Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kapitał - definicja, rodzaje, jak pozyskać

Kapitał - definicja, rodzaje, jak pozyskać

 
Kapitał - definicja, rodzaje, jak pozyskać

Kapitał własny i kapitał obcy - definicja


Kapitał to nie tylko pieniądze, to właściwie wszelkie dobra, i materialne, i niematerialne, które pozwalają prowadzić działalność i przynoszą dochód. Bez kapitału nie może funkcjonować żadna firma. To, w jakim tempie i czy w ogóle będzie się rozwijać, zależy od wielu czynników, jednak bez odpowiedniego kapitału trudno mówić o jakichkolwiek perspektywach.

Finansowy , biorąc pod uwagę jego źródło, możemy podzielić na własny i obcy. Ten pierwszy rodzaj to wkład właścicieli firmy czy jej akcjonariuszy, a także zysk z działalności. Jest właściwie niezbędny, aby prowadzić biznes i jego odpowiednia wielkość pozwala pozyskać środki z zewnątrz, czyli kapitał obcy. Definicja tegoż kładzie nacisk na fakt, że środki zostają oddane do dyspozycji firmy na ustalony czas i po nim muszą zostać zwrócone. Zazwyczaj wiąże się z oprocentowaniem. Odsetki, np. od bankowego kredytu, to koszt, który musi ponieść przedsiębiorca, aby móc korzystać z kapitału obcego.

Rodzaje  kapitału


Powyższy podział na kapitał własny i obcy nie jest jedynym, jaki możemy spotkać w ekonomii. Istotne jest też rozróżnienie zasobów firmy ze względu ich formę. Możemy wyróżnić:
- Kapitał produkcyjny (rzeczowy), obejmujący to, co jest niezbędne w procesie produkcyjnym. Dzieli się on na 2 rodzaje – majątek trwały (m.in. budynki, lokale, narzędzia i maszyny) oraz obrotowy (np. zapas gotowych produktów, surowce, półfabrykaty, materiały biurowe i inne potrzebne do wytworzenia produktu).
- Kapitał ludzki stanowią właściciele i pracownicy przedsiębiorstwa. To ich wiedza, doświadczenie i kompetencje, dzięki którym firma może iść do przodu.
- Kapitał finansowy, czyli środki pieniężne, którymi dysponuje przedsiębiorstwo.

 

Kapitał - jak pozyskać?


Jak już zostało wspomniane, kapitał pieniężny możemy podzielić na własny i obcy. Odpowiednia strategia gospodarowania własnym kapitałem, gromadzenie środków uzyskanych ze sprzedaży, odpowiednie ich inwestowanie i dążenie do zachowania płynności finansowej pozwalają firmie utrzymać stabilną sytuację. Przedsiębiorca może także pozyskiwać środki dzięki emisji akcji czy udziałów albo ubiegając się o dotacje.

Duże inwestycje bądź utrzymanie płynności finansowej bardzo często wymagają pozyskania kapitału obcego. Najpopularniejszym sposobem jest zaciągnięcie kredytu. Poza nim można wymienić m.in. leasing, faktoring, forfaiting, fundusze venture capital, private equity czy wsparcie prywatnego inwestora.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Transakcji Klientowskich

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków ewidencja, potwierdzanie i rozliczanie transakcji zawartych przez Departament Skarbu z klientem instytucjonalnym (FX Spot) realizacja i rozliczanie poleceń wypłaty w obrocie dewizowym w systemie SWIFT i TARGET; realizacja zasileń rachunków w innych bankach pod obsługę...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?