Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak znaleźć lepszą pracę

Jak znaleźć lepszą pracę

 
Jak znaleźć lepszą pracę

Zmiana pracy - powody

 

Decyzja o zmianie pracy rzadko kiedy jest łatwa. W końcu musimy opuścić dobrze poznane miejsce, w którym w pewien sposób czujemy się bezpiecznie i niewiele nas już zaskoczy. Z drugiej jednak strony wzrasta w nas przekonanie, że możemy osiągnąć więcej. Niezadowolenie z wysokości zarobków, monotonne obowiązki, zła atmosfera w zespole czy choćby chęć rozwoju i sprawdzenia się w innej niż dotąd roli sprawiają, że wchodząc do biura zadajemy sobie pytanie: „Co mnie tu właściwie trzyma?”.

Niezależnie od motywacji, zmiana pracy może znacznie poprawić jakość naszego życia. Jak się do tego zabrać, aby wszystko przebiegło bez komplikacji? I jak znaleźć lepszą pracę?

 

Jak znaleźć lepszą pracę – praktyczne wskazówki

 

Pierwszym krokiem do zdobycia satysfakcjonującej posady jest określenie zawodowego celu, tego, co wg nas samych oznacza sukces zawodowy. Jeśli nie wiemy, czego właściwie oczekiwać od nowego miejsca zatrudnienia i co dokładnie chcielibyśmy robić, trudno będzie w ogóle rozpocząć poszukiwania. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, dokładnie przemyślmy, jakie stanowisko nas interesuje oraz czy mamy odpowiednie kompetencje, aby je zdobyć.

To pomoże w przygotowaniu całej strategii. Warto spisać wszystkie działania, które przybliżą nas do wymarzonej pracy. Przygotowanie CV i listu motywacyjnego, systematyczne wyszukiwanie ogłoszeń, odpowiadanie na maile – to wszystko wymaga czasu, a jeśli pracujemy na etacie, może być trudno go wygospodarować.

Warto też przyłożyć się do kreowania swojego profesjonalnego wizerunku w mediach społecznościowych i budowania sieci kontaktów. Wiele firm, zanim jeszcze opublikuje ogłoszenie i zacznie oficjalną rekrutację, zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne kandydatów z polecenia, dlatego nie zaszkodzi wspomnieć znajomym, że szukamy pracy.

Lepszą strategią niż masowe odpowiadanie na ogłoszenia, które tylko w minimalnym stopniu spełniają nasze oczekiwania, jest bardziej świadoma selekcja i spersonalizowanie dokumentów aplikacyjnych. CV i list motywacyjny powinny pokazywać, że spełniamy oczekiwania pracodawcy – trudno ten efekt osiągnąć, posługując się wciąż jednym szablonem. Dlatego znacznie lepiej, zamiast 20 aplikacji miernej jakości, wysłać 5 – przemyślanych i dobrze przygotowanych.

Szukanie nowej pracy jest o wiele łatwiejsze, kiedy jesteśmy zatrudnieni. Poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilna, choć nie do końca zadowalająca sytuacja, pomagają m.in. negocjować warunki zatrudnienia na rozmowie kwalifikacyjnej i wybrać takiego pracodawcę, który zaproponuje nam oczekiwane warunki.


Nowy zawód – lepsza praca


Poszukiwanie nowej pracy może być ekscytujące, ale trudno ukryć, że jest także stresującym momentem w życiu. Zwłaszcza, jeśli wiąże się nie tylko ze zmianą pracodawcy, ale z zupełnym przebranżowieniem. Jest to jednak wykonalne i jak najbardziej hasło: „z nową pracą w lepszą przyszłość” można uznać za trafione. Nie ma jednak dróg na skróty i tak naprawdę im większa zmiana, tym większy wysiłek trzeba w nią włożyć.

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu? Przede wszystkim, jeśli dotychczasowa praca zupełnie nie wiąże się z naszą pasją i traktujemy ją jedynie jako środek do zdobycia pieniędzy. Czy wizja połączenia hobby z zarobkowaniem nie jest kusząca?

Może się też zdarzyć, że obecne stanowisko nie stwarza żadnych możliwości rozwoju – nie mamy co liczyć na awans, a zatrudniając się w konkurencyjnym przedsiębiorstwie również niewiele zyskamy. W takiej sytuacji być może warto sprawdzić zawody deficytowe w regionie i przeanalizować możliwości rynku pracy, patrząc na nie przez pryzmat naszych umiejętności. Sprawdźmy, jak duża jest konkurencja i jak wysokie są wymagania pracodawców w danej branży i na tej podstawie zaplanujmy nasze przebranżowienie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    10 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    11 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.