Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inkubator przedsiębiorczości - sposób na rozwinięcie skrzydeł w biznesie

Inkubator przedsiębiorczości - sposób na rozwinięcie skrzydeł w biznesie

 
Inkubator przedsiębiorczości - sposób na rozwinięcie skrzydeł w biznesie

Inkubator przedsiębiorczości - co to jest?

 

Otworzenie własnej działalności gospodarczej, choć samo w sobie nie jest skomplikowane, wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, zgromadzenia kapitału i opracowania strategii marketingowej. Dla początkujących przedsiębiorców często trudne jest zapanowanie nad wszystkimi aspektami prowadzenia firmy. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą m.in. inkubatory studenckie. Czym dokładnie się zajmują? I co można zyskać podpisując umowę z jednym z nich?

 

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, której celem jest szeroko pojęta pomoc w funkcjonowaniu na rynku nowo powstałym mikro- i małym firmom. Zainteresowani otrzymują zaplecze wiedzowe i wsparcie. Zapewne większość z nas słyszała o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości, które działają przy wielu uczelniach. Ale warto dodać, że możliwość skorzystania z pomocy jest dostępna nie tylko dla studentów. Każdy, niezależnie od poziomu wykształcenia, może zgłosić się do wybranego inkubatora biznesu i dowiedzieć, jak rozwinąć skrzydła w biznesie.

 

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości - korzyści

 

W czym pomagają inkubatory w Polsce? Przede wszystkim umożliwiają sprawdzenie pomysłu na biznes bez ryzykownych inwestycji. Inkubator użycza nowej firmie własną osobowość prawną, co oznacza, że jest stroną we wszystkich oficjalnych i urzędowych sprawach. Przedsiębiorca może więc prowadzić firmę bez zakładania działalności gospodarczej. A to obniża koszty, jakie ponosi na początku drogi.

 

Kolejna plus tego rozwiązania to brak kosztów składek ZUS. Dodać należy także możliwość skorzystania z pomocy przy organizacji miejsca pracy, porad prawnych, prowadzenia księgowości. Dołączenie do inkubatorów to również szansa na profesjonalne szkolenia, mentoring czy coworking. Taka pomoc nie jest jednak darmowa. Firma w inkubatorze co miesiąc uiszcza opłatę (około 200-300 zł). To niska kwota w porównaniu do kosztów ponoszonych w przypadku standardowego prowadzenia działalności.

 

Inkubator biznesu - sposób na rozwiniecie skrzydeł

 

Pierwsze kroki w biznesie mogą być dość niepewne. Nowe wyzwania, formalności, zmieniające się rynkowe realia - to wszystko często budzi niepewność. Inkubatory akademickie są szansą na bezpieczne wkroczenie w świat biznesu. Dzięki nim przez lata tysiące polskich firm rozwinęło skrzydła. Warto jednak zaznaczyć, że nie dla wszystkich oferta tych fundacji będzie atrakcyjna. Inkubator nakłada na przedsiębiorce także pewne ograniczenia, kontroluje jego działania i wymaga przestrzegania wewnętrznych procedur.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw można skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy oraz liczby karmionych dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.