Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

 
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Jak zostać fryzjerem?

 

Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów ostatnich czasów. Kreatywność i artystyczna forma wyrazu niejednokrotnie wyznaczają trendy fryzjerskie. Dziś fryzjer to nie zwyczajny rzemieślnik, który wykona strzyżenie lub farbowanie, choć i tacy się zdarzają, ale prawdziwy mistrz nożyczek.

 

Aby zostać fryzjerem, należy ukończyć odpowiednią szkołę. Może to być szkoła zawodowa, policealne studium fryzjerskie bądź technikum usług fryzjerskich. Nauka może trwać pomiędzy 2 a 4 lata w zależności od wyboru formy kształcenia. Ponadto każdy z przyszłych fryzjerów, musi odbyć praktyki i zdać egzaminy uprawniające do wykonywania zawodu.

Fryzjerstwo jest głównie wybierane przez kobiety. Chociaż podstawowa forma zawodu jest męska i określa się ją jako fryzjer, to w salonach w większości można spotkać fryzjerkę. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż w ostatnim czasie w salonach fryzjerskich pojawia się coraz więcej panów specjalizujących się w wyszukanych cięciach i stylizacjach.


Nauka fryzjerstwa


Nauka fryzjerstwa to godziny praktyk spędzone w salonach. To wiele uczesanych „główek” do stylizacji oraz cięć, farbowań i pielęgnacji wykonanych pod okiem fachowca. Po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub studium policealnego umiejętności nabyte w szkołach należy rozwijać na różnorodnych kursach i w praktyce.

Zadania fryzjera, których wykonywanie nie powinno stanowić problemu po ukończeniu szkoły to:
    • obsługa, dobór, sterylizacja/konserwacja urządzeń i przyrządów fryzjerskich,
    • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
    • analiza struktury włosa i dobór odpowiedniej kolorystyki do typu urody klienta,
    • doradzanie w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów,
    • wykazanie się wiedzą, jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fryzjerskich


Kształcenie zawodowe fryzjera


Zawód fryzjera można zdobywać w zasadniczych szkołach zawodowych. Oprócz przedmiotów teoretycznych związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy, ważna jest także praktyka. Absolwenci szkół fryzjerskich muszą zdać egzamin czeladniczy, który daje prawo do wykonywania zawodu.

Egzamin fryzjerski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pisemna część to 40 pytań. Praktyczna część to z kolei egzamin, który trwa pomiędzy 120 a 240 minut. Zawód fryzjera uzyskuje się, zdając w 50% część pisemną i w 75% część praktyczną.

Do egzaminu czeladniczego przystąpić może osoba, która pobierała naukę u rzemieślnika i dokształcania się w zakresie teorii w ramach nauki pobieranej w szkole lub poza nią. Należy mieć też świadectwo ukończenia szkoły, do tego niekiedy wymagany jest także trzyletni lub co najmniej półroczny staż pracy w zależności od ukończonej szkoły. Można także uzyskać tytuł mistrza, gdy jest się już czeladnikiem fryzjerstwa.


Podstawy działalności usługowej  - fryzjerstwo


W szkołach fryzjerskich uczą nie tylko zawodu, ale także podstaw przedsiębiorczości, które pomagają w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto szkoły w programie nauczania dają wskazówki, jak zarządzać finansami, jak założyć własną działalność gospodarczą, jakie są podstawowe zasady BHP przy prowadzeniu swojego salonu. Aby otworzyć swój salon należy określić formę działalności gospodarczej, znaleźć odpowiednie pomieszczenie, a także wyposażyć miejsce tak, aby klient chętnie do niego wracał.

Aby pracować jako fryzjer trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim ważny jest stan zdrowia. Dobry fryzjer ma do czynienia codziennie z dużą ilością środków chemicznych. Mogą one wywoływać uczelnia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto jest to praca w pozycji stojącej, a ręce uniesione są praktycznie stale w górze. Po pewnym czasie kręgosłup może odmówić posłuszeństwa i mogą pojawić się żylaki.

 

Praca po kursie fryzjerskim

 

Obecnie wiele szkół oferuje kursy fryzjerskie, które także uprawniają do wykonywania zawodu. Należy jednak pamiętać, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Warto także zrobić swoje portfolio, które może okazać się pomocne w procesie szukania pracy w renomowanych salonach fryzjerskich.


Zostań fryzjerem w swoim domu


Niektórzy decydują się na założenie działalności gospodarczej we własnym domu. Wykorzystują do tego jeden z pokoi, garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Wyposażenie salonu, lokalizacja i zakres usług ma wpływ na to, ile zarabia fryzjer, ile kosztuje farbowanie czy przedłużanie włosów.

Na otwarcie własnego salonu w domu można pozyskać dotację unijną, dzięki czemu będzie łatwiej wyposażyć wnętrze. Aby otworzyć salon w domu, trzeba spełniać także wymagania sanitarne, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Księgowa / Księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów; dekretowanie i księgowanie operacji gospodarczych; sporządzanie deklaracji podatkowych; sporządzanie raportów finansowych; sporządzanie raportów wewnętrznych; księgowanie list płac;...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.