Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Homofobia w pracy – dyskryminacja ze względu na orientację seksualną

Homofobia w pracy – dyskryminacja ze względu na orientację seksualną

 
Homofobia w pracy – dyskryminacja ze względu na orientację seksualną

Homofobia w miejscu pracy niestety nie jest rzadkim zjawiskiem. Osoby nieheteroseksualne często czują obawę przed ujawnieniem swojej orientacji przed współpracownikami i przełożonymi.

 

Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną w pracy

 

Ujawnienie orientacji seksualnej przez osoby nieheteroseksualne w miejscu pracy wciąż często wiąże się z obawami, mimo że prawo stoi po ich stronie. Kodeks pracy wprost zakazuje dyskryminacji pracowników. Artykuł 18. stanowi:

„§ 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

§ 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1”.

 

Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną – Kodeks karny

 

Mimo że wciąż nierzadkie są przypadki łamania praw gejów i lesbijek, Kodeks karny wciąż nie przewiduje sankcji za homofobię. Środowiska LGBT w szczególności domagają się zmian w art. 256 i 257 tego dokumentu: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych,
etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” (art. 256). Wśród czynów zabronionych nie jest wymieniona dyskryminacja z uwagi na orientację seksualną, co wiele osób uważa za błąd.

 

Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w zatrudnieniu

 

Tymczasem z problemem nierównego traktowania, a nawet szykanowania osób nieheteroseksualnych w zakładach pracy mamy w Polsce do czynienia nie od dziś. W 2008 r. „Gazeta Wyborcza” podała, że 85% polskich gejów i lesbijek ukrywa swoją orientację seksualną w miejscu pracy z obawy przed dyskryminacją. Już wówczas Kampania Przeciw Homofobii wnosiła, by związki zawodowe zauważyły ten problem i podjęły konkretne działania.

 

Jakie kroki wówczas podjęto? Wspomniana organizacja zorganizowała w Warszawie międzynarodową konferencję dotyczącą roli związków zawodowych w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w zatrudnieniu. W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele OPZZ, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz zagranicznych związków zawodowych. Lider KPH Robert Biedroń powiedział wówczas, że polscy homoseksualiści żyją w ukryciu z obawy m.in. przed utratą pracy, ale także przed wyśmiewaniem przez współpracowników oraz blokowaniem wykonywania czynności służbowych. Zdaniem organizatorów konferencji 85% gejów i lesbijek nie przyznaje się w pracy do swojej orientacji seksualnej, gdyż w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że homoseksualiści nie powinni demonstrować swojej seksualności. Uczestnicy konferencji przyznali, że osoby heteroseksualne bardzo często opowiadają, w jaki sposób spędzają czas ze swoim partnerem lub partnerką, trzymają także ich zdjęcia na biurkach. Geje i lesbijki dyskryminowani są najczęściej w dużych zakładach przemysłowych oraz w górnictwie.

 

Przez ostatnią dekadę zmieniło się mniej, niż moglibyśmy sobie życzyć – homofobia w pracy i na ulicach wciąż ma się dobrze. Zgodnie z raportem opublikowanym w 2016 r. przez Kampanię przeciw Homofobii oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego trzy na dziesięć osób nieheteroseksualnych doświadczyło jakiejś formy przemocy (fizycznej, psychicznej bądź obu) w ciągu ostatnich 5 lat. Jednocześnie (wg raportu Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) w tym samym roku polski rząd zgłosił tylko 12 przypadków przestępstw, których motywem była

 

Dyskryminacja w pracy – co robić?

 

W przypadku dyskryminacji w zakładzie pracy – również z uwagi na orientację seksualną – pracownik ma możliwość zgłoszenia tego faktu do Państwowej Inspekcji Pracy i dochodzenia swoich praw. Kar grzywny grozi pracodawcy, który z powodu nietolerancji na przykład pomija podwładnego podczas awansów, płaci mu mniej niż innym osobom na tym samym stanowisku, stosuje wobec niego mobbing i inne formy dyskryminacji lub przemocy. Jeśli pracownik wskaże fakty, które uprawdopodobniają wnoszone zarzuty o nierównym traktowaniu, wtedy to na przełożonego spada ciężar udowodnienia, że do dyskryminacji nie doszło, a powody takiego, a nie innego traktowania wynikały z obiektywnych pobudek.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.