Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

 
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Jak zostać fryzjerem?

 

Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów ostatnich czasów. Kreatywność i artystyczna forma wyrazu niejednokrotnie wyznaczają trendy fryzjerskie. Dziś fryzjer to nie zwyczajny rzemieślnik, który wykona strzyżenie lub farbowanie, choć i tacy się zdarzają, ale prawdziwy mistrz nożyczek.

 

Aby zostać fryzjerem, należy ukończyć odpowiednią szkołę. Może to być szkoła zawodowa, policealne studium fryzjerskie bądź technikum usług fryzjerskich. Nauka może trwać pomiędzy 2 a 4 lata w zależności od wyboru formy kształcenia. Ponadto każdy z przyszłych fryzjerów, musi odbyć praktyki i zdać egzaminy uprawniające do wykonywania zawodu.

Fryzjerstwo jest głównie wybierane przez kobiety. Chociaż podstawowa forma zawodu jest męska i określa się ją jako fryzjer, to w salonach w większości można spotkać fryzjerkę. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż w ostatnim czasie w salonach fryzjerskich pojawia się coraz więcej panów specjalizujących się w wyszukanych cięciach i stylizacjach.


Nauka fryzjerstwa


Nauka fryzjerstwa to godziny praktyk spędzone w salonach. To wiele uczesanych „główek” do stylizacji oraz cięć, farbowań i pielęgnacji wykonanych pod okiem fachowca. Po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub studium policealnego umiejętności nabyte w szkołach należy rozwijać na różnorodnych kursach i w praktyce.

Zadania fryzjera, których wykonywanie nie powinno stanowić problemu po ukończeniu szkoły to:
    • obsługa, dobór, sterylizacja/konserwacja urządzeń i przyrządów fryzjerskich,
    • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
    • analiza struktury włosa i dobór odpowiedniej kolorystyki do typu urody klienta,
    • doradzanie w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów,
    • wykazanie się wiedzą, jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fryzjerskich


Kształcenie zawodowe fryzjera


Zawód fryzjera można zdobywać w zasadniczych szkołach zawodowych. Oprócz przedmiotów teoretycznych związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy, ważna jest także praktyka. Absolwenci szkół fryzjerskich muszą zdać egzamin czeladniczy, który daje prawo do wykonywania zawodu.

Egzamin fryzjerski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pisemna część to 40 pytań. Praktyczna część to z kolei egzamin, który trwa pomiędzy 120 a 240 minut. Zawód fryzjera uzyskuje się, zdając w 50% część pisemną i w 75% część praktyczną.

Do egzaminu czeladniczego przystąpić może osoba, która pobierała naukę u rzemieślnika i dokształcania się w zakresie teorii w ramach nauki pobieranej w szkole lub poza nią. Należy mieć też świadectwo ukończenia szkoły, do tego niekiedy wymagany jest także trzyletni lub co najmniej półroczny staż pracy w zależności od ukończonej szkoły. Można także uzyskać tytuł mistrza, gdy jest się już czeladnikiem fryzjerstwa.


Podstawy działalności usługowej  - fryzjerstwo


W szkołach fryzjerskich uczą nie tylko zawodu, ale także podstaw przedsiębiorczości, które pomagają w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto szkoły w programie nauczania dają wskazówki, jak zarządzać finansami, jak założyć własną działalność gospodarczą, jakie są podstawowe zasady BHP przy prowadzeniu swojego salonu. Aby otworzyć swój salon należy określić formę działalności gospodarczej, znaleźć odpowiednie pomieszczenie, a także wyposażyć miejsce tak, aby klient chętnie do niego wracał.

Aby pracować jako fryzjer trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim ważny jest stan zdrowia. Dobry fryzjer ma do czynienia codziennie z dużą ilością środków chemicznych. Mogą one wywoływać uczelnia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto jest to praca w pozycji stojącej, a ręce uniesione są praktycznie stale w górze. Po pewnym czasie kręgosłup może odmówić posłuszeństwa i mogą pojawić się żylaki.

 

Praca po kursie fryzjerskim

 

Obecnie wiele szkół oferuje kursy fryzjerskie, które także uprawniają do wykonywania zawodu. Należy jednak pamiętać, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Warto także zrobić swoje portfolio, które może okazać się pomocne w procesie szukania pracy w renomowanych salonach fryzjerskich.


Zostań fryzjerem w swoim domu


Niektórzy decydują się na założenie działalności gospodarczej we własnym domu. Wykorzystują do tego jeden z pokoi, garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Wyposażenie salonu, lokalizacja i zakres usług ma wpływ na to, ile zarabia fryzjer, ile kosztuje farbowanie czy przedłużanie włosów.

Na otwarcie własnego salonu w domu można pozyskać dotację unijną, dzięki czemu będzie łatwiej wyposażyć wnętrze. Aby otworzyć salon w domu, trzeba spełniać także wymagania sanitarne, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.