Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kogo brakuje na rynku pracy?

Kogo brakuje na rynku pracy?

 
Kogo brakuje na rynku pracy?

Coraz częściej słyszy się, że w Polsce mamy rynek pracownika. O zatrudnienie jest łatwo, a firmy prześcigają się w pomysłach, jak przekonać do siebie utalentowanych pracowników. Wysokie pensje i premie, możliwość pracy z domu oraz atrakcyjne benefity w niektórych branżach to niemal standardowe punkty ogłoszeń rekrutacyjnych. Gdzie warto szukać zatrudnienia? Jakich specjalistów brakuje na rynku pracy?

 

Kogo brakuje na rynku pracy – 2019 rok

 

Co roku na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w całej Polsce przeprowadza się badanie Barometr zawodów. Pokazuje ono zapotrzebowanie na poszczególne profesje w każdym województwie i w skali ogólnopolskiej.

 

Zawody podzielono na 3 grupy:
- zawody nadwyżkowe – liczba kandydatów do pracy przewyższa liczbę wakatów,
- zawody zrównoważone – popyt i podaż pracy są mniej więcej równe, co oznacza, że liczba wolnych stanowisk jest zrównoważona w stosunku do liczy chętnych do pracy osób,
- zawody deficytowe – ich przedstawiciele raczej nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie pracodawców jest bowiem większe niż liczba kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

W 2019 roku wskazano jedynie jeden zawód nadwyżkowy – ekonomista i aż 31 zawodów deficytowych. Ich liczba jest większa niż w poprzednich latach. W zależności od regionu Polski do grupy najbardziej poszukiwanych specjalistów zaliczają się przedstawiciele innych profesji. Wynika to ze specyfiki obszaru – inne firmy działają w największych wojewódzkich miastach, inne w rejonach bardziej turystycznych, a jeszcze inne np. na silnie uprzemysłowionym Śląsku.

Rąk do pracy brakuje w dziedzinach, które wiążą się z trudnymi warunkami, a także tam, gdzie wymagane są kosztowne i specjalistyczne uprawnienia, których zdobycie pochłania dłuższy czas. Dzieląc profesje ze względu na branże, wskazano, że duża podaż pracy prognozowana jest w zawodach budowlanych, usługach, także medyczno-opiekuńczych, produkcji, transporcie, gastronomii i w finansach. O ile nie znajdziemy wielu ofert zatrudnienia dla ekonomistów, o tyle pracy w księgowości jest sporo, zwłaszcza dla osób władających językiem angielskim.

 

Jakich specjalistów brakuje w Polsce?


Zatem, kogo brakuje na rynku pracy? Zgodnie z Barometrem zawodów: „charakterystyczne dla stolic wojewódzkich jest m.in. zapotrzebowanie na specjalistów z branży informatycznej, przemysłu wysokich technologii, BPO/SSC (usługi dla biznesu, tzw. outsourcing). W 2019 roku nie powinno zabraknąć ofert dla analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki czy pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych”.

W miastach wiele miejsc pracy generują również branże: usługowa i edukacyjna. Poszukiwani są sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, konsultanci call center, a także nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedszkolanki. Zgodnie z prognozami pracę łatwo będzie zdobyć także inżynierom budownictwa, kierownikom budowy, monterom, operatorom i robotnikom.  Jeśli zaś chodzi o nadwyżki, w miastach wojewódzkich wymienia się pedagogów, socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!