Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

 
Jak liczyć okres wypowiedzenia?

 

Składając lub otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę, zaprzestanie stosunku pracy nie następuje od razu. Musimy najpierw przejść przez okres wypowiedzenia, który w zależności od stażu pracy jest różny. 

 

Okres wypowiedzenia - co to?

 

Termin okres wypowiedzenia nierozerwalnie związany jest z rozwiązywaniem umów o pracę. Jest to czas pomiędzy dniem wypowiedzenia umowy o pracę a zakończeniem stosunku pracy. Okres wypowiedzenia nie rozpoczyna się de facto w momencie złożenia dokumentu, chyba że nastąpiło to ostatniego dnia miesiąca lub tygodnia, po którym ten czas zaczyna obowiązywać. Wypowiedzenie wchodzi w życie z początkiem kolejnego miesiąca lub tygodnia, po którym złożono oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy. 

 

Świadczenie pracy trwa w czasie wypowiedzenia. Obowiązują nadal wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki określone w dokumencie umowy o pracę. W przypadku, jeżeli wypowiedzenie zostało złożone przez pracodawcę, dodatkowo przysługują pracownikowi 2 lub 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy w zależności od tego, ile wynosi okres wypowiedzenia. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić swojego pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku, gdy pracownik ma do czynienia z istotnymi danymi firmy i pracodawca nie chce, aby dłużej miał do nich wgląd. Za czas, w którym pracownik zwolniony jest ze świadczenia stosunku pracy, przysługuje mu prawo do pełnego wynagrodzenia. 

 

Jaki okres wypowiedzenia - co trzeba wiedzieć?

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest od stażu pracy. Przed 2016 rokiem obowiązywały inne wytyczne z nim związane. Natomiast po 22.06.2016 okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zrównał się z czasem przysługującym umowom na czas nieokreślony. Zatem jak liczyć okres wypowiedzenia? O tym, jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi, możesz dowiedzieć się bezpośrednio z Kodeksu pracy. Możesz skorzystać także z kalkulatora lub zapytać kadrową w swojej firmie. 

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? Wszystko zależy od stażu pracy. Otóż art. 35 § 1 Kodeksu pracy mówi o tym, jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę. Znajdziemy tam informację, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące, bądź 3 dni robocze, 1 tydzień, 2 tygodnie.

 

Dla umów na czas określony i nieokreślony dwutygodniowy okres wypowiedzenia dotyczy osób pracujących poniżej 6 miesięcy, miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje dla stażu pracy powyżej 6 miesięcy do 3 lat, natomiast trzymiesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje powyżej 3 lat stażu pracy. W ten sposób liczony jest okres wypowiedzenia na czas określony i nieokreślony.

 

Okres wypowiedzenia prawo pracy określa także dla umów na okres próbny. W przypadku, gdy okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, obowiązują trzy dni robocze, gdy jest dłuższy niż dwa tygodnie, jest to tydzień, a gdy mamy do czynienia z trzymiesięcznym okresem próbnym, wtedy mamy dwutygodniowe wypowiedzenie.

 

Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?

 

Okres wypowiedzenia stosunku pracy liczony jest w schemacie: okres wypowiedzenia a staż pracy u danego pracodawcy. To, jaki mamy okres wypowiedzenia, zależy właśnie od tego, jak długo pracowaliśmy u danego pracodawcy. Bardzo ważną kwestią jest też, od kiedy biegnie okres wypowiedzenia.

 

Jak liczyć dwutygodniowy okres wypowiedzenia? Składając/otrzymując wypowiedzenie, okres wypowiedzenia dwa tygodnie liczy się od pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia. Jednomiesięczny okres wypowiedzenia zaczyna obowiązywać pierwszego dnia miesiąca, po miesiącu, w którym doszło do wypowiedzenia. Z kolei okres wypowiedzenia po 3 latach pracy wynosi 3 miesiące. W związku z tym okres wypowiedzenia 3 miesiące rozpoczyna się pierwszego dnia kolejnego miesiąca, po którym zostało złożone wypowiedzenie i trwa przez kolejne 3 miesiące do ostatniego dnia trzeciego miesiąca. 

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia 3 dni? Praktycznie od razu. Jeśli wypowiedzenie nastąpi w poniedziałek, czwartek jest ostatnim dniem pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia i kończy się w sobotę po upływie tygodnia, analogicznie trwa dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

 

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może skrócić okres wypowiedzenia. Kodeks pracy przewiduje możliwość skrócenia czasu wypowiedzenia w trzech sytuacjach:

  • ogłoszenie upadłości,
  • ogłoszenie likwidacji,
  • inne przyczyny np. likwidacja stanowiska.

Poza niezależnymi od pracownika sytuacjami okres wypowiedzenia może zostać skrócony na mocy porozumienia stron. Jedak w tym przypadku wymagana jest zgodna dwóch strony tj. pracodawcy i pracownika. 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Obsługa klientów i fakturowanie; Monitorowanie płatności; Obsługa systemu SAP; Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami.
  • Doradca Serwisowy w Biurze Obsługi Klienta

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługę klienta serwisu agregatów chłodniczych do samochodów dostawczych i ciężarowych. Sprzedaż usług serwisowych oraz części zamiennych. Utrzymywanie i budowanie długotrwałych relacji z klientem. Wykonywanie kosztorysów oraz...
  • Doradczyni / Doradca w serwisie blacharsko-lakierniczym

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klientów i przeprowadzanie procesu likwidacji szkód, Weryfikacja i kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozliczenia szkody, Kalkulacja szkody, Zamawianie części niezbędnych do naprawy, Bieżące informowanie Klientów o zakresie wykonywanych usług i stopniu...
  • Technik Naprawy nadwozi oraz zabudów pojazdów użytkowych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych, naczep oraz przygotowanie elementów do lakierowania. Dbałość o najwyższy poziom wykonanej usługi zgodnie z przyjętymi w standardami.
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.