Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grupa docelowa: co to jest? dlaczego jest tak ważna w reklamie firmy?

Grupa docelowa: co to jest? dlaczego jest tak ważna w reklamie firmy?

 
Grupa docelowa: co to jest? dlaczego jest tak ważna w reklamie firmy?

To jedno z podstawowych pojęć w marketingu. Bez niego trudno byłoby jakiejkolwiek marce znaleźć klientów i rywalizować z konkurencją. Czym dokładnie jest grupa docelowa? Na podstawie jakich kryteriów się ją określa i jaki ma związek ze skuteczną reklamą?

 

Co to jest grupa docelowa?

 

Od wyboru grupy docelowej kampanii reklamowej zależy jej kształt. Mówiąc najprościej, to grupa osób, do której kieruje się komunikat reklamowy, potencjalni nabywcy danego produktu czy usługi.

 

Dlaczego należy określić grupę docelową?

 

Nie bez przyczyny reklamy produktów dla młodzieży są kolorowe, dynamiczne i nie występują w nich osoby w średnim wieku, ale właśnie nastolatki, w reklamach zupek instant widzimy wesołych, zapracowanych ludzi albo studentów, a marki premium promowane są przez aktorów uosabiających wysoki status społeczny i materialny.

 

W reklamie, mówiąc do wszystkich, nie trafia się do nikogo i to w zasadzie podstawowy powód, dla którego warto określić grupę docelową. Jest to jednak równie ważne w procesie kreowania wizerunku marki, z którym mają się przecież identyfikować konsumenci.

 

Jak określić grupę docelową?

 

Od angielskiego target group wziął się termin targetowanie. Oznacza on selekcję konsumentów i wybór spośród nich grupy docelowej, która może być bardziej niż inne zainteresowana produktem. Ów wybór marketingowcy podejmują na podstawie analizy kryteriów demograficznych, m.in. wieku, płci, stanu rodzinnego, miejsca zamieszkania; społeczno-ekonomicznych, takich jak poziom wykształcenia, zawód, sytuacja materialna. To umożliwia podstawową selekcję nabywców, ale przy określaniu grupy bierze się pod uwagę także inne czynniki, np. psychograficzne – styl życia, zainteresowania, poglądy, hobby.

 

Do określania grupy docelowej wykorzystuje się badanie rynku. Umożliwia ono, m.in. za pomocą ankiet, rozpoznanie zachowań konsumenckich, tego, co jest dla klientów ważne w podejmowaniu decyzji.

 

Grupa docelowa: zalety określenia

 

Targetowanie pozwala przede wszystkim prowadzić skuteczne kampanie, budować wizerunek marki oczekiwany i akceptowany przez odbiorców. To zwiększa szansę na sprzedaż i zdobycie stałych, lojalnych nabywców. Oczywiście grupa docelowa klientów to osoby najbardziej podatne na reklamowy przekaz, w największym stopniu dostrzegające potrzebę skorzystania z oferty. Zatem działania ukierunkowane na zaspokojenie ich potrzeb są opłacalne – o ile grupa docelowa została poprawnie określona.

 

Warto jednak pamiętać, że z oferty korzystają także grupy klientów, którzy teoretycznie nie byliby zainteresowani zakupem i w związku z tym strategia marketingowa, choć ukierunkowana na określonych nabywców, nie powinna wykluczać zaspokajania potrzeb innych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?