Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

 
Kierowca w wojsku – jak się dostać, wymagania, zarobki

Kierowca w wojsku zajmuje się transportem sprzętu wojskowego, zaopatrzenia i samych żołnierzy, co jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania sił zbrojnych. Jakie wymagania musi spełnić kandydat na kierowcę w wojsku? Czy żeby pracować jako kierowca ciężarówki w wojsku, trzeba mieć specjalne uprawnienia? Czy trzeba zostać żołnierzem, żeby zacząć pracę kierowcy ciężarówki w wojsku?

 

Spis treści

Kierowca w wojsku – jak zostać? Wymagania

 

Kierowca to jedno z najpopularniejszych stanowisk służbowych w Wojsku Polskim – informuje serwis internetowy Wojsko Polskie. Jak zacząć karierę w wojsku jako kierowca? Przede wszystkim osoba planująca pracę na stanowisku kierowcy w wojsku musi przejść szkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbyć zasadniczą służbę wojskową. 

 

Obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie Ojczyzny, zamiast służby przygotowawczej, wprowadziła nową propozycję służby czynnej dla ochotników, a mianowicie dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Jej odbycie jest pierwszym krokiem na drodze do zasilenia szeregów zawodowców. Dodatkowo kandydaci, którzy chcą zostać żołnierzami zawodowymi, muszą spełnić szereg wymagań. Nieco inne stawiane są dowódcy drużyny, strzelcowi wyborowemu czy żołnierzom specjalności wartowniczej. A jak wygląda to w przypadku kierowców w wojsku? Najbardziej pożądani na tym stanowisku są żołnierze rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej i osoby z aktualnym kontraktem Narodowych Sił Rezerwowych – to właśnie oni mają największe szanse na zatrudnienie. 

 

Co więcej, armia stawia głównie na osoby, które posiadają prawo jazdy kat. C i C+E. Sporadycznie pojawiają się także oferty dla kierowców w wojsku, którzy posiadają tylko prawo jazdy kat. B – te posady jednak będą dotyczyły zazwyczaj cywilnych kierowców w wojsku.

Praca kierowcy w wojsku jest pracą bardzo odpowiedzialną, dlatego do kandydowania na stanowisko kierowcy nie wystarczą jedynie uprawnienia do kierowania pojazdami. Konieczna jest również dobra kondycja fizyczna i psychiczna. 

 

  • Cywilny kierowca w wojsku

 

Czy cywil może znaleźć zatrudnienie w armii na stanowisku kierowcy? Otóż pracownik cywilny także pełni istotną rolę w funkcjonowaniu wojska, jednak jednym z jego głównych działań jest przede wszystkim zarządzanie sprawami administracyjnymi. W zależności od specyfiki Sił Zbrojnych oraz wymagań na danym stanowisku, możliwość zatrudnienia mają również wspomniani wyżej kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B. Ci będą potrzebni przede wszystkim do zadań logistycznych, takich jak chociażby transport sprzętu, osób czy zaopatrzenia. Znacznie większe szanse zatrudnienia mają jednak posiadacze uprawnień do kierowania specjalistycznymi pojazdami wojskowymi.

 

Pamiętaj! 

 

Jednym z podstawowych wymagań stawianych kandydatom na kierowców w armii jest przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbycie zasadniczej służby wojskowej. Przyjmowani są także byli żołnierze zawodowi. Cywilny kierowca w wojsku ma natomiast szansę na zatrudnienie chociażby w Ministerstwie Obrony Narodowej czy Agencji Mienia Wojskowego. 

 

  • Jak zostać kierowcą w wojsku? Niezbędne dokumenty

 

Pierwszym krokiem dla osoby chcącej zasilić szeregi armii jest udanie się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na zamieszkanie. Tam kandydat znajdzie informacje dotyczące konkretnych etatów i wymagań, które stawiane są przyszłym żołnierzom. Nabór do wojska składa się z kilku etapów. Zanim rozpocznie się wstępna kwalifikacja na konkretne stanowisko, kandydat musi złożyć wymagane dokumenty.

 

Wśród niezbędnych dokumentów, które musi złożyć osoba ubiegająca się o pracę jako kierowca w wojsku, znajdują się: 

 

  • książeczka wojskowa, 

  • zaświadczenie o niekaralności,

  • świadectwo ukończenia szkoły, 

  • dokumenty potwierdzające ukończenie niezbędnych kursów i szkoleń,

  • zaświadczenie od lekarza potwierdzające dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

 

 

  • Jak zostać kierowcą w wojsku? Rekrutacja krok po kroku

 
Następnie kandydaci muszą przejść całą ścieżkę rekrutacji. Ta składa się z kilku etapów: 
 
    • Zgłoszenie do Wojskowego Centrum Rekrutacji
 
Złożenie wniosku o przyjęcie do służby wojskowej, w którym kandydat określa preferowany rodzaj służby, w tym przypadku stanowisko kierowcy.
 
