Od osób przebywających na urlopie macierzyńskim nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy. Powrót po macierzyńskim pracownika to dla pracodawcy ulga w opłacaniu składek za pracownika. Jak wygląda zwolnienie z Funduszu Pracy po macierzyńskim i kiedy nie obowiązuje?
Składka na Fundusz Pracy w czasie urlopu macierzyńskiego
Za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim (oraz urlopie na prawach macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim i wychowawczym) pracodawca nie odprowadza składek na Fundusz Pracy.
Fundusz Pracy po macierzyńskim
Pracownik, który zakończył urlop macierzyński, może zadecydować, czy chce kontynuować opiekę nad dzieckiem (w ramach urlopu rodzicielskiego) czy też wraca do pracy. Powrót z urlopu macierzyńskiego może też oznaczać pracę jedynie w niepełnym wymiarze (np. na ¼ etatu) i kontynuację opieki nad dzieckiem w ramach urlopu rodzicielskiego.
W zależności od wybranej opcji oraz formy współpracy z pracodawcą, za takiego pracownika będzie musiała zostać odprowadzona składka na Fundusz Pracy bądź nie.
Zwolnienie z Funduszu Pracy po macierzyńskim
Co do zasady, powrót po macierzyńskim pracownika oznacza dla pracodawcy zwolnienie z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy. Zwolnienie z FP i FGŚP po macierzyńskim trwa 36 miesięcy. Takie samo zwolnienie obejmuje również pracowników powracających z urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego.
Zwolnienie ze składek FP po macierzyńskim odnosi się jedynie do pracownika, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Nie obejmuje zaś osób zatrudnionych w oparciu o umowę – zlecenie.
Jeśli pracodawca z zatrudnionym na umowę o pracę pracownikiem, którego obejmuje zwolnienie ze składki na FP, zawrze umowę zlecenie, to będzie musiał od tej umowy odprowadzić składkę na FP.
Zwolnienie z opłacania składek na FP dotyczy też jedynie tych pracodawców, którzy udzielili urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego pracownikowi. Jeśli zatem pracownik wracający z urlopu rodzicielskiego podejmie pracę w oparciu o umowę o pracę w innej firmie, to nowy pracodawca nie ma żadnego prawa do ulgi, bo to nie on udzielił urlopu rodzicielskiego.
Jeśli w trakcie obowiązywania zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy po urlopie macierzyńskim kobieta zajdzie w ciążę ponownie i uda się na urlop macierzyński, to po powrocie, pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na FP przez kolejne 36 miesięcy. Uprawnienia do zwolnienia z opłacania składek pracodawca nabywa w takiej sytuacji niejako od nowa.
Jeśli pracownik wykorzystuje swój urlop rodzicielski lub wychowawczy w częściach, to zwolnienie z FP również przysługuje w częściach – po powrocie z każdej wykorzystanej części urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego, aż do wyczerpania limitu zwolnienia - 36 miesięcy.
Zwolnienie z Funduszu Pracy po urlopie rodzicielskim – kiedy nie przysługuje?
Choć wydawałoby się, że sytuacja pracowników powracających do pracy po urlopie rodzicielskim jest jasna, to okazuje się, że zwolnienie po urlopie rodzicielskim nie będzie dotyczyć wszystkich. Jeśli pracownik w czasie urlopu rodzicielskiego zdecydował się na pracę na część etatu (na podstawie art. 1821a §6 Kodeksu Pracy), to po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego nie ma statusu osoby powracającej z urlopu. Oznacza to, że pracodawca nie może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP za takiego pracownika.
Prawo do zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy nie będzie przysługiwać pracodawcy również w sytuacji, w której pracownik będzie łączył z pracą na etacie urlop wychowawczy.