Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

 
Kiedy wybrany zawód przestaje cieszyć… Jak się przebranżowić, a przy tym nie stracić zbyt wiele?

Brak perspektyw, niesatysfakcjonujące zarobki czy nowy pomysł na siebie – przebranżowienie może mieć różne przyczyny. Jak zaplanować zmianę zawodu, by przyniosła ona korzyści?

 

Przebranżowienie – powody

 

Dlaczego ludzie decydują się na przebranżowienie, szczególnie jeśli na zdobycie obecnej pozycji, umiejętności i kwalifikacji poświęcili kilka lat nauki i pracy? Zmiana zawodu to z reguły bardzo duże przedsięwzięcie, w które trzeba zaangażować środki czasowe i finansowe.


Warto w tę zmianę zainwestować z kilku powodów. Szczególnie ważną przyczyną przekwalifikowania pracownika jest wypalenie zawodowe. Brak satysfakcji z zajmowanego stanowiska, perspektyw na rozwój w przedsiębiorstwie to jedne z częstszych powodów, dla których ludzie decydują się na przebranżowienie.


Rynek pracy jest tak dynamiczny, że część zawodów, jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnych – zanika. Z kolei pojawia się zapotrzebowanie na całkiem nowych specjalistów. Przekwalifikowanie zawodowe więc może stać się koniecznością, gdy przedsiębiorstwo zacznie likwidować etaty lub wprowadzać restrukturyzację.


Zupełnie w innej sytuacji są ludzie, którzy decydują się na zmianę ścieżki zawodowej nie z konieczności, a raczej z samej chęci zmiany. Szukają nowych wyzwań, stwierdzają, że obecny zawód nie jest dla nich najlepszy albo po prostu na rynku pojawiło się coś, co zdecydowanie bardziej ich interesuje. Odczuwają większą swobodę w działaniach, a zamiast presji i stresu – przyjemną adrenalinę.

 

Zmiana branży – jak się do tego zabrać?

 

W każdej z opisanych sytuacji (a także innych, dotyczących zmiany pracy) należy podjąć kroki, które z jednej strony pozwolą na przekwalifikowanie zawodowe, ale z drugiej nie zaburzą sytuacji finansowej i nie obniżą jakości życia osoby podejmującej się zmian.


Po pierwsze nie należy porzucać aktualnego stanowiska bez opracowania dobrego planu. Mimo że w niektórych sytuacjach takie działanie się sprawdza (z reguły, jeśli udało się uzbierać większą pulę pieniędzy na ewentualne szkolenia i okres bez zatrudnienia), to jednak lepiej przejść kolejne etapy prowadzące do zmiany, równolegle wykonując dotychczasowy zawód, nie pozbawiając się źródła dochodów i świadczeń gwarantowanych przez Kodeks pracy.


Samo postanowienie porzucenia aktualnego stanowiska nie jest wystarczające. Należy dobrze zastanowić się, w jakim kierunku nastąpi przekwalifikowanie – czy nowy zawód oferuje lepsze perspektywy, czy będzie gwarantował długotrwałe zatrudnienie, czy za kilka lat nadal będzie pozwalał się rozwijać.


Kolejnym krokiem powinno być odnalezienie odpowiednich kursów lub szkoleń. Warto rozważyć podjęcie studiów podyplomowych itp. Bardzo ważne jest także, by samemu zdobywać wiedzę – z literatury, platform e-learningowych. Im większe będzie zaangażowanie, tym łatwiej i szybciej uda się nadrobić zaległości wiedzowe.

 

Przebranżowienie się – jak znaleźć nową pracę

 

Merytoryczne przygotowanie do zmiany zawodu to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest odpowiednie opracowanie dokumentów aplikacyjnych. W Curriculum Vitae nie będzie liczyło się aż tak bardzo poprzednie zatrudnienie – w końcu chodzi o rekrutację w zupełnie nowej branży. Przy tworzeniu życiorysu należy więc skupić się na umiejętnościach, zdobytych kwalifikacjach, przebytych kursach – wszystkim tym, co wiąże się z nowym stanowiskiem.


List motywacyjny można wykorzystać do tego, by wytłumaczyć, z jakiego powodu zapadła decyzja o zmianie pracy, jakie efekty chce się osiągnąć na nowym stanowisku. W dokumencie warto zawrzeć także informacje, o tym, co ze swoją wiedzą i umiejętnościami jesteśmy w stanie zrobić dla firmy. Odpowiednio sformułowane argumenty pozwolą przekonać pracodawców, iż mimo braku standardowych etapów dochodzenia do danej specjalizacji, jesteśmy wartościowym pracownikiem, którego warto mieć w swoich strukturach.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?