Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

 
 Kontrola podatkowa – definicja, etapy, zakres, cel, ustawa

Wielu przedsiębiorców drży na myśl o kontroli podatkowej. Czy jest się czego obawiać?

Kontrola podatkowa – definicja


Kontroli urzędników fiskusa raczej nikt nie lubi. Nawet ci przedsiębiorcy, którzy wykazują dbałość o to, by księgi rachunkowe były prowadzone w sposób przejrzysty, a wszystkie podatki i składki płacone, nieraz czują niepokój – a co, jeśli doszło do niedopatrzenia? Wątpliwości i obawy może rozwiać wyjaśnienie krok o kroku na czym polega kontrola podatkowa w firmie i czego inspektor może zażądać od przedsiębiorcy.

Według informacji podanych przez rządowy portal informacji gospodarczej Biznes.gov.pl, kontrola podatkowa polega przede wszystkim na sprawdzeniu czy przedsiębiorca właściwie rozlicza się z urzędem skarbowym. Stwierdzone nieprawidłowości mogą skutkować karą grzywny czy nawet pozbawienia wolności. Jednak za przestępstwa podatkowe uznaje się celowe wprowadzanie w błąd fiskusa – drobne pomyłki w księgowości nie podlegają karze.

Cel kontroli podatkowej


Kontrola podatkowa przeprowadzana jest w szczególności po to, by ustalić:
    • czy przedsiębiorca odprowadza wszystkie należności do fiskusa w odpowiedniej wysokości i w terminie,
    • czy nie dopuszcza się wyłudzania podatku od towarów i usług (VAT) i innych przestępstw,
    • czy rzetelnie i zgodnie ze stanem faktycznym prowadzi takie dokumenty jak księga rachunkowa, podatkowa księga przychodów i rozchodów, rejestry, ewidencje itp., do których obligują przedsiębiorcę ustawy.

 

Kontrola podatkowa – ustawa


Kwestie dotyczące zakresu i ograniczeń kontroli podatkowej w przedsiębiorstwach reguluje kilka aktów prawnych: Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, Prawo Przedsiębiorców, a także Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W wymienionych ustawach znajdują się również regulacje dotyczące tzw. kontroli celno-skarbowej (wcześniej nazywanej kontrolą skarbową).

 

Zakres kontroli podatkowej


Inspekcję podatkową przeprowadza kontroler z Urzędu Skarbowego. Musi być to zapowiedziana wizyta – przedsiębiorca powinien dostać zawiadomienie minimum na 7 dni przed planowaną kontrolą. Może też zgodzić się na wcześniejsze przyjście urzędnika. Jeśli jednak kontroler nie zjawi się w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia, wówczas Urząd Skarbowy musi ponownie poinformować przedsiębiorcę o planowanej inspekcji.

Co ważne, jeszcze przed zjawieniem się kontrolera przedsiębiorca może naprawić błąd, którego się dopuścił – złożyć korektę deklaracji podatkowej i zapłacić zaległe należności.

W czasie kontroli urzędnik może między innymi:
    • sprawdzać księgi rachunkowe i wszystkie inne dokumenty dotyczące działalności firmy (umowy handlowe, umowy najmu, umowy o pracę etc.),
    • żądać dostarczenia dodatkowych dokumentów, w tym tłumaczeń od tłumacza przysięgłego,
    • żądać pisemnych i ustnych wyjaśnień od przedsiębiorcy lub upoważnionej osoby,
    • legitymować i rozmawiać z pracownikami,
    • pobierać próbki towarów,
    • pobierać dokumenty elektroniczne,
    • sporządzać kopie, wydruki, notatki,

Kontrola skarbowa a kontrola podatkowa


Kontroli skarbowej (a właściwie celno-skarbowej) nie należy mylić z kontrolą podatkową. Ich zakres bowiem jest zupełnie inny. Kontrolę skarbową przeprowadza się po to, by ustalić, czy w przedsiębiorstwie przestrzega się nie tylko prawa podatkowego, ale i celnego, dotyczącego na przykład:
    • wwożenia i wywożenia do Polski (oraz na teren Unii Europejskiej) towarów objętych ograniczeniami handlu lub zakazami,
    • gier hazardowych, w tym udostępniania automatów do gier,
    • prawa dewizowego, działalności punktu wymiany walut.

W przeciwieństwie do inspekcji podatkowej, kontrola skarbowa jest przeprowadzana bez zapowiedzi.

 

Etapy kontroli skarbowej i podatkowej


Kontroler ma obowiązek przedstawić w sprawdzanej placówce legitymację oraz upoważnienie do inspekcji. Jak wspomnieliśmy, kontrola celno-skarbowa może być niezapowiedziana. W wyjątkowych przypadkach kontrola podatkowa również może zostać przeprowadzona bez uprzedniego zawiadomienia, wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej kontrolera. Przedsiębiorca w ciągu 3 dni roboczych otrzymuje wówczas upoważnienie do jej przeprowadzenia.

Po okazaniu upoważnienia kontroler przystępuje do inspekcji. Ma pełną swobodę poruszania się po terenie przedsiębiorstwa oraz w miejscach jego działalności. Musi mieć również umożliwiony dostęp do dokumentacji.

Kontrolę uznaje się za zamkniętą w dniu przekazania przedsiębiorcy protokołu kontroli. Firma ma 14 dni na zgłoszenie zastrzeżeń co do ustaleń kontrolera. W przypadku akceptacji protokołu przedsiębiorca składa deklarację korygującą. Jeśli zostaną stwierdzone naruszenia, a przedsiębiorca nie złoży deklaracji, wszczęte zostaje postępowanie podatkowe.

 

Ile może trwać kontrola skarbowa oraz podatkowa?


Kontrola odbywa się jedynie tak długo, jak zostało to zaznaczone w upoważnieniu. Musi być prowadzona w czasie pracy firmy lub dłużej, lecz maksymalnie przez 8 godzin dziennie.

Całkowity czas trwania kontroli podatkowej uzależniony jest od wielkości firmy. W przypadku:
mikroprzedsiębiorstwa – 12 dni roboczych,
małego przedsiębiorstwa – 18 dni roboczych,
średniego przedsiębiorstwa – 24 dni robocze,
innych przedsiębiorstw – 48 dni roboczych.

Ograniczenia te nie dotyczą kontroli celno-skarbowej. Ta może być prowadzona maksymalnie przez 3 miesiące, niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa. Przedłużenie każdej inspekcji musi zostać uzasadnione pisemnie.
 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    8 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    9 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    9 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.