Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak dobrze wybrać korporację? 10 elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Jak dobrze wybrać korporację? 10 elementów, na które warto zwrócić uwagę.

 
Jak dobrze wybrać korporację? 10 elementów, na które warto zwrócić uwagę.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Na polskim rynku działa wiele międzynarodowych korporacji. Praca w każdej z nich jedynie pozornie jest do siebie podobna. Każda firma to jednak inna kultura organizacyjna, nieco inaczej skonstruowane ścieżki rozwoju i kariery, inne możliwości. Jak wybrać taką, w której będziesz się czuć najlepiej? Eksperci z Citi Service Center Poland wskazują 10 obszarów, na które warto zwrócić uwagę.


1. Nowoczesne obszary zdobywania eksperckiej wiedzy


Praca w korporacji, a w szczególności w firmach sektora nowoczesnych usług biznesowych,  daje szansę na zdobycie unikalnych specjalizacji  w ramach  dynamicznie rozwijających się obszarów. To bardzo często szansa na zajmowanie się ciekawymi i złożonymi projektami realizowanymi na międzynarodową skalę. Przykładowo, prężnie rozwijającym się obszarem jest Investor Services odpowiedzialny za operacje powiernicze. Celem pracy Analityka Operacji Powierniczych jest zadbanie o to, by wszystkie transakcje przeprowadzane na funduszu były dokładne, a ceny dostarczane w sposób terminowy. W Polsce rozliczane są transakcje realizowane na całym świecie – to szansa dla osób interesujących się rynkiem kapitałowym na niezwykle dynamiczną prace w obszarze swoich zainteresowań.


2. Szansa na rozwój kompetencji miękkich


Czy korporacja, do której chcesz złożyć CV inwestuje również w rozwój miękkich kompetencji? Od kilku lat, wyniki większości raportów dotyczących rynku pracy wskazują, że pracodawcy mają problem z obsadzeniem kluczowych stanowisk w firmie. Najczęściej dlatego, że kandydatom brakuje miękkich kompetencji – umiejętności pracy w zespole, zarządzania czasem, automotywacji.  Te kompetencje można rozwijać – a najłatwiej to robić wtedy, kiedy firma taki rozwój wspiera. Jak to sprawdzić? Przyjrzeć się temu, na co nastawiona jest kultura danej organizacji. W przypadku Citi, wartością jest otwartość i ciągła wymiana doświadczeń. Pracownicy mają wiele możliwości, by wziąć sprawy w swoje ręce i rozwijać własny potencjał. Podczas takich akcji jak #BeMore czy Development Week pracownicy biorą udział w spotkaniach, sesjach coachingowych, zadaniach, które mają na celu zdefiniowanie własnych możliwości i preferencji. Przed złożeniem CV warto zbadać klimat organizacyjny korporacji i zastanowić się nad tym,  na co tak naprawdę będzie w niej miejsce.


3. Szkolenia - jak na nie patrzeć?


Wiedza to nie tylko codzienna praca to również warsztaty i szkolenia  - tym chwali się każda duża firma. Jednak jak wygląda to w praktyce? W jaki sposób dba się o rozwój pracowników? Jakie jest spektrum możliwości? To często pytania warte doprecyzowania. W Citi, w ślad za ideą brania przez pracowników spraw w swoje ręce, stworzono programy rozwojowe oraz platformę szkoleniową dającą dostęp do wielu międzynarodowych treningów. Przy wsparciu menadżera, na bazie swoich potrzeb, każdy pracownik na początku roku planuje cele rozwojowe i pracuje nad nimi w najbardziej odpowiedni dla siebie sposób. Aby osiągnąć te cele może korzystać z zasobów firmy, jak i ze wsparcia doświadczonych kolegów.


4. Międzynarodowa wymiana


Międzynarodowy aspekt w każdej firmie może być nieco inaczej odczuwalny. Warto więc zwrócić uwagę na to, gdzie firma posiada oddziały, z jakimi krajami współpracuje. Jakimi językami posługują się pracownicy i na ile istnieje opcja zdobywania doświadczenia również za granicą. Praca w międzynarodowej korporacji może oznaczać współpracę z innymi osobami z jednostek zlokalizowanych na całym świecie, ale może również być okazją współpracy z obcokrajowcami na co dzień. W Citi Service Center Poland pracownicy posługują się 27 językami, angielski stanowi wspólny mianownik.  Dla osób zainteresowanych zmianą miejsca zamieszkania lub kilkumiesięcznymi projektami jest możliwość podjęcia pracy w innych lokalizacjach Citi na świecie – również tak dla Polaków egzotycznych jak Tampa,  Kuala Lumpur czy Kostaryka.


5. Certyfikaty pracodawców


Uzyskane w prestiżowych konkursach nagrody dla najlepszych pracodawców to cenna informacja dla kandydata. Jeśli firma, do której chce aplikować tego typu certyfikacje posiada, to znak, że spełnia najwyższe kryteria i rzeczywiście jest dobrym miejscem do pracy i rozwoju. Citi Service Center Poland od pięciu lat znajdują się na listach Top Employer Polska wśród grupy 37 najlepszych pracodawców w Polsce.


