 dni na zgłoszenie zastrzeżeń co do ustaleń kontrolera. W przypadku akceptacji protokołu przedsiębiorca składa deklarację korygującą. Jeśli zostaną stwierdzone naruszenia, a przedsiębiorca nie złoży deklaracji, wszczęte zostaje postępowanie podatkowe.

 

Ile może trwać kontrola skarbowa oraz podatkowa?


Kontrola odbywa się jedynie tak długo, jak zostało to zaznaczone w upoważnieniu. Musi być prowadzona w czasie pracy firmy lub dłużej, lecz maksymalnie przez 8 godzin dziennie.

Całkowity czas trwania kontroli podatkowej uzależniony jest od wielkości firmy. W przypadku:
mikroprzedsiębiorstwa – 12 dni roboczych,
małego przedsiębiorstwa – 18 dni roboczych,
średniego przedsiębiorstwa – 24 dni robocze,
innych przedsiębiorstw – 48 dni roboczych.

Ograniczenia te nie dotyczą kontroli celno-skarbowej. Ta może być prowadzona maksymalnie przez 3 miesiące, niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa. Przedłużenie każdej inspekcji musi zostać uzasadnione pisemnie.
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?