Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak znaleźć lepszą pracę

Jak znaleźć lepszą pracę

 
Jak znaleźć lepszą pracę

Zmiana pracy - powody

 

Decyzja o zmianie pracy rzadko kiedy jest łatwa. W końcu musimy opuścić dobrze poznane miejsce, w którym w pewien sposób czujemy się bezpiecznie i niewiele nas już zaskoczy. Z drugiej jednak strony wzrasta w nas przekonanie, że możemy osiągnąć więcej. Niezadowolenie z wysokości zarobków, monotonne obowiązki, zła atmosfera w zespole czy choćby chęć rozwoju i sprawdzenia się w innej niż dotąd roli sprawiają, że wchodząc do biura zadajemy sobie pytanie: „Co mnie tu właściwie trzyma?”.

Niezależnie od motywacji, zmiana pracy może znacznie poprawić jakość naszego życia. Jak się do tego zabrać, aby wszystko przebiegło bez komplikacji? I jak znaleźć lepszą pracę?

 

Jak znaleźć lepszą pracę – praktyczne wskazówki

 

Pierwszym krokiem do zdobycia satysfakcjonującej posady jest określenie zawodowego celu, tego, co wg nas samych oznacza sukces zawodowy. Jeśli nie wiemy, czego właściwie oczekiwać od nowego miejsca zatrudnienia i co dokładnie chcielibyśmy robić, trudno będzie w ogóle rozpocząć poszukiwania. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, dokładnie przemyślmy, jakie stanowisko nas interesuje oraz czy mamy odpowiednie kompetencje, aby je zdobyć.

To pomoże w przygotowaniu całej strategii. Warto spisać wszystkie działania, które przybliżą nas do wymarzonej pracy. Przygotowanie CV i listu motywacyjnego, systematyczne wyszukiwanie ogłoszeń, odpowiadanie na maile – to wszystko wymaga czasu, a jeśli pracujemy na etacie, może być trudno go wygospodarować.

Warto też przyłożyć się do kreowania swojego profesjonalnego wizerunku w mediach społecznościowych i budowania sieci kontaktów. Wiele firm, zanim jeszcze opublikuje ogłoszenie i zacznie oficjalną rekrutację, zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne kandydatów z polecenia, dlatego nie zaszkodzi wspomnieć znajomym, że szukamy pracy.

Lepszą strategią niż masowe odpowiadanie na ogłoszenia, które tylko w minimalnym stopniu spełniają nasze oczekiwania, jest bardziej świadoma selekcja i spersonalizowanie dokumentów aplikacyjnych. CV i list motywacyjny powinny pokazywać, że spełniamy oczekiwania pracodawcy – trudno ten efekt osiągnąć, posługując się wciąż jednym szablonem. Dlatego znacznie lepiej, zamiast 20 aplikacji miernej jakości, wysłać 5 – przemyślanych i dobrze przygotowanych.

Szukanie nowej pracy jest o wiele łatwiejsze, kiedy jesteśmy zatrudnieni. Poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilna, choć nie do końca zadowalająca sytuacja, pomagają m.in. negocjować warunki zatrudnienia na rozmowie kwalifikacyjnej i wybrać takiego pracodawcę, który zaproponuje nam oczekiwane warunki.


Nowy zawód – lepsza praca


Poszukiwanie nowej pracy może być ekscytujące, ale trudno ukryć, że jest także stresującym momentem w życiu. Zwłaszcza, jeśli wiąże się nie tylko ze zmianą pracodawcy, ale z zupełnym przebranżowieniem. Jest to jednak wykonalne i jak najbardziej hasło: „z nową pracą w lepszą przyszłość” można uznać za trafione. Nie ma jednak dróg na skróty i tak naprawdę im większa zmiana, tym większy wysiłek trzeba w nią włożyć.

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu? Przede wszystkim, jeśli dotychczasowa praca zupełnie nie wiąże się z naszą pasją i traktujemy ją jedynie jako środek do zdobycia pieniędzy. Czy wizja połączenia hobby z zarobkowaniem nie jest kusząca?

Może się też zdarzyć, że obecne stanowisko nie stwarza żadnych możliwości rozwoju – nie mamy co liczyć na awans, a zatrudniając się w konkurencyjnym przedsiębiorstwie również niewiele zyskamy. W takiej sytuacji być może warto sprawdzić zawody deficytowe w regionie i przeanalizować możliwości rynku pracy, patrząc na nie przez pryzmat naszych umiejętności. Sprawdźmy, jak duża jest konkurencja i jak wysokie są wymagania pracodawców w danej branży i na tej podstawie zaplanujmy nasze przebranżowienie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    rozpakowywanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie przygotowywanie kartonów; kontrolowanie jakości wyrobów;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!