W prawie pracy nie ma jasno określonych zasad, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży. W zasadzie przepisy prawa nie regulują tego obowiązku i nie nakładają na kobietę przymusu poinformowania pracodawcy o jej stanie na żadnym etapie trwania ciąży.
Kiedy powiedzieć o ciąży?
Nie ma dobrego momentu na powiedzenie pracodawcy o ciąży. Dlatego warto do każdego przypadku podejść indywidualnie. Wszystko zależy od ciebie, kiedy zechcesz podzielić się w pracy informacją o ciąży. Jak wspomniano wyżej, przepisy prawa nie regulują tej sfery w jasny sposób, określając, w którym tygodniu powiedzieć o ciąży. Jednak trzeba pamiętać, że kiedy mówisz o ciąży pracodawcy, zaczynają obowiązywać względem twojej osoby inne regulacje prawne. Ciąża a praca to temat, który jest jasno zapisany w prawie pracy. Od tej chwili obowiązują cię przepisy dotyczące m.in. pracy w wyznaczonych godzinach, a także przywileje pracownicze zarezerwowane tylko i wyłącznie dla ciężarnych. W przypadku, gdy pracujesz fizycznie lub masz do czynienia z warunkami, lub substancjami szkodliwymi, warto powiedzieć o swoim stanie już na początku ciąży. Kiedy powiadomisz pracodawcę o ciąży, ma on obowiązek przesunąć cię na inne stanowisko pracy. Jeżeli takie roszady są niemożliwe, pracodawca ma obowiązek zwolnić cię do domu na czas ciąży z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Kobiety zazwyczaj obawiają się momentu, w którym zdradzą swój stan. Można powiedzieć, że jest to w pewien sposób uzasadnione. Reakcja szefa/szefowej zazwyczaj jest daleka od zachwytu. Często kobiety ciężarne od razu traktowane są jako pracownicy drugiej kategorii. Pracodawca wie, że w którymś momencie „straci” pracownika na zwolnieniu lekarskim i będzie trzeba zapewnić zastępstwo, co najmniej do powrotu kobiety z urlopu macierzyńskiego. Oczywiście, mówimy o sytuacji, gdy kobieta zatrudniona jest na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Największy stres przeżywają kobiety, które mają umowę o dzieło, czy zlecenie, ale też te, które zatrudnione są na umowę o pracę na czas określony. Obawiają się zwyczajnie rozwiązania umowy oraz braku możliwości pójścia na zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, rodzicielski i przysługujące temu rozwiązaniu świadczenia pieniężne. Jeżeli zdecydujesz, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży, zazwyczaj zaraz zastanawiasz się „jak powiedzieć, że jestem w ciąży”? Jednak nie najważniejsze jest to, jak powiedzieć szefowi o ciąży, ale to kiedy poinformować pracodawcę o ciąży. Najważniejsze, abyś w momencie, kiedy powiesz w pracy o ciąży, miała przy sobie zaświadczenie. Pamiętaj, że tej rozmowy nie unikniesz i prędzej, czy później będziesz musiała ją odbyć. Bądź spokojna i profesjonalna. Zwyczajnie poinformuj, że jesteś w ciąży i na kiedy przewidywany jest termin porodu. Podkreśl, że zależy ci na pracy oraz na tym, aby w firmie nie zmieniło się nic w związku z twoim stanem. Podkreśl, że jeżeli zdrowie ci na to pozwoli, chcesz wykonywać swoje obowiązki, jak do tej pory (chyba że pracujesz w warunkach szkodliwych). Oczywiście może zdarzyć się tak, że będziesz zmuszona pójść na dłuższe zwolnienie lekarskie (tego nigdy nie wiadomo, a zdrowie twoje i twojego dziecka jest najważniejsze). Jednak masz nadzieje, że po powrocie będziesz mogła pracować, jak dotychczas.
Zaświadczenie o ciąży do pracy
Jak poinformujesz o ciąży pracodawcę i przedstawisz zaświadczenie od ginekologa potwierdzające twój stan, pracodawca automatycznie ma obowiązek ustalić mniej uciążliwe prace dla ciebie. Im wcześniej to zrobisz, tym więcej czasu będzie także na przystosowanie twojego stanowiska do nowych zadań oraz pod osobę na zastępstwo na czas twojego ewentualnego przejścia na zwolnienie lekarskie lub następnie urlop macierzyński. Prawo pracy, kiedy powiesz w pracy o ciąży, automatycznie ochrania cię pod wieloma względami. Jak poinformujesz o ciąży, unikniesz szkodliwych warunków pracy oraz nie postawisz szefa pod ścianą, idąc od razu na zwolnienie lekarskie. Nie ma reguły, jak zachowa się pracodawca na wieść o twojej ciąży. Pamiętaj jednak, że chroni cię prawo. Jako ciężarna masz prawo do:
- zwiększonej ochrony stosunku pracy;
- niewykonywania prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które bezpośrednio mogą mieć wpływ na zdrowie lub przebieg ciąży;
- skróconego czasu przy monitorze ekranowym;
- zwolnienia z pracy na zlecone badania lekarskie związane z ciążą bez konieczności wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, z zachowaniem wynagrodzenia;
- niewykonywania pracy w godzinach nadliczbowych;
- niewykonywania pracy w porze nocnej;
- niewykonywania delegacji poza miejscem stałej pracy bez zgody ciężarnej.