Kodeks pracy

 
Kodeks pracy

Kiedy słyszymy „ustawa Kodeks pracy” albo „nowy Kodeks pracy”, większość z nas myśli o kolejnym nudnym akcie prawnym, pełnym zawiłych przepisów i zapewne zupełnie nieprzydatnym w codziennym życiu. Tymczasem świadomość swoich praw i obowiązków jako pracownika jest niezwykle potrzebna – daje pewność działań, wyjaśnia wątpliwości, pozwala w świadomy sposób regulować z pracodawcą zasady pracy.

 

Dodatkowo wszelkie nieprawidłowości wynikające z pracy zarobkowej można wyjaśnić w oparciu o Kodeks pracy. Nie jest on łańcuchem na szefa albo podwładnego.


Jest regulacją prawną umożliwiającą wzajemny stosunek pracy, określającą prawa pracownika i pracodawcy oraz obowiązki obydwu stron.

 

Mając na uwadze sentencję: „Ignorantia iuris nocet” (nieznajomość prawa szkodzi), warto zapoznać się z tym, co ci wolno, a czego nie oraz co ci się należy, gdy jesteś pracownikiem.

 

Kodeks pracy – ciekawostki

 

Podstawowe przepisy prawa pracy zwykle są znane pracownikom, gdyż znajdują odzwierciedlenie w podpisywanych umowach. W Kodeksie znajduje się jednak wiele rzadziej stosowanych norm, o których być może nie miałeś pojęcia. Warto się z nimi zapoznać, by być świadomym swoich praw i obowiązków. Oto kilka mniej znanych przepisów:

• po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu pracy w 2018 r. możliwe jest, by pracę zarobkową wykonywały już osoby w wieku 15 lat (a w szczególnych przypadkach nawet wcześniej);
• od 2010 r. możliwe jest korzystanie z urlopu ojcowskiego. Od 2012 roku, ojcom przysługują 2 tygodnie urlopu, który mogą wykorzystać zanim dziecko ukończy dwa lata (z wyjątkami). Urlop można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach po tydzień każda;
• pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom napojów i posiłków, jeśli praca odbywa się w warunkach uciążliwych, na przykład gorącego lub zimnego mikroklimatu. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów jedną z okoliczności nakładających obowiązek dostarczenia napojów jest praca w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza;
• telepracownikowi, czyli osobie wykonującej swoje obowiązki zdalnie, pracodawca musi umożliwić korzystanie z biura, pomieszczeń socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej na takich samych zasadach, jak pracownikom zatrudnionym stacjonarnie. Szef może też prowadzić kontrolę pracownika w miejscu wykonywania przez niego czynności służbowych, jednak „wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności telepracownika i jego rodziny ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych, w sposób zgodny z ich przeznaczeniem (art. .67.14. § 3.);
• prawo do 100% wynagrodzenia w czasie niezdolności do pracy mają nie tylko kobiety w ciąży, ale również osoby, które uległy wypadkowi w drodze do i z pracy oraz osoby zamierzające zostać dawcami narządów, tkanek, komórek za czas uczestniczenia w badaniach oraz zabiegu pobrania tychże;
• za pracę w godzinach nadliczbowych kierownicy komórek organizacyjnych firmy dostaną wynagrodzenie tylko wtedy, gdy nie otrzymali wolnego za nadgodziny, a praca była wykonywana w niedzielę lub święto. Jeśli nadgodziny były realizowane w tygodniu pracy, kierownicy nie mają prawa do uzyskania za nie dodatkowego wynagrodzenia;
• osobom zwolnionym przez pracodawcę przysługują dodatkowe dni na szukanie pracy – 2 przy wypowiedzeniu trwającym do 1 miesiąca i 3 przy trzymiesięcznym wypowiedzeniu umowy. Dni te są pełnopłatne, ale udzielane na wniosek pracownika. Nie wykorzystane – przepadają;
• tzw. dni wolne na żądanie nie stanowią dodatkowego urlopu, ale pobierane są z przysługującej pracownikowi puli urlopowej, wynoszącej 20 lub 26 dni w roku (w zależności od stażu pracy).

 

Inne kwestie związane z pracą

 

Pracownik powinien znać nie tylko Kodeks pracy. Obowiązki pracodawcy i zatrudnionego wynikają z wielu aktów tworzących prawo pracy, np. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Do jego regulacji zalicza się na przykład to, że:

• na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.
• w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?