HR - co to znaczy
Skrót HR oznacza human resources. Dział HR w polskiej nomenklaturze nazywany jest najczęściej działem kadr. Specjaliści HR zajmują się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Jest to bardzo ważna część każdej firmy, ponieważ odpowiada za rekrutację nowych ludzi. Potrzebne są do tego specyficzne umiejętności interpersonalne, dlatego nie każdy nadaje się do pracy w takim obszarze. Nie można jednak powiedzieć, że zajęcia HR-owców ograniczają się tylko do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Specjaliści HR dbają bowiem o karierę i rozwój osób już zatrudnionych w danym miejscu.
Dział HR - czym się zajmuje
Najprościej można powiedzieć, że dział HR zajmuje się zarządzaniem ludźmi. Jakie zadania należą do kompetencji HR-owców?
Zacznijmy od koordynowania procesu rekrutacji. W momencie podjęcia decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, dział HR powinien stworzyć profil idealnego kandydata. Oznacza to, że potrzebny będzie pełny opis kwalifikacji merytorycznych oraz cech charakteru, które powinien posiadać człowiek zatrudniony na danym stanowisku. Następnie należy zweryfikować nadesłane aplikacje i zaprosić część osób na rozmowy.
Podczas przeprowadzania procesu rekrutacyjnego pracownicy z działu kadr muszą być bardzo uważni. Dzięki temu będą mogli ocenić, jakie cechy dominują u danego człowieka. Dlatego w tym zawodzie potrzebna jest umiejętność „rozpracowywania” ludzi.
Praca HR - na czym polega
Wachlarz zadań HR-owców jest jednak dużo większy. Bardzo często w zakres kompetencji osób z tego działu wchodzą kwestie kadrowo-płacowe oraz administracyjne. Oprócz tego ważne jest też dbanie o dobrą atmosferę w firmie, organizowanie szkoleń czy wyjść integracyjnych, które pomogą w budowaniu zgranego zespołu, co w konsekwencji powinno się przekładać na efektywność pracowników. To właśnie specjaliści działu HR zajmują się motywowaniem, pomagają w wyborze benefitów tak, aby były one dopasowane do polityki firmy. Ważne jest także nadzorowanie, czy podwładni przestrzegają zasad kultury osobistej lub czy nie dopuszczają się nadużyć.
Bardzo ważny jest też przepływ informacji. Dział HR pośredniczy w przekazywaniu wiadomości między zatrudnionymi a zarządem firmy. Jeżeli pracownicy są niezadowoleni, to mogą udać się właśnie do sektora kard, który zbiera opinie.
Jak widać zakres obowiązków w tym zawodzie jest bardzo duży, dlatego wymagania stawiane specjalistom są wysokie. Często w takiej pracy przydaje się wiedza z zakresu psychologii, ułatwiająca kontakt z ludźmi. Takie merytoryczne zaplecze pomaga przy ocenie potencjalnych kandydatów na stanowiska. Osoba, która marzy o karierze w dziale HR, musi być otwarta, kreatywna, optymistyczna, komunikatywna. Przydaje się też znajomość kilku języków obcych, ponieważ coraz częściej HR-owcy pełnią swoje zadania w międzynarodowym środowisku.
Czy zatem zarobki przekładają się na tak szerokie spektrum obowiązków? Wynagrodzenia specjalistów działu HR z reguły przekraczają 5000 zł brutto. Znacznie więcej będą zarabiać dyrektorzy personalni w dużych korporacjach. Ich pensja może sięgać nawet 10 000 zł. Jednak tak wysoka płaca nie zdarza się często. Na wysokość zarobków będą wpływać między innymi doświadczenie, znajomość języków obcych, wykształcenie (np. dodatkowe fakultety związane z psychologią) oraz miejsce pracy.