Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

 
Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Czy wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera to po prostu symptom naszych czasów, w których wiele aspektów życia przeniesionych jest w świat wirtualny, czy też uzależnienie? Kiedy warto udać się po pomoc do psychoterapeuty i jak wygląda leczenie uzależnienia od komputera i internetu?

 

Objawy uzależnienia od komputera

 

Diagnozę dotyczącą uzależnienia od komputera, a także metody leczenia wyznacza specjalista. Warto jednak zwrócić uwagę na pewnie symptomy u siebie bądź bliskich, które mogą sugerować, że terapia będzie konieczna.

 

Jakie są objawy uzależnienia od internetu, gier komputerowych i ogólnie rzecz biorąc – komputera? Należą do nich:
• niepokój, zdenerwowanie, obniżenie samopoczucia, napady lęku, gdy dana osoba nie ma dostępu do komputera, internetu,
• nadmierne pobudzenie, ekscytacja, kiedy osoba wreszcie może zacząć korzystać z komputera,
• nieustanne krążenie myślami wokół czynności zwykle wykonywanych w sieci, za pomocą komputera (gier, mediów społecznościowych, forów internetowych itd.),
• problemy z koncentracją,
• zaburzenia snu,
• zaburzenia dotyczące percepcji czasu (uzależnionemu może się wydawać, że spędził przed komputerem kilkanaście minut, a w istocie minęło parę godzin,
• problemy z werbalnym komunikowaniem się z otoczeniem w realnym świecie,
• rosnąca izolacja, niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych poza światem wirtualnym,
• zaniedbywanie obowiązków w pracy i w życiu osobistym,
• rozluźnienie więzi rodzinnych,
• zadłużanie się, by móc nabywać nowy sprzęt, akcesoria, programy komputerowe, gry itd.,
• problemy fizjologiczne, jak ból głowy, przykurcze mięśni (w skrajnych przypadkach ich zanik), pogorszenie się wzroku.

 

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

 

Uzależnionym od komputera najczęściej trudno jest przyznać, że mają problem. Tłumaczą sobie, że nikogo nie krzywdzą, nie robią też niczego nadzwyczajnego ponad to, jak spędza wolny czas duża część społeczeństwa – to znaczy przeglądając internet, grając w gry czy w inny sposób korzystając z internetu. Tymczasem zaburzenie to prowadzi do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych oraz społecznych. Uzależnieni są poddawani terapii (np. psychoterapii poznawczo-behawioralnej, psychoterapii grupowej itp.) podobnej do leczenia uzależnienia od hazardu czy alkoholu.

 

Pierwszym krokiem jest decyzja o podjęciu leczenia u specjalisty. Na początku uzależniony wypiera problem, szuka usprawiedliwień dla swojego zachowania w otoczeniu. Dopiero potem przychodzi świadomość uzależnienia. Chory zaczyna dostrzegać nie tylko różne aspekty sytuacji, w jakieś się znalazł, ale również na nowo uczy się funkcjonować poza dostępem do komputera (czy internetu). To długotrwały i trudny proces – choremu pomaga m.in. prowadzenie dziennika i trzymanie się ściśle ustalonego planu dnia.

 

Warto jeszcze raz podkreślić, że uzależnienie od komputera, a także telefonu czy internetu, to niebezpieczne, szkodliwe zjawiska, dotykające coraz więcej osób. W przypadku niepokojących sygnałów i wątpliwości warto skorzystać z pomocy psychologa, który zdiagnozuje problem i skieruje na właściwą terapię, na przykład w ośrodku leczenia uzależnień.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?