Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Identyfikator a dane osobowe pracownika

Identyfikator a dane osobowe pracownika

 
Identyfikator a dane osobowe pracownika

Identyfikatory dla pracowników - czemu służą

 

Identyfikatory dla pracowników posiadają przede wszystkim osoby na stanowiskach związanych z obsługą klienta. Plakietki to krótka treść, złożona najczęściej z poniższych danych:
- imię,
- nazwisko,
- stanowisko,
- numer identyfikacyjny,
- zdjęcie.

 

Plakietki dla pracowników zawierają także logo firmy. Te nowoczesne są zaprojektowane w kolorystyce spójnej z pozostałymi elementami tożsamości wizualnej przedsiębiorstwa. W niektórych projektach pojawiają się także hasła typu: „W czym mogę pomóc?”, „dopiero się uczę”. Czemu służą? Choć mała przypięta do koszuli plakietka czy identyfikator na smyczy może się wydawać zupełnie nieistotnym dodatkiem, ma wiele funkcji.

 

Przede wszystkim podnosi prestiż firmy. Klient wie, z kim rozmawia, dzięki temu łatwiej nawiązuje się relację. To daje klientowi także pewien komfort i poczucie bezpieczeństwa. W razie reklamacji czy niezadowolenia z oferty umożliwia dotarcie do pracownika, z którym umowa była podpisywana. Dodatkowo brak anonimowości może być motywujący dla personelu.

 

Identyfikatory pracownicze często pełnią użytkowe funkcje. Służą np. za karty dostępu do pomieszczeń, odblokowują drzwi do biura czy otwierają wejściowe bramki. Dzięki identyfikatorom ochrona wie, kto ma prawo przebywać na terenie firmy. Często w dużych korporacjach wydawane są także plakietki dla gości. Takie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo i utrudnia wejście na teren przedsiębiorstwa osobom nieupoważnionym.

 

Plakietka z imieniem i nazwiskiem a poufność danych osobowych

 

Jak widać, plakietki dla pracowników mają sporo zalet. Mimo tego wiele osób uważa, że identyfikator personalny jest fanaberią szefa i zbędnym dodatkiem. Pojawia się też pytanie, czy przełożony ma prawo ujawniać dane osobowe pracowników za pomocą plakietek. Jeśli identyfikatory zapewniają bezpieczeństwo albo służą interesowi firmy, to szef może żądać, by pracownicy się nimi posługiwali. Zanim jednak zostanie wprowadzony taki obowiązek, kierownictwo musi umieścić szczegóły w regulaminie zakładowym i do niego dostosować zasady.

 

Oczywiście informacje, które zawiera identyfikator, powinny mieć uzasadnienie i nie wszystkie dane przedsiębiorca może przetwarzać. Np. wpisywanie wieku czy podawanie stanu cywilnego pracowników nie jest dopuszczalne i nie można uznać, że służy interesowi firmy.

 

Identyfikatory - czy są konieczne?

 

Identyfikatory w wielu przypadkach są konieczne i znacznie ułatwiają pracę. Trudno z góry ocenić, czy w danym zakładzie plakietka z imieniem i nazwiskiem będzie realnie przydatna. Bez wątpienia są zawody, w których od lat identyfikatory się sprawdzają. Do ich noszenia zobligowani są m.in. lekarze, ochroniarze, pielęgniarki i urzędnicy. To, czy w prywatnej firmie handlowej okażą się równie potrzebne, zależy od specyfiki pracy i interesu przedsiębiorstwa.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.