Identyfikatory dla pracowników - czemu służą
Identyfikatory dla pracowników posiadają przede wszystkim osoby na stanowiskach związanych z obsługą klienta. Plakietki to krótka treść, złożona najczęściej z poniższych danych:
- imię,
- nazwisko,
- stanowisko,
- numer identyfikacyjny,
- zdjęcie.
Plakietki dla pracowników zawierają także logo firmy. Te nowoczesne są zaprojektowane w kolorystyce spójnej z pozostałymi elementami tożsamości wizualnej przedsiębiorstwa. W niektórych projektach pojawiają się także hasła typu: „W czym mogę pomóc?”, „dopiero się uczę”. Czemu służą? Choć mała przypięta do koszuli plakietka czy identyfikator na smyczy może się wydawać zupełnie nieistotnym dodatkiem, ma wiele funkcji.
Przede wszystkim podnosi prestiż firmy. Klient wie, z kim rozmawia, dzięki temu łatwiej nawiązuje się relację. To daje klientowi także pewien komfort i poczucie bezpieczeństwa. W razie reklamacji czy niezadowolenia z oferty umożliwia dotarcie do pracownika, z którym umowa była podpisywana. Dodatkowo brak anonimowości może być motywujący dla personelu.
Identyfikatory pracownicze często pełnią użytkowe funkcje. Służą np. za karty dostępu do pomieszczeń, odblokowują drzwi do biura czy otwierają wejściowe bramki. Dzięki identyfikatorom ochrona wie, kto ma prawo przebywać na terenie firmy. Często w dużych korporacjach wydawane są także plakietki dla gości. Takie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo i utrudnia wejście na teren przedsiębiorstwa osobom nieupoważnionym.
Plakietka z imieniem i nazwiskiem a poufność danych osobowych
Jak widać, plakietki dla pracowników mają sporo zalet. Mimo tego wiele osób uważa, że identyfikator personalny jest fanaberią szefa i zbędnym dodatkiem. Pojawia się też pytanie, czy przełożony ma prawo ujawniać dane osobowe pracowników za pomocą plakietek. Jeśli identyfikatory zapewniają bezpieczeństwo albo służą interesowi firmy, to szef może żądać, by pracownicy się nimi posługiwali. Zanim jednak zostanie wprowadzony taki obowiązek, kierownictwo musi umieścić szczegóły w regulaminie zakładowym i do niego dostosować zasady.
Oczywiście informacje, które zawiera identyfikator, powinny mieć uzasadnienie i nie wszystkie dane przedsiębiorca może przetwarzać. Np. wpisywanie wieku czy podawanie stanu cywilnego pracowników nie jest dopuszczalne i nie można uznać, że służy interesowi firmy.
Identyfikatory - czy są konieczne?
Identyfikatory w wielu przypadkach są konieczne i znacznie ułatwiają pracę. Trudno z góry ocenić, czy w danym zakładzie plakietka z imieniem i nazwiskiem będzie realnie przydatna. Bez wątpienia są zawody, w których od lat identyfikatory się sprawdzają. Do ich noszenia zobligowani są m.in. lekarze, ochroniarze, pielęgniarki i urzędnicy. To, czy w prywatnej firmie handlowej okażą się równie potrzebne, zależy od specyfiki pracy i interesu przedsiębiorstwa.