6. Certyfikaty dla pracowników


Merytoryczna i „miękka” wiedza to jedno, ale dla rozwoju kariery ważne są też certyfikacje kompetencji. Czy korporacja, którą rozważasz, umożliwia zdobywanie kwalifikacji, które są uznawane na całym świecie?  W Citi praca w rozwijających się obszarach operacyjnych takich jak AML czy też Investor Services umożliwia zdobywanie odpowiednich certyfikacji, które pozwalają karierze pracownika nabrać rozpędu.


7. Integracja


Nie samą pracą człowiek żyje. Spędza się w niej jednak sporo czasu, nawiązują się przyjaźnie, pomysły na hobby. Warto zwrócić uwagę na to, czy i w jaki sposób korporacja wspiera aktywność pozazawodową swoich pracowników. Normą w dużych firmach są karnety na siłownie czy imprezy integracyjne. Niektóre firmy robią jednak w zakresie integracji nieco więcej. W Citi życie firmy to również inicjatywy sportowe i wspólne realizowanie pasji. W ramach firmy istnieje wiele inicjatyw skupiających miłośników konkretnych sportów (np. jeżdżenia na nartach, jazdy na rowerze, żeglugi lub biegania). Citi to również prężnie rozwijająca się inicjatywa Citi Women’s Network Poland wspierająca kobiety w ich rozwoju. Ważne jest również to, w jaki sposób firma integruje pracowników z różnych lokalizacji. Czy w ogóle o to dba? W Citi sprawdza się rozwiązanie polegające na stworzeniu wewnętrznego portalu społecznościowego, który pozwala na utrzymywanie kontaktów ze współpracownikami z całego świata, networking oraz wymianę nie tylko zawodowych doświadczeń.


8. Onboarding na wysokim poziomie


Pierwsze dni w firmie to wiele cennych informacji przekazanych w pigułce. Istotny jest sposób, w jaki firma podchodzi do organizacji dobrego przygotowania. Warto, już na etapie rozmowy rekrutacyjnej, pytać również o ten aspekt. W ramach Citi Service Center pracownicy mogą liczyć na obszerne wprowadzenie, a w kolejnym kroku przechodzą szkolenia dedykowane obszarowi, w ramach którego będą się rozwijać. Ważna jest też część praktyczna i szkolenia pod okiem doświadczonych ekspertów. Od jakości onboardingu w firmie zależeć będzie to, jak dobrze będziesz radzić sobie w pracy już od jej pierwszych dni.


9. Dobry start w karierę – programy rozwojowe


W swojej ofercie dla studentów i absolwentów Citi ma programy rozwojowe, które dają możliwość poznania organizacji, ludzi, zasad w krótszym czasie. Programy dają szersze spektrum wiedzy i doświadczeń, dzięki czemu łatwiej zaobserwować istniejące w organizacji możliwości i bardziej świadomie wybrać dalszą drogę. To opcja dla wielu: tych ciekawych nowych doświadczeń, poszukujących wyzwań, ale też osób które mają wiele pytań względem swojej wiedzy i dalszego rozwoju. Jakie programy oferuje interesująca Cię korporacja? W ramach CSC Poland istnieją programy, które pozwalają na sprawdzenie się w firmie już bardzo młodym ludziom - Program Praktyk Letnich objął w 2014 roku 95 praktykantów, a także programy dla studentów i absolwentów z doświadczeniem, który szukają dynamicznej ścieżki rozwoju, m.in.  w obszarze technologii czy przeciwdziałania praniu pieniędzy, i wiążą swoją karierę ze ścieżką ekspercką lub menedżerską. Citi postrzega programy rozwojowe jako długookresową strategię rozwoju przyszłej kadry.


10. Korporacja pracą na dłużej?


Wielu młodych ludzi uważa, że praca w korporacji nie jest sposobem na całe życie. Decydują się na nią na początku kariery zakładając, że po kilku latach zaczną rozwijać się w innych obszarach. Oczywiście, można mieć takie podejście, ale może lepszym rozwiązaniem, jest wybór – już od początku - takiego miejsca pracy, które umożliwia długofalowy rozwój kariery i jest w stanie dać satysfakcję i zadowolenie z pracy przez wiele lat. Warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na programy rozwojowe dla młodych pracowników czy system szkoleń, ale również ścieżkę kariery, możliwości zagranicznych kontraktów czy rozwoju kompetencji menadżerskich. W Citi programy rozwoju przywództwa (Leadership Courses prowadzone przez trenerów z Polski i zagranicy) zostały nagrodzone w badaniu „Best Companies for Leadership” przeprowadzanym przez Hay Group. Ta prestiżowa nagroda to uznanie dla jakości standardów przywództwa i praktyk stosowanych przez Citi.


Praca w korporacji może dawać ogromną satysfakcję i poczucie zadowolenia z kierunku, w jakim rozwijasz swoją karierę. Przyjrzenie się możliwościom jakie daje firma i kulturze organizacji, z jaką chcesz związać przyszłość jest niezwykle istotne – dlatego warto śledzić zarówno strony karier jak i zadawać sporo pytań podczas rozmów rekrutacyjnych po to, by wybrać dobrze i świadomie. To w końcu Twoje życie i Twoja kariera.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?