Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jaka praca po ekonomii – studia ekonomiczne, perspektywy pracy

Jaka praca po ekonomii – studia ekonomiczne, perspektywy pracy

 
Jaka praca po ekonomii – studia ekonomiczne, perspektywy pracy

Czy warto studiować ekonomię


Młodzi ludzie, którzy zdali maturę i trzymają w rękach świadectwo dojrzałości, muszą podjąć bardzo ważną decyzję. A mianowicie, co dalej? Część osób decyduje się na studia na uczelni wyższej. Trzeba w takim razie wybrać kierunek, który nie tylko będzie odpowiadał naszym predyspozycjom, ale również w przyszłości zapewni nam dobrze płatną pracę. Statystyki pokazują, że absolwenci liceów bardzo często wybierają studia o profilu ekonomicznym.

Sektor finansowy i bankowy bardzo prężnie się rozwijają. Problematyczny może być natomiast fakt, że uczelnie nie dostosowują programu nauczania do zmieniającej się sytuacji w branży ekonomicznym.

 

Studia ekonomiczne - perspektywy


Kierunki finansowe mogą dać studentom dobre perspektywy na znalezienie dobrej pracy. Warto jednak już w trakcie nauki zadbać o swoje doświadczenie. Dobrym pomysłem są staże, praktyki oraz liczne tematyczne szkolenia czy konferencje. Najpopularniejsze kierunki to między innymi: rachunkowość, finanse, ubezpieczenia czy analiza gospodarcza. Studenci nie mogą jednak zapominać o rozwoju innych umiejętności. W połączeniu z dobrą znajomością kilku języków obcych takie studia mogą zapewnić nam zatrudnienie w renomowanych firmach z zagranicznym kapitałem, gdzie zarobki są bardzo wysokie.

 

Ekonomia - praca


Po ekonomii pracę można znaleźć w bankach, firmach ubezpieczeniowych, prywatnych przedsiębiorstwach, biurach rachunkowych, przy funduszach inwestycyjnych lub w lokalnych samorządach. Absolwenci wyższych uczelni często dążą do tego, aby rozpocząć pracę na stanowisku głównego księgowego. Jednak w tym przypadku na awans trzeba trochę poczekać. Z reguły rozpoczynamy pracę jako młodszy specjalista i z czasem możemy awansować. Warto także zapoznać się z opiniami ludzi, którzy ukończyli podobne kierunki, wpisując w wyszukiwarkę internetową następujące frazy: „ekonomia studia opinie” lub „jaka praca po ekonomii”. Dzięki temu zobaczymy, jakie mamy możliwości.
Wielu absolwentów decyduje się na wyjazd za granicę i pracę w międzynarodowych firmach. Jest to bardzo dobra decyzja pod względem finansowym, ponieważ zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce.

 

Praca dla studenta ekonomii


Jeżeli nadal zastanawiamy się, czy warto studiować ekonomię, to odpowiedź jest prosta: tak. Musimy jednak być świadomi, że konkurencja na rynku pracy jest dość duża, dlatego alby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej posady, musimy zdobywać doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie trwania edukacji. Tak naprawdę zasada ta dotyczy każdego młodego człowieka, który chce pozostać konkurencyjny. Na początku nie możemy liczyć także na bardzo wygórowane zarobki, jednak z czasem w rubryce doświadczenie pojawi się coraz więcej ciekawszych pozycji, dzięki czemu będziemy coraz bardziej atrakcyjni dla potencjalnego pracodawcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.

Najnowsze artykuły

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku.