Impreza firmowa, szczególnie ta gwiazdkowa to odskocznia od codzienności, na którą wiele osób czeka przez cały rok, traktuje jako jeden z benefitów dla pracowników. Wspólna zabawa, wyjazd integracyjny na narty, tańce, wystawna kolacja – oczywiście wszystko na koszt pracodawcy – pomagają nawiązać cieplejsze relacje w pracy, lepiej się poznać, poczuć się istotną częścią grupy. Nie każdy jednak ma ochotę brać udział w imprezach integracyjnych. Pojawia się zatem pytanie, czy obecność na spotkaniu towarzyskim ze współpracownikami jest obligatoryjna. Czy liczy się do czasu pracy?
Spotkania integracyjne a czas pracy
Zacznijmy od tej ostatniej kwestii. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma obowiązek wykonywać obowiązki służbowe w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu i czasie.
W wielu firmach tego typu spotkania planowane są w godzinach pracy – a więc w czasie, w którym zgodnie z przepisami podwładny pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Czas spędzony na spotkaniu co do zasady zalicza się do czasu pracy, za które przysługuje wynagrodzenie. Nie jest jasne, czy podwładny musi stawić się na spotkaniu towarzyskim, czy może zamiast tego wykonywać swoje zwykłe obowiązki. Ponieważ brak konkretnych regulacji, wiele zależy od regulaminu zakładowego, kultury firmy, przyjętych w niej zwyczajów, a kwestie sporne rozstrzyga sąd pracy.
Kiedy impreza integracyjna została wyznaczona poza normalnym rozkładem czasu pracy, np. na wieczór lub w weekend – zatrudniony zazwyczaj nie ma obowiązku się na niej pojawić. Gdy udział jest dobrowolny, godzin na zabawie nie wlicza się do czasu pracy i nie jest za nie wypłacane dodatkowe wynagrodzenie.
Są jednak sytuacje, gdy udział ma formę polecenia służbowego. Bywa tak na przykład wówczas, gdy spotkanie lub wyjazd ma w sobie elementy zarówno integracji, jak i szkolenia. Wówczas czas takiego wyjazdu powinien być liczony jako godziny nadliczbowe, za które zatrudnionym przysługuje wynagrodzenie.
Impreza firmowa a postępowanie dyscyplinarne
Zgodnie z przepisami prawa pracy niewykonanie polecenia służbowego (mieszczącego się w granicach prawa) może zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych. Kodeks pracy przewiduje za niedopełnienie obowiązku takie kary jak upomnienie, naganę, zwolnienie dyscyplinarne. Pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego tylko w kilku okolicznościach – gdy wyznaczone zadanie wykracza poza umowę o pracę, stoi w sprzeczności z przepisami prawa, stwarzałoby zagrożenie życia lub zdrowia (swojego pracownika lub osób trzecich), jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, kiedy pracownikowi nie pozwala na wykonanie polecenia stan psychofizyczny.
Udział w imprezie integracyjnej – co nam przysługuje?
Za udział w obligatoryjnym spotkaniu integracyjnym, które odbywa się po godzinach pracy, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Kwestię tę reguluje rozdz. V Kodeksu pracy – Praca w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 151.1:
§ 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
W rozdziale V znajdziemy szczegółowe przepisy dotyczące konkretnych sytuacji. Warto zaznaczyć, że zamiast dodatkowego wynagrodzenia pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy.
Co więcej, pracownik ma prawo do dodatkowego wolnego, jeśli impreza, wyjazd integracyjny odbywał się w niedzielę lub święto (jeśli są to dni nieuwzględnione w normalnym rozkładzie czasu pracy podwładnego). Odbiór wolnego powinien nastąpić:
- w ciągu 6 dni kalendarzowych przed lub po pracy (spotkaniu firmowym) w niedzielę,
- w przeciągu okresu rozliczeniowego, gdy praca (spotkanie firmowe) odbywało się w święto.