    • Rozmowa kwalifikacyjna
 
Spotkanie rekrutacyjne, które ma na celu zweryfikowanie wykształcenia kandydata, jego stosunek do służby wojskowej, karalność oraz posiadane kwalifikacje.
 
    • Badania lekarskie i psychologiczne
 
Badania oceniające stan zdrowia, wzrok, słuch i ogólną sprawność kandydata oraz predyspozycje psychiczne do pełnienia funkcji kierowcy wojskowego.
 
    • Testy sprawnościowe
 
Celem zaliczenia testów sprawnościowych, kandydat musi pokonać marszobiegiem trzykilometrową trasę lub bez przerwy pływać przez 12 minut. Do tego dochodzą między innymi skłony tułowia, podciąganie na drążku, bieg wahadłowy czy bieg zygzakiem.
 
    • Kwalifikacja wojskowa
 
Ostateczne określenie zdolności kandydata do służby wojskowej.
 
    • Szkolenie wojskowe
 
Zakwalifikowanie do służby i skierowanie na szkolenie wojskowe. 

 

Kierowca w wojsku – czy to praca dla każdego?

 

Teoretycznie pracę jako kierowca w wojsku może dostać każdy, kto spełni podstawowe wymagania obowiązujące podczas rekrutacji do Wojska Polskiego. W praktyce jednak nie jest to praca dla każdego, ponieważ odpowiednie uprawnienia nie gwarantują końcowego sukcesu w rekrutacji. Duże znaczenie ma również ocena kondycji fizycznej i psychicznej kandydata, która może warunkować ostateczną decyzję komisji. 

 

Co robi kierowca w wojsku?

 

Praca w wojsku jako kierowca jawi się jako stosunkowo łatwe i przyjemne zajęcie. W końcu jego zadaniem jest przede wszystkim transport, a to nie wydaje się aż tak bardzo skomplikowane. Jak jest jednak w rzeczywistości? Co robi w kierowca w wojsku i za co odpowiada? 

 

Kierowca w wojsku pełni kluczową funkcję w zapewnieniu mobilności i wsparcia technicznego. Do jego głównych obowiązków należy transport żołnierzy, urządzeń czy amunicji, ładowanie i rozładowywanie ładunków, ale także nawigowanie i planowanie tras. Warto również wiedzieć, że kierowcy dbają również o stan techniczny swoich pojazdów.

 

Należy mieć na uwadze, że godziny pracy kierowców nie są normowane, ponieważ w wojsku nie ma tachografów. W praktyce oznacza to, że wojskowi kierowcy mogą pracować nawet kilkanaście godzin dziennie.

 

Kierowca w wojsku – oferty pracy

 

Spełniasz podstawowe wymagania, które umożliwiają Ci zasilenie szeregów Wojska Polskiego? Chcesz zostać kierowcą w wojsku? Oferty pracy znajdziesz przede wszystkim na stronach związanych z wojskowością. Śledź też stronę Ministerstwa Obrony Narodowej. Ogłoszenia dla kierowców różnych kategorii i w różnych branżach szybko znajdziesz na Praca.pl.

 

 

Ile zarabia kierowca w wojsku?

 

Zarobki w wojsku i ich strukturę określają przepisy dotyczące systemu uposażeń żołnierzy zawodowych. Wynagrodzenie składa się z uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia i premii. Wśród nich wymienić możemy m.in.:

 

  • dodatek specjalny,
  • dodatek służbowy,
  • dodatek za długoletnią służbę wojskową.

 

Wynagrodzenie podnoszą także premie uznaniowe czy nagrody jubileuszowe. Wysokość uposażenia zależy również od stopnia żołnierza. Zatem, ile zarabia kierowca w wojsku? 

 

Pamiętaj! 

 

Od 1 marca 2024 roku najniższe uposażenie w wojsku dla szeregowych wynosi 6000 zł. 

 

Czytaj także: Platforma wiertnicza – praca, warunki, wymagania, uprawnienia, zarobki, kurs

 

Kierowca w wojsku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kierowca w wojsku – perspektywy zatrudnienia

 

Kierowca w wojsku ma szansę na zatrudnienie zarówno w strukturach wojskowych, jak i cywilnych. Zasilając szeregi sił zbrojnych, może obsługiwać ciężarówki czy pojazdy specjalistyczne. W tym celu musi jednak przejść przeszkolenie w ramach służby przygotowawczej lub odbyć zasadniczą służbę wojskową. Natomiast praca w wojsku jako kierowca cywilny możliwa jest m.in. w Ministerstwie Obrony Narodowej czy Agencji Mienia Wojskowego. 

 

  • Ile godzin pracuje kierowca w wojsku?

 

Według ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zadania służbowe żołnierza powinny być ustalone tak, by przeciętnie pracował on 40 godzin w tygodniu. W praktyce czas pracy kierowcy w wojsku jest nienormowany, ponieważ w armii nie ma tachografów. Oznacza to, że wojskowi kierowcy mogą pracować nawet kilkanaście godzin dziennie.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?