Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Kody PKD – co to? Jak je dodać?

 
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Zakładanie działalności gospodarczej to prosty proces i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo to każdy początkujący przedsiębiorca dla własnej wygody musi poznać kilka  zagadnień związanych z prowadzeniem biznesu. Jednym z takich zadnień są kody PKD.


Kody PKD – co to jest?

 

Kody PKD obowiązują na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie polskiej klasyfikacji działalności (PKD). Wprowadzono je do stosowania w statystyce,
ewidencji i dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Każdy rodzaj działalności można opisać za pomocą PKD. Kody mają swoją rozbudowaną klasyfikację. Dzielą się na 21 sekcji:

sekcja A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
sekcja B  – górnictwo i wydobywanie
sekcja C  – przetwórstwo przemysłowe
sekcja D  – wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych
sekcja E  – dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
sekcja F  – budownictwo
sekcja G  – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle
sekcja H  – transport i gospodarka magazynowa
sekcja I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
sekcja J – informacja i komunikacja
sekcja K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa
sekcja L – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
sekcja M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
sekcja N – działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
sekcja O – administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne
sekcja P – edukacja
sekcja Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna
sekcja R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją
sekcja S – pozostała działalność usługowa
sekcja T – gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby
sekcja U – organizacje i zespoły eksterytorialne

Sekcje dzielą się na działy (łącznie we wszystkich sekcjach jest 99 działów), grupy, klasy i podklasy. Przedsiębiorca wykonujący wpis do CEIDG wybiera spośród tych ostatnich te, które są zgodne z profilem działalności firmy. 


Jak sprawdzić kod PKD firmy?


Sprawdzenie kodów ułatwia wyszukiwarka PKD, udostępniona na stronie www.biznes.gov.pl. Co więcej, przedsiębiorca, który nie wie, jak zaklasyfikować swoją działalność, może zgłosić się po pomoc i wysłać wniosek online do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Odpowiedź otrzyma najpóźniej w ciągu miesiąca (dwóch – przy bardzo skomplikowanych sprawach).


Jak dodać kod PKD do działalności?


Decyzja, który kod wybrać, jest o tyle ważna, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają np. obowiązku użycia kas fiskalnych, rozliczania podatku VAT.


By zarejestrować firmę, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1 Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Wpisuje się w nim również wybrany kod przeważający i kody dodatkowe. Przedsiębiorca, który założył jednoosobową działalność, ale po pewnym czasie chce poszerzyć ofertę o nowe usługi czy towary albo ją zawęzić, a nawet zająć się zupełnie inną branżą, ma do tego prawo. Musi jednak w ciągu 7 dni od zmiany zgłosić ten fakt w CEIDG. Rejestr umożliwia przesłanie formularza online.

Jeśli chodzi o usunięcie, zmianę czy dodanie kodu PKD do spółki – sposób modyfikacji zależy od rodzaju spółki. Wszystkie niezbędne formularze można znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.


Ile kodów PKD można wpisać do CEIDG?


Otwierając własny biznes, wybiera się jeden kod główny i kody dodatkowe, których liczba nie jest ograniczona. Warto jednak pamiętać, że dane na formularzu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Tym bardziej że kody PKD w CEIDG można modyfikować bez dodatkowych opłat i w dowolnym momencie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.