Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hierarchia stanowisk w firmie

Hierarchia stanowisk w firmie

 
Hierarchia stanowisk w firmie

Hierarchia stanowisk w firmie – dlaczego jest ważna

 

Można powiedzieć, że system hierarchiczny w firmie wykształca się samoistnie. Ktoś zakłada przedsiębiorstwo, ryzykuje oszczędności, by realizować swoją wizję. Zatrudnia pracowników, którzy wykonując polecenia kierownika będą przybliżać przedsiębiorstwo do sukcesu. Tak pokrótce przedstawia się sedno hierarchii stanowisk.

 

Jednak warto się przyjrzeć dokładniej sensowności takiej struktury. Nie dlatego, żeby uzmysłowić sobie, jakie są rodzaje dyrektorów czy nazwy stanowisk kierowniczych. Trzeba wiedzieć, dlaczego dobrze rozplanowana hierarchia stanowisk w firmie może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, a do czego mogą doprowadzić zaniedbania organizacyjne.

 

Hierarchia stanowisk pracy – po co wyznacza się granice

 

Jak zaznaczono wyżej, hierarchia stanowisk pracy wprowadza porządek w strukturach firmy. Po pierwsze wyznacza granice uprawnień poszczególnych pracowników – każdy wie, co należy do jego zadań, w którym momencie przekracza swoje uprawnienia, a kiedy coś jest poniżej jego kompetencji. Oczywiście ważne jest, by właściwie ten zakres przedstawiać. To zadanie należy do menadżerów lub pracodawców – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

 

Kiedy dla wszystkich jasne są rodzaje stanowisk pracy w biurze, usprawnia się komunikacja. Pracownicy kierują swoje sprawy bezpośrednio do odpowiedniej osoby – bez rozbudowywania niepotrzebnego łańcucha zapytań i przekierowań. Ma to oczywiście znaczenie przy efektywności pracy – decyzje podejmowane są szybciej, odpowiedzi są wyczerpujące.

 

Nazwy stanowisk pracy w biurze pozwalają również mieć jasność co do możliwej drogi rozwoju. Zatrudnieni widzą, w jakim kierunku rozwija się kariera osób z ich działu, jak to wygląda w innych grupach. Stwarza to większe pole do planowania własnej kariery – pracownik ma świadomość, jak wygląda ścieżka „w górę” po kolejnych stopniach, ale także widzi, jak wygląda opcja doskonalenia się w jakiejś szczególnej dziedzinie (np. pozostania specjalistą od grafiki we własnym zespole) lub droga rozwoju „w poziomie”, czyli przejścia do innych działów.

 

Hierarchia stanowisk w firmie jest również ważna ze względu na planowanie wysokości wynagrodzeń. Nazwy działów w firmie mogą świadczyć o różnych zakresach działalności, ale stanowiska managerskie na czele każdego z nich mogą podlegać podobnym wytycznym co do wysokości pensji.

 

Jak widać po głębszej analizie, hierarchia stanowisk pracy jest ważna i z perspektywy przełożonego, pracodawcy, jak i szeregowego pracownika. Każdy zna poziomy odpowiedzialności, zakres obowiązków i drogi rozwoju.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?