Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Kody PKD – co to? Jak je dodać?

 
Kody PKD – co to? Jak je dodać?

Zakładanie działalności gospodarczej to prosty proces i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo to każdy początkujący przedsiębiorca dla własnej wygody musi poznać kilka  zagadnień związanych z prowadzeniem biznesu. Jednym z takich zadnień są kody PKD.


Kody PKD – co to jest?

 

Kody PKD obowiązują na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie polskiej klasyfikacji działalności (PKD). Wprowadzono je do stosowania w statystyce,
ewidencji i dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Każdy rodzaj działalności można opisać za pomocą PKD. Kody mają swoją rozbudowaną klasyfikację. Dzielą się na 21 sekcji:

sekcja A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
sekcja B  – górnictwo i wydobywanie
sekcja C  – przetwórstwo przemysłowe
sekcja D  – wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych
sekcja E  – dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
sekcja F  – budownictwo
sekcja G  – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle
sekcja H  – transport i gospodarka magazynowa
sekcja I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
sekcja J – informacja i komunikacja
sekcja K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa
sekcja L – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
sekcja M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
sekcja N – działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
sekcja O – administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne
sekcja P – edukacja
sekcja Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna
sekcja R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją
sekcja S – pozostała działalność usługowa
sekcja T – gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby
sekcja U – organizacje i zespoły eksterytorialne

Sekcje dzielą się na działy (łącznie we wszystkich sekcjach jest 99 działów), grupy, klasy i podklasy. Przedsiębiorca wykonujący wpis do CEIDG wybiera spośród tych ostatnich te, które są zgodne z profilem działalności firmy. 


Jak sprawdzić kod PKD firmy?


Sprawdzenie kodów ułatwia wyszukiwarka PKD, udostępniona na stronie www.biznes.gov.pl. Co więcej, przedsiębiorca, który nie wie, jak zaklasyfikować swoją działalność, może zgłosić się po pomoc i wysłać wniosek online do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Odpowiedź otrzyma najpóźniej w ciągu miesiąca (dwóch – przy bardzo skomplikowanych sprawach).


Jak dodać kod PKD do działalności?


Decyzja, który kod wybrać, jest o tyle ważna, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają np. obowiązku użycia kas fiskalnych, rozliczania podatku VAT.


By zarejestrować firmę, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1 Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Wpisuje się w nim również wybrany kod przeważający i kody dodatkowe. Przedsiębiorca, który założył jednoosobową działalność, ale po pewnym czasie chce poszerzyć ofertę o nowe usługi czy towary albo ją zawęzić, a nawet zająć się zupełnie inną branżą, ma do tego prawo. Musi jednak w ciągu 7 dni od zmiany zgłosić ten fakt w CEIDG. Rejestr umożliwia przesłanie formularza online.

Jeśli chodzi o usunięcie, zmianę czy dodanie kodu PKD do spółki – sposób modyfikacji zależy od rodzaju spółki. Wszystkie niezbędne formularze można znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.


Ile kodów PKD można wpisać do CEIDG?


Otwierając własny biznes, wybiera się jeden kod główny i kody dodatkowe, których liczba nie jest ograniczona. Warto jednak pamiętać, że dane na formularzu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Tym bardziej że kody PKD w CEIDG można modyfikować bez dodatkowych opłat i w dowolnym momencie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.