Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kim jest CEO w firmie?

Kim jest CEO w firmie?

 
Kim jest CEO w firmie?

CEO, CSO, CFO… brzmi tajemniczo? Lista nazw stanowisk po angielsku jest o wiele dłuższa. Należałoby się zastanowić, czemu służy ten złożony zbiór skrótowców? Czy jego stosowanie wynika to z mody, chęci podniesienia prestiżu firmy? A może dowartościowania się pracowników? To jedynie korporacyjna nowomowa, czy jednak dobry sposób na usprawnienie komunikacji?

 

CEO - kim jest

 

CEO, czyli Chief Executive Officer, to nikt inny jak prezes zarządu, dyrektor generalny albo dyrektor zarządzający, w zależności od obowiązującej w firmie nomenklatury. Osoba sprawująca to stanowisko nadzoruje całą organizację, podejmuje najważniejsze, strategiczne decyzje i odpowiada przed zarządem za wszystkie działania w firmie.

 

Kto jeszcze wchodzi w skład zarządu? Oto najpopularniejsze stanowiska kierownicze w firmach i ich angielskie nazwy:
- CFO (Chief Financial Officer) - dyrektor finansowy,
- CSO (Chief Security Officer) - szef ochrony bezpieczeństwa,
- COO (Chief Operating Officer) - dyrektor operacyjny,
- CTO (Chief Technology Officer) - dyrektor działu technologii,
- CMO (Chief Marketing Officer) - dyrektor marketingu.

 

Stanowiska po angielsku - po co stosować obce określenia?

 

Chcąc odpowiedzieć na pytanie: „Czy warto używać enigmatycznego skrótowca „CEO”, skoro ma ono jasny i dobrze znany polski odpowiednik?”, trzeba wziąć pod uwagę dwa czynniki. Sytuację, w jakiej stosowane jest tego typu nazewnictwo i odbiorcę komunikatu.

 

O ile niezasadne i dość komiczne może być samookreślenie się jako „dyrektora CEO” kogoś, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarzą na małą skalę, o tyle np. w negocjacjach biznesowych między przedstawicielami dużych korporacji takie uniwersalne zwroty będą jak najbardziej naturalne. Co ważne, zarówno osoba, która wprowadza skrótowce oraz inne zapożyczenia, jak i jej rozmówca powinni znać znaczenie słów.

 

Stosowanie angielskiego nazewnictwa w biznesie ma swoje silne uzasadnienie w postępującej globalizacji. Coraz więcej firm z polskim kapitałem podbija zagraniczne rynki. Dlatego ujednolicenie nazw stanowisk jest po prostu wygodne. To także duże ułatwienie w komunikacji na międzynarodowym rynku.

 

Używanie jednakowych określeń stanowisk w obrębie korporacji mających międzynarodową strukturę i oddziały w różnych państwa usprawnia komunikację i pozwala uniknąć niedomówień. Natomiast, jeśli firma wprowadza obcobrzmiące skrótowce, tylko po to, aby podnieść swój prestiż, często osiągnie odwrotny efekt.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   dziś wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.