Kapitał własny i kapitał obcy - definicja
Kapitał to nie tylko pieniądze, to właściwie wszelkie dobra, i materialne, i niematerialne, które pozwalają prowadzić działalność i przynoszą dochód. Bez kapitału nie może funkcjonować żadna firma. To, w jakim tempie i czy w ogóle będzie się rozwijać, zależy od wielu czynników, jednak bez odpowiedniego kapitału trudno mówić o jakichkolwiek perspektywach.
Finansowy , biorąc pod uwagę jego źródło, możemy podzielić na własny i obcy. Ten pierwszy rodzaj to wkład właścicieli firmy czy jej akcjonariuszy, a także zysk z działalności. Jest właściwie niezbędny, aby prowadzić biznes i jego odpowiednia wielkość pozwala pozyskać środki z zewnątrz, czyli kapitał obcy. Definicja tegoż kładzie nacisk na fakt, że środki zostają oddane do dyspozycji firmy na ustalony czas i po nim muszą zostać zwrócone. Zazwyczaj wiąże się z oprocentowaniem. Odsetki, np. od bankowego kredytu, to koszt, który musi ponieść przedsiębiorca, aby móc korzystać z kapitału obcego.
Rodzaje kapitału
Powyższy podział na kapitał własny i obcy nie jest jedynym, jaki możemy spotkać w ekonomii. Istotne jest też rozróżnienie zasobów firmy ze względu ich formę. Możemy wyróżnić:
- Kapitał produkcyjny (rzeczowy), obejmujący to, co jest niezbędne w procesie produkcyjnym. Dzieli się on na 2 rodzaje – majątek trwały (m.in. budynki, lokale, narzędzia i maszyny) oraz obrotowy (np. zapas gotowych produktów, surowce, półfabrykaty, materiały biurowe i inne potrzebne do wytworzenia produktu).
- Kapitał ludzki stanowią właściciele i pracownicy przedsiębiorstwa. To ich wiedza, doświadczenie i kompetencje, dzięki którym firma może iść do przodu.
- Kapitał finansowy, czyli środki pieniężne, którymi dysponuje przedsiębiorstwo.
Kapitał - jak pozyskać?
Jak już zostało wspomniane, kapitał pieniężny możemy podzielić na własny i obcy. Odpowiednia strategia gospodarowania własnym kapitałem, gromadzenie środków uzyskanych ze sprzedaży, odpowiednie ich inwestowanie i dążenie do zachowania płynności finansowej pozwalają firmie utrzymać stabilną sytuację. Przedsiębiorca może także pozyskiwać środki dzięki emisji akcji czy udziałów albo ubiegając się o dotacje.
Duże inwestycje bądź utrzymanie płynności finansowej bardzo często wymagają pozyskania kapitału obcego. Najpopularniejszym sposobem jest zaciągnięcie kredytu. Poza nim można wymienić m.in. leasing, faktoring, forfaiting, fundusze venture capital, private equity czy wsparcie prywatnego inwestora.