Zakładanie działalności gospodarczej to prosty proces i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo to każdy początkujący przedsiębiorca dla własnej wygody musi poznać kilka zagadnień związanych z prowadzeniem biznesu. Jednym z takich zadnień są kody PKD.
Kody PKD – co to jest?
Kody PKD obowiązują na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie polskiej klasyfikacji działalności (PKD). Wprowadzono je do stosowania w statystyce,
ewidencji i dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.
Każdy rodzaj działalności można opisać za pomocą PKD. Kody mają swoją rozbudowaną klasyfikację. Dzielą się na 21 sekcji:
sekcja A – rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
sekcja B – górnictwo i wydobywanie
sekcja C – przetwórstwo przemysłowe
sekcja D – wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych
sekcja E – dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
sekcja F – budownictwo
sekcja G – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle
sekcja H – transport i gospodarka magazynowa
sekcja I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
sekcja J – informacja i komunikacja
sekcja K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa
sekcja L – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
sekcja M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
sekcja N – działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
sekcja O – administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne
sekcja P – edukacja
sekcja Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna
sekcja R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją
sekcja S – pozostała działalność usługowa
sekcja T – gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby
sekcja U – organizacje i zespoły eksterytorialne
Sekcje dzielą się na działy (łącznie we wszystkich sekcjach jest 99 działów), grupy, klasy i podklasy. Przedsiębiorca wykonujący wpis do CEIDG wybiera spośród tych ostatnich te, które są zgodne z profilem działalności firmy.
Jak sprawdzić kod PKD firmy?
Sprawdzenie kodów ułatwia wyszukiwarka PKD, udostępniona na stronie www.biznes.gov.pl. Co więcej, przedsiębiorca, który nie wie, jak zaklasyfikować swoją działalność, może zgłosić się po pomoc i wysłać wniosek online do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Odpowiedź otrzyma najpóźniej w ciągu miesiąca (dwóch – przy bardzo skomplikowanych sprawach).
Jak dodać kod PKD do działalności?
Decyzja, który kod wybrać, jest o tyle ważna, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają np. obowiązku użycia kas fiskalnych, rozliczania podatku VAT.
By zarejestrować firmę, trzeba wypełnić formularz CEIDG-1 Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Wpisuje się w nim również wybrany kod przeważający i kody dodatkowe. Przedsiębiorca, który założył jednoosobową działalność, ale po pewnym czasie chce poszerzyć ofertę o nowe usługi czy towary albo ją zawęzić, a nawet zająć się zupełnie inną branżą, ma do tego prawo. Musi jednak w ciągu 7 dni od zmiany zgłosić ten fakt w CEIDG. Rejestr umożliwia przesłanie formularza online.
Jeśli chodzi o usunięcie, zmianę czy dodanie kodu PKD do spółki – sposób modyfikacji zależy od rodzaju spółki. Wszystkie niezbędne formularze można znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ile kodów PKD można wpisać do CEIDG?
Otwierając własny biznes, wybiera się jeden kod główny i kody dodatkowe, których liczba nie jest ograniczona. Warto jednak pamiętać, że dane na formularzu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Tym bardziej że kody PKD w CEIDG można modyfikować bez dodatkowych opłat i w dowolnym momencie.