Zmiana pracy - powody
Decyzja o zmianie pracy rzadko kiedy jest łatwa. W końcu musimy opuścić dobrze poznane miejsce, w którym w pewien sposób czujemy się bezpiecznie i niewiele nas już zaskoczy. Z drugiej jednak strony wzrasta w nas przekonanie, że możemy osiągnąć więcej. Niezadowolenie z wysokości zarobków, monotonne obowiązki, zła atmosfera w zespole czy choćby chęć rozwoju i sprawdzenia się w innej niż dotąd roli sprawiają, że wchodząc do biura zadajemy sobie pytanie: „Co mnie tu właściwie trzyma?”.
Niezależnie od motywacji, zmiana pracy może znacznie poprawić jakość naszego życia. Jak się do tego zabrać, aby wszystko przebiegło bez komplikacji? I jak znaleźć lepszą pracę?
Jak znaleźć lepszą pracę – praktyczne wskazówki
Pierwszym krokiem do zdobycia satysfakcjonującej posady jest określenie zawodowego celu, tego, co wg nas samych oznacza sukces zawodowy. Jeśli nie wiemy, czego właściwie oczekiwać od nowego miejsca zatrudnienia i co dokładnie chcielibyśmy robić, trudno będzie w ogóle rozpocząć poszukiwania. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, dokładnie przemyślmy, jakie stanowisko nas interesuje oraz czy mamy odpowiednie kompetencje, aby je zdobyć.
To pomoże w przygotowaniu całej strategii. Warto spisać wszystkie działania, które przybliżą nas do wymarzonej pracy. Przygotowanie CV i listu motywacyjnego, systematyczne wyszukiwanie ogłoszeń, odpowiadanie na maile – to wszystko wymaga czasu, a jeśli pracujemy na etacie, może być trudno go wygospodarować.
Warto też przyłożyć się do kreowania swojego profesjonalnego wizerunku w mediach społecznościowych i budowania sieci kontaktów. Wiele firm, zanim jeszcze opublikuje ogłoszenie i zacznie oficjalną rekrutację, zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne kandydatów z polecenia, dlatego nie zaszkodzi wspomnieć znajomym, że szukamy pracy.
Lepszą strategią niż masowe odpowiadanie na ogłoszenia, które tylko w minimalnym stopniu spełniają nasze oczekiwania, jest bardziej świadoma selekcja i spersonalizowanie dokumentów aplikacyjnych. CV i list motywacyjny powinny pokazywać, że spełniamy oczekiwania pracodawcy – trudno ten efekt osiągnąć, posługując się wciąż jednym szablonem. Dlatego znacznie lepiej, zamiast 20 aplikacji miernej jakości, wysłać 5 – przemyślanych i dobrze przygotowanych.
Szukanie nowej pracy jest o wiele łatwiejsze, kiedy jesteśmy zatrudnieni. Poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilna, choć nie do końca zadowalająca sytuacja, pomagają m.in. negocjować warunki zatrudnienia na rozmowie kwalifikacyjnej i wybrać takiego pracodawcę, który zaproponuje nam oczekiwane warunki.
Nowy zawód – lepsza praca
Poszukiwanie nowej pracy może być ekscytujące, ale trudno ukryć, że jest także stresującym momentem w życiu. Zwłaszcza, jeśli wiąże się nie tylko ze zmianą pracodawcy, ale z zupełnym przebranżowieniem. Jest to jednak wykonalne i jak najbardziej hasło: „z nową pracą w lepszą przyszłość” można uznać za trafione. Nie ma jednak dróg na skróty i tak naprawdę im większa zmiana, tym większy wysiłek trzeba w nią włożyć.
Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu? Przede wszystkim, jeśli dotychczasowa praca zupełnie nie wiąże się z naszą pasją i traktujemy ją jedynie jako środek do zdobycia pieniędzy. Czy wizja połączenia hobby z zarobkowaniem nie jest kusząca?
Może się też zdarzyć, że obecne stanowisko nie stwarza żadnych możliwości rozwoju – nie mamy co liczyć na awans, a zatrudniając się w konkurencyjnym przedsiębiorstwie również niewiele zyskamy. W takiej sytuacji być może warto sprawdzić zawody deficytowe w regionie i przeanalizować możliwości rynku pracy, patrząc na nie przez pryzmat naszych umiejętności. Sprawdźmy, jak duża jest konkurencja i jak wysokie są wymagania pracodawców w danej branży i na tej podstawie zaplanujmy nasze przebranżowienie.