Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

 
Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku zajmuje się transportem sprzętu wojskowego, zaopatrzenia i samych żołnierzy, co jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania sił zbrojnych. Jakie wymagania musi spełnić kandydat na kierowcę w wojsku? Czy żeby pracować jako kierowca ciężarówki w wojsku, trzeba mieć specjalne uprawnienia? Czy trzeba zostać żołnierzem, żeby zacząć pracę kierowcy ciężarówki w wojsku?

 

Spis treści

Kierowca w wojsku – jak zostać? Wymagania

 

Kierowca to jedno z najpopularniejszych stanowisk służbowych w Wojsku Polskim – informuje serwis internetowy Wojsko Polskie. Jak zacząć karierę w wojsku jako kierowca? Przede wszystkim osoba planująca pracę na stanowisku kierowcy w wojsku musi przejść szkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbyć zasadniczą służbę wojskową. 

 

Obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny, zamiast służby przygotowawczej, wprowadziła nową propozycję służby czynnej dla ochotników, a mianowicie dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Jej odbycie jest pierwszym krokiem na drodze do zasilenia szeregów zawodowców. Dodatkowo kandydaci, którzy chcą zostać żołnierzami zawodowymi, muszą spełnić szereg wymagań. Nieco inne stawiane są dowódcy drużyny, strzelcowi wyborowemu czy żołnierzom specjalności wartowniczej. A jak wygląda to w przypadku kierowców w wojsku? Najbardziej pożądani na tym stanowisku są żołnierze rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej i osoby z aktualnym kontraktem Narodowych Sił Rezerwowych – to właśnie oni mają największe szanse na zatrudnienie. 

 

Co więcej, armia stawia głównie na osoby, które posiadają prawo jazdy kat. C i C+E. Sporadycznie pojawiają się także oferty dla kierowców w wojsku, którzy posiadają tylko prawo jazdy kat. B – te posady jednak będą dotyczyły zazwyczaj cywilnych kierowców w wojsku.

Praca kierowcy w wojsku jest pracą bardzo odpowiedzialną, dlatego do kandydowania na stanowisko kierowcy nie wystarczą jedynie uprawnienia do kierowania pojazdami. Konieczna jest również dobra kondycja fizyczna i psychiczna. 

 

  • Cywilny kierowca w wojsku

 

Czy cywil może znaleźć zatrudnienie w armii na stanowisku kierowcy? Otóż pracownik cywilny także pełni istotną rolę w funkcjonowaniu wojska, jednak jednym z jego głównych działań jest przede wszystkim zarządzanie sprawami administracyjnymi. W zależności od specyfiki Sił Zbrojnych oraz wymagań na danym stanowisku, możliwość zatrudnienia mają również wspomniani wyżej kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B. Ci będą potrzebni przede wszystkim do zadań logistycznych, takich jak chociażby transport sprzętu, osób czy zaopatrzenia. Znacznie większe szanse zatrudnienia mają jednak posiadacze uprawnień do kierowania specjalistycznymi pojazdami wojskowymi.

 

Pamiętaj! 

 

Jednym z podstawowych wymagań stawianych kandydatom na kierowców w armii jest przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbycie zasadniczej służby wojskowej. Przyjmowani są także byli żołnierze zawodowi. Cywilny kierowca w wojsku ma natomiast szansę na zatrudnienie chociażby w Ministerstwie Obrony Narodowej czy Agencji Mienia Wojskowego. 

 

  • Jak zostać kierowcą w wojsku? Niezbędne dokumenty

 

Pierwszym krokiem dla osoby chcącej zasilić szeregi armii jest udanie się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na zamieszkanie. Tam kandydat znajdzie informacje dotyczące konkretnych etatów i wymagań, które stawiane są przyszłym żołnierzom. Nabór do wojska składa się z kilku etapów. Zanim rozpocznie się wstępna kwalifikacja na konkretne stanowisko, kandydat musi złożyć wymagane dokumenty.

 

Wśród niezbędnych dokumentów, które musi złożyć osoba ubiegająca się o pracę jako kierowca w wojsku, znajdują się: 

 

  • książeczka wojskowa, 

  • zaświadczenie o niekaralności,

  • świadectwo ukończenia szkoły, 

  • dokumenty potwierdzające ukończenie niezbędnych kursów i szkoleń,

  • zaświadczenie od lekarza potwierdzające dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

 

 

  • Jak zostać kierowcą w wojsku? Rekrutacja krok po kroku

 
Następnie kandydaci muszą przejść całą ścieżkę rekrutacji. Ta składa się z kilku etapów: 
 
    • Zgłoszenie do Wojskowego Centrum Rekrutacji
 
Złożenie wniosku o przyjęcie do służby wojskowej, w którym kandydat określa preferowany rodzaj służby, w tym przypadku stanowisko kierowcy.
 
