Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inflacja a bezrobocie

Inflacja a bezrobocie

 
Inflacja a bezrobocie

Inflacja i bezrobocie – definicje

 

Inflacja i bezrobocie to dwie niezwykle ważne wartości dla gospodarki kraju. Każdą z nich badają ważne instytucje, analizują ekonomiści.

 

Z publikacji GUS-u Co warto wiedzieć o inflacji? dowiadujemy się, że: „Inflacja jest procesem zmian cen w całej gospodarce. Jest ona mierzona przez statystykę publiczną i prezentowana w formie wskaźników cen. Przez inflację rozumie się najczęściej średnie zmiany cen konsumpcyjnych towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe. Wskaźniki cen obliczane są także w innych obszarach gospodarki, tj. w rolnictwie, przemyśle, budownictwie, transporcie, imporcie i eksporcie, handlu hurtowym i detalicznym, bowiem zmiany cen mające miejsce w każdym etapie procesu gospodarczego wpływają na inflację doznawaną przez konsumentów”. Przykładowo wartości inflacji bazowej są publikowane od marca 2009 roku przez Narodowy Bank Polski.

 

Bezrobocie wskazuje na to, ile osób jest gotowych do podjęcia zatrudnienia, ale z wielu przyczyn tego nie robi. Są różne metody wyrażania bezrobocia (bezrobocie rejestrowane, według BAEL) oraz wiele jego odmian (m.in. bezrobocie frakcyjne, bezrobocie strukturalne). Podawana co miesiąc stopa bezrobocia dla kraju i dla poszczególnych regionów pozwala ocenić sytuację rynku pracy i wdrażać rozwiązania, by jak najmniej obywateli pozostawało bez zatrudnienia.

 

Stopa bezrobocia jest to wielkość statystyczna obrazująca zjawisko bezrobocia. W praktyce stosowane są dwa sposoby jej obliczania: pierwszy, używany w większości krajów świata, określa stopę bezrobocia jako stosunek liczby osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy do zasobu siły roboczej. Drugi, stosowany rzadziej, jest relacją liczby osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy do liczby ludności w wieku produkcyjnym, tj. do liczby osób w granicach wiekowych określających w danym kraju wiek produkcyjny.

 

Inflacja i bezrobocie – Krzywa Philipsa

 

W zawiązku z tym, że inflacja i bezrobocie w Polsce są istotnymi miernikami makroekonomicznymi. Czy występują pomiędzy nimi ścisłe zależności?

 

Poniżej przedstawiamy krótki opis jednej z popularniejszych teorii dotyczących zależności między inflacją a bezrobociem. Doczekała się szeregu opracowań, analiz, opinii krytycznych itd. Chodzi o tzw. Krzywą Philipsa.

 

To krzywa, która graficznie przedstawia odwrotnie proporcjonalną zależność między dwiema wartościami. Na jednej osi znalazła się stopa inflacji, na drugiej stopa bezrobocia. W. Phillips w 1958 r. przedstawił wykres, który dowodził, że im wyższa inflacja, tym niższe bezrobocie, a im niższa inflacja, tym wyższe bezrobocie. W związku z tym władze państw stawały przed wyborem konkretnego modelu polityki – zmniejszania inflacji lub zmniejszania bezrobocia. Niemożliwe jest dojście do równowagi między tymi wartościami. Pozycja krzywej na wykresie (odległość od poszczególnych osi) zależy od wielu czynników, które bezpośrednio wpływały na inflację oraz bezrobocie.

 

Teoria ta był skuteczna do pewnego momentu. W latach 70. odnotowano zjawisko stagflacji, czyli jednoczesnego wzrostu i inflacji, i bezrobocia. W toku kolejnych badań wykazano, że ta krzywa dotyczy wyłącznie krótkich okresów w gospodarce. Zmodyfikowano więc osiągnięcie Philipsa na krótkookresową i długookresową krzywą. Długookresowa krzywa jest pionowa, stopa bezrobocia przyjmuje wartość stałą.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Lider sekcji w dziale elektrycznym

    ProPoint S.A.   Gliwice    praca mobilna
    kierownik/koordynator / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    MIEJSCE PRACY: DELEGACJE NA TERENIE EUROPY Zakres obowiązków: zarządzanie i koordynację pracy podległego zespołu elektryków oraz wykonywanie prac elektrycznych, nadzór nad terminową realizacją zleceń i zamówień, nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp, ppoż. w miejscu pracy,...
  • Młodszy Specjalista ds. Wsparcia Użytkowników Aplikacji HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: udzielanie wsparcia klientom korzystającym z oprogramowania Symfonia HR poprzez obsługę zgłoszeń telefonicznych, czat, email zasilanie baz wiedzy i tworzenie dokumentacji realizacja scenariuszy testowych i odtwarzanie przypadków testowych w aplikacji;
  • Technolog Przygotowania Produkcji

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: opracowywanie dokumentacji technologicznej na budowane statki i okręty oraz nadzór technologiczny; opracowywanie i aktualizacja instrukcji technologicznych i standardów budowy; nadzór nad jakością oraz opisywaniem dokumentacji konstrukcyjnej i opiniowanie kart pomiarów;...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.