Brak perspektyw, niesatysfakcjonujące zarobki czy nowy pomysł na siebie – przebranżowienie może mieć różne przyczyny. Jak zaplanować zmianę zawodu, by przyniosła ona korzyści?
Przebranżowienie – powody
Dlaczego ludzie decydują się na przebranżowienie, szczególnie jeśli na zdobycie obecnej pozycji, umiejętności i kwalifikacji poświęcili kilka lat nauki i pracy? Zmiana zawodu to z reguły bardzo duże przedsięwzięcie, w które trzeba zaangażować środki czasowe i finansowe.
Warto w tę zmianę zainwestować z kilku powodów. Szczególnie ważną przyczyną przekwalifikowania pracownika jest wypalenie zawodowe. Brak satysfakcji z zajmowanego stanowiska, perspektyw na rozwój w przedsiębiorstwie to jedne z częstszych powodów, dla których ludzie decydują się na przebranżowienie.
Rynek pracy jest tak dynamiczny, że część zawodów, jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnych – zanika. Z kolei pojawia się zapotrzebowanie na całkiem nowych specjalistów. Przekwalifikowanie zawodowe więc może stać się koniecznością, gdy przedsiębiorstwo zacznie likwidować etaty lub wprowadzać restrukturyzację.
Zupełnie w innej sytuacji są ludzie, którzy decydują się na zmianę ścieżki zawodowej nie z konieczności, a raczej z samej chęci zmiany. Szukają nowych wyzwań, stwierdzają, że obecny zawód nie jest dla nich najlepszy albo po prostu na rynku pojawiło się coś, co zdecydowanie bardziej ich interesuje. Odczuwają większą swobodę w działaniach, a zamiast presji i stresu – przyjemną adrenalinę.
Zmiana branży – jak się do tego zabrać?
W każdej z opisanych sytuacji (a także innych, dotyczących zmiany pracy) należy podjąć kroki, które z jednej strony pozwolą na przekwalifikowanie zawodowe, ale z drugiej nie zaburzą sytuacji finansowej i nie obniżą jakości życia osoby podejmującej się zmian.
Po pierwsze nie należy porzucać aktualnego stanowiska bez opracowania dobrego planu. Mimo że w niektórych sytuacjach takie działanie się sprawdza (z reguły, jeśli udało się uzbierać większą pulę pieniędzy na ewentualne szkolenia i okres bez zatrudnienia), to jednak lepiej przejść kolejne etapy prowadzące do zmiany, równolegle wykonując dotychczasowy zawód, nie pozbawiając się źródła dochodów i świadczeń gwarantowanych przez Kodeks pracy.
Samo postanowienie porzucenia aktualnego stanowiska nie jest wystarczające. Należy dobrze zastanowić się, w jakim kierunku nastąpi przekwalifikowanie – czy nowy zawód oferuje lepsze perspektywy, czy będzie gwarantował długotrwałe zatrudnienie, czy za kilka lat nadal będzie pozwalał się rozwijać.
Kolejnym krokiem powinno być odnalezienie odpowiednich kursów lub szkoleń. Warto rozważyć podjęcie studiów podyplomowych itp. Bardzo ważne jest także, by samemu zdobywać wiedzę – z literatury, platform e-learningowych. Im większe będzie zaangażowanie, tym łatwiej i szybciej uda się nadrobić zaległości wiedzowe.
Przebranżowienie się – jak znaleźć nową pracę
Merytoryczne przygotowanie do zmiany zawodu to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest odpowiednie opracowanie dokumentów aplikacyjnych. W Curriculum Vitae nie będzie liczyło się aż tak bardzo poprzednie zatrudnienie – w końcu chodzi o rekrutację w zupełnie nowej branży. Przy tworzeniu życiorysu należy więc skupić się na umiejętnościach, zdobytych kwalifikacjach, przebytych kursach – wszystkim tym, co wiąże się z nowym stanowiskiem.
List motywacyjny można wykorzystać do tego, by wytłumaczyć, z jakiego powodu zapadła decyzja o zmianie pracy, jakie efekty chce się osiągnąć na nowym stanowisku. W dokumencie warto zawrzeć także informacje, o tym, co ze swoją wiedzą i umiejętnościami jesteśmy w stanie zrobić dla firmy. Odpowiednio sformułowane argumenty pozwolą przekonać pracodawców, iż mimo braku standardowych etapów dochodzenia do danej specjalizacji, jesteśmy wartościowym pracownikiem, którego warto mieć w swoich strukturach.