Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak otworzyć sklep rybny?

Jak otworzyć sklep rybny?

 
Jak otworzyć sklep rybny?

Spis treści

Dobrze zaopatrzony sklep rybny może przyciągać wielu klientów i być ciekawym pomysłem na własny biznes w małym mieście. O czym trzeba pamiętać, zakładając tego typu firmę?

 

Sklep rybny – jak rozpocząć działalność?

 

Prowadzenie firmy wiąże się z określonymi obowiązkami. Przede wszystkim działalność należy zarejestrować. Jak założyć firmę? To bardzo proste. Wniosek o wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, można złożyć osobiście, listownie albo online. W tym ostatnim przypadku wystarczy wejść na stronę rządową biznes.gov.pl i kliknąć w przycisk ZAREJESTRUJ FIRMĘ. We wniosku należy podać następujące dane (źródło: biznes.gov.pl):

 

  • imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia,
  • rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości,
  • PESEL, jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany,
  • wszystkie posiadane obywatelstwa,
  • numer NIP i REGON, jeśli zostały nadane,
  • adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą,
  • nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać twoje imię i nazwisko,
  • nazwę skróconą,
  • kody PKD – dopasuj je do rodzaju twojej działalności i wybierz kod przeważający,
  • liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą,
  • dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania.

 

Wiele osób ma wątpliwości, jaki kod PKD będzie właściwy dla danej działalności. W przypadku sklepu rybnego sprawa jest oczywista:

 

  • PKD 47.23.Z – Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

 

Pamiętajmy, że możesz podać więcej kodów, możesz je też zmieniać w trakcie prowadzenia działalności.

 

Sklep rybny:

 

  • lokalizacja

 

Sklepy rybne najczęściej są prowadzone w formacie stacjonarnych lokali. Wybierając miejsce dla takiego punktu, warto przede wszystkim rozważyć, czy w pobliżu znajdują się już inne sklepy o podobnym profilu, a także czy dane miejsce jest w okolicy chętnie odwiedzanej przez pieszych, zakupowiczów, mieści się niedaleko osiedli mieszkalnych itp.

 

  • zatrudnienie pracowników

 

Właściciel sklepu może oczywiście samodzielnie obsługiwać klientów, w przypadku większego lokalu przyda się jednak pomoc w prowadzeniu firmy. Zwróć uwagę, czy kandydaci do pracy mają aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych (jako pracodawca możesz też wysłać przyjmowaną osobę na takie badania).

 

Idealny sprzedawca doskonale zna towar, jaki oferuje klientom – zadbaj o przeszkolenie pracownika! Koniecznie musi umieć odróżnić pasztet rybny z leszcza od filetów ryb karpiowatych itp. Jeśli sprzedawca nie będzie wiedzieć, o co proszą klienci – odstraszy ich i zniechęci do powrotu do sklepu!

 

Sklep rybny – jak pozyskać klientów?

 

Promocja sklepu to złożona kwestia. W rozkręceniu biznesu pomogą działania w skali lokalnej. Zamieść informację w prasie, radiu, przygotuj ulotki i plakaty. Warto dać znać mieszkańcom okolicy, że konkretnego dnia odbędzie się otwarcie sklepu – i z tej okazji przygotować promocje.

Jednocześnie działaj globalnie – postaw na reklamę internetową. Warto stworzyć stronę firmową lub konto w mediach społecznościowych z podstawowymi informacjami na temat asortymentu, adresem, ciekawostkami np. dotyczącymi kuchni z różnych zakątków świata. Sklep rybny nie musi być zwyczajny i szary! Ryby i owoce morza można reklamować, wykorzystując bieżące trendy na rynku, np. dotyczące zdrowej diety, popularności kuchni japońskiej itp. Uruchom wyobraźnię.

 

Pamiętaj też, że reklama Twojego lokalu może pojawiać się w różnych miejscach w sieci. Zapoznaj się z technologiami marketingu internetowego, na początku możesz też zwrócić się o pomoc do firmy specjalizującej się w marketingu internetowym.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?