Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

 
Fryzjer - jak zacząć i założyć działalność?

Jak zostać fryzjerem