Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

 
Jak liczyć okres wypowiedzenia?

 

Składając lub otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę, zaprzestanie stosunku pracy nie następuje od razu. Musimy najpierw przejść przez okres wypowiedzenia, który w zależności od stażu pracy jest różny. 

 

Okres wypowiedzenia - co to?

 

Termin okres wypowiedzenia nierozerwalnie związany jest z rozwiązywaniem umów o pracę. Jest to czas pomiędzy dniem wypowiedzenia umowy o pracę a zakończeniem stosunku pracy. Okres wypowiedzenia nie rozpoczyna się de facto w momencie złożenia dokumentu, chyba że nastąpiło to ostatniego dnia miesiąca lub tygodnia, po którym ten czas zaczyna obowiązywać. Wypowiedzenie wchodzi w życie z początkiem kolejnego miesiąca lub tygodnia, po którym złożono oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy. 

 

Świadczenie pracy trwa w czasie wypowiedzenia. Obowiązują nadal wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki określone w dokumencie umowy o pracę. W przypadku, jeżeli wypowiedzenie zostało złożone przez pracodawcę, dodatkowo przysługują pracownikowi 2 lub 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy w zależności od tego, ile wynosi okres wypowiedzenia. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić swojego pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku, gdy pracownik ma do czynienia z istotnymi danymi firmy i pracodawca nie chce, aby dłużej miał do nich wgląd. Za czas, w którym pracownik zwolniony jest ze świadczenia stosunku pracy, przysługuje mu prawo do pełnego wynagrodzenia. 

 

Jaki okres wypowiedzenia - co trzeba wiedzieć?

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest od stażu pracy. Przed 2016 rokiem obowiązywały inne wytyczne z nim związane. Natomiast po 22.06.2016 okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zrównał się z czasem przysługującym umowom na czas nieokreślony. Zatem jak liczyć okres wypowiedzenia? O tym, jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi, możesz dowiedzieć się bezpośrednio z Kodeksu pracy. Możesz skorzystać także z kalkulatora lub zapytać kadrową w swojej firmie. 

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony? Wszystko zależy od stażu pracy. Otóż art. 35 § 1 Kodeksu pracy mówi o tym, jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę. Znajdziemy tam informację, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące, bądź 3 dni robocze, 1 tydzień, 2 tygodnie.

 

Dla umów na czas określony i nieokreślony dwutygodniowy okres wypowiedzenia dotyczy osób pracujących poniżej 6 miesięcy, miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje dla stażu pracy powyżej 6 miesięcy do 3 lat, natomiast trzymiesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje powyżej 3 lat stażu pracy. W ten sposób liczony jest okres wypowiedzenia na czas określony i nieokreślony.

 

Okres wypowiedzenia prawo pracy określa także dla umów na okres próbny. W przypadku, gdy okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, obowiązują trzy dni robocze, gdy jest dłuższy niż dwa tygodnie, jest to tydzień, a gdy mamy do czynienia z trzymiesięcznym okresem próbnym, wtedy mamy dwutygodniowe wypowiedzenie.

 

Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?

 

Okres wypowiedzenia stosunku pracy liczony jest w schemacie: okres wypowiedzenia a staż pracy u danego pracodawcy. To, jaki mamy okres wypowiedzenia, zależy właśnie od tego, jak długo pracowaliśmy u danego pracodawcy. Bardzo ważną kwestią jest też, od kiedy biegnie okres wypowiedzenia.

 

Jak liczyć dwutygodniowy okres wypowiedzenia? Składając/otrzymując wypowiedzenie, okres wypowiedzenia dwa tygodnie liczy się od pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia. Jednomiesięczny okres wypowiedzenia zaczyna obowiązywać pierwszego dnia miesiąca, po miesiącu, w którym doszło do wypowiedzenia. Z kolei okres wypowiedzenia po 3 latach pracy wynosi 3 miesiące. W związku z tym okres wypowiedzenia 3 miesiące rozpoczyna się pierwszego dnia kolejnego miesiąca, po którym zostało złożone wypowiedzenie i trwa przez kolejne 3 miesiące do ostatniego dnia trzeciego miesiąca. 

 

Jak liczyć okres wypowiedzenia 3 dni? Praktycznie od razu. Jeśli wypowiedzenie nastąpi w poniedziałek, czwartek jest ostatnim dniem pracy. Tygodniowy okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszej niedzieli po złożeniu wypowiedzenia i kończy się w sobotę po upływie tygodnia, analogicznie trwa dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

 

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może skrócić okres wypowiedzenia. Kodeks pracy przewiduje możliwość skrócenia czasu wypowiedzenia w trzech sytuacjach:

  • ogłoszenie upadłości,
  • ogłoszenie likwidacji,
  • inne przyczyny np. likwidacja stanowiska.

Poza niezależnymi od pracownika sytuacjami okres wypowiedzenia może zostać skrócony na mocy porozumienia stron. Jedak w tym przypadku wymagana jest zgodna dwóch strony tj. pracodawcy i pracownika. 

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Turystyki Grupowej MICE

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Szukamy osoby, która będzie odpowiedzialna za: Budowanie i podtrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami i agentami. Tworzenie kalkulacji ofert turystycznych oraz wstępnych wersji umów dla grup. Koordynacja zakresu usług z dostawcami w różnych lokalizacjach. Przygotowywanie zestawień...
  • Pracownik placowy z uprawnieniami na wózki widłowe

    REMONDIS Polkowice Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    3 godz.
    Obowiązki: sortowanie odpadów; przygotowywanie załadunków; dbanie o czystość i porządek na placu;
  • Kontroler Finansowy

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje docelowe zadania: Kontrola, analiza oraz usprawnianie procesów gospodarki materiałowej w firmie produkcyjnej Kontrola zgodności raportów Grupy z księgami Spółki; przygotowywanie raportów i analiz Nadzór nad procesami materiałowym: definiowanie standardów, analiza i raportowanie...
  • Młodszy Doradca Klienta Biznesowego

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa, al. Jerozolimskie 132    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Zakres obowiązków: sprzedaż oprogramowania Symfonii m.in. do działów księgowych, kadrowych oraz właścicieli firm; realizacja powierzonego planu sprzedaży; aktywne pozyskiwanie klientów podczas pracy na leadach i zimnej bazie; prowadzenie procesu sprzedażowego w oparciu o standardy...
  • Koordynator ds. inwestycji

    Multiplay Sp. z o.o. Sp.k   Opole    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 400 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Planowanie oraz nadzór nad budową i modernizacją sieci światłowodowych. Koordynowanie harmonogramów i współpraca z podwykonawcami. Kontrola jakości prac, zapewnianie zgodności z normami branżowymi. Zamawianie niezbędnych materiałów i sprzętu oraz zarządzanie dokumentacją zakupową....
  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...

Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie

18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379