    • Rozmowa kwalifikacyjna
 
Spotkanie rekrutacyjne, które ma na celu zweryfikowanie wykształcenia kandydata, jego stosunek do służby wojskowej, karalność oraz posiadane kwalifikacje.
 
    • Badania lekarskie i psychologiczne
 
Badania oceniające stan zdrowia, wzrok, słuch i ogólną sprawność kandydata oraz predyspozycje psychiczne do pełnienia funkcji kierowcy wojskowego.
 
    • Testy sprawnościowe
 
Celem zaliczenia testów sprawnościowych, kandydat musi pokonać marszobiegiem trzykilometrową trasę lub bez przerwy pływać przez 12 minut. Do tego dochodzą między innymi skłony tułowia, podciąganie na drążku, bieg wahadłowy czy bieg zygzakiem.
 
    • Kwalifikacja wojskowa
 
Ostateczne określenie zdolności kandydata do służby wojskowej.
 
    • Szkolenie wojskowe
 
Zakwalifikowanie do służby i skierowanie na szkolenie wojskowe. 

 

Kierowca w wojsku – czy to praca dla każdego?

 

Teoretycznie pracę jako kierowca w wojsku może dostać każdy, kto spełni podstawowe wymagania obowiązujące podczas rekrutacji do Wojska Polskiego. W praktyce jednak nie jest to praca dla każdego, ponieważ odpowiednie uprawnienia nie gwarantują końcowego sukcesu w rekrutacji. Duże znaczenie ma również ocena kondycji fizycznej i psychicznej kandydata, która może warunkować ostateczną decyzję komisji. 

 

Co robi kierowca w wojsku?

 

Praca w wojsku jako kierowca jawi się jako stosunkowo łatwe i przyjemne zajęcie. W końcu jego zadaniem jest przede wszystkim transport, a to nie wydaje się aż tak bardzo skomplikowane. Jak jest jednak w rzeczywistości? Co robi w kierowca w wojsku i za co odpowiada? 

 

Kierowca w wojsku pełni kluczową funkcję w zapewnieniu mobilności i wsparcia technicznego. Do jego głównych obowiązków należy transport żołnierzy, urządzeń czy amunicji, ładowanie i rozładowywanie ładunków, ale także nawigowanie i planowanie tras. Warto również wiedzieć, że kierowcy dbają również o stan techniczny swoich pojazdów.

 

Należy mieć na uwadze, że godziny pracy kierowców nie są normowane, ponieważ w wojsku nie ma tachografów. W praktyce oznacza to, że wojskowi kierowcy mogą pracować nawet kilkanaście godzin dziennie.

 

Kierowca w wojsku – oferty pracy

 

Spełniasz podstawowe wymagania, które umożliwiają Ci zasilenie szeregów Wojska Polskiego? Chcesz zostać kierowcą w wojsku? Oferty pracy znajdziesz przede wszystkim na stronach związanych z wojskowością. Śledź też stronę Ministerstwa Obrony Narodowej. Ogłoszenia dla kierowców różnych kategorii i w różnych branżach szybko znajdziesz na Praca.pl.

 

 

Ile zarabia kierowca w wojsku?

 

Zarobki w wojsku i ich strukturę określają przepisy dotyczące systemu uposażeń żołnierzy zawodowych. Wynagrodzenie składa się z uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia i premii. Wśród nich wymienić możemy m.in.:

 

  • dodatek specjalny,
  • dodatek służbowy,
  • dodatek za długoletnią służbę wojskową.

 

Wynagrodzenie podnoszą także premie uznaniowe czy nagrody jubileuszowe. Wysokość uposażenia zależy również od stopnia żołnierza. Zatem, ile zarabia kierowca w wojsku? 

 

Pamiętaj! 

 

Od 1 marca 2024 roku najniższe uposażenie w wojsku dla szeregowych wynosi 6000 zł. 

 

Czytaj także: Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

 

Kierowca w wojsku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kierowca w wojsku – perspektywy zatrudnienia

 

Kierowca w wojsku ma szansę na zatrudnienie zarówno w strukturach wojskowych, jak i cywilnych. Zasilając szeregi sił zbrojnych, może obsługiwać ciężarówki czy pojazdy specjalistyczne. W tym celu musi jednak przejść przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbyć zasadniczą służbę wojskową. Natomiast praca w wojsku jako kierowca cywilny możliwa jest m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej czy Agencji Mienia Wojskowego. 

 

  • Ile godzin pracuje kierowca w wojsku?

 

Według ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zadania służbowe żołnierza powinny być ustalone tak, by przeciętnie pracował on 40 godzin w tygodniu. W praktyce czas pracy kierowcy w wojsku jest nienormowany, ponieważ w armii nie ma tachografów. Oznacza to, że wojskowi kierowcy mogą pracować nawet kilkanaście godzin dziennie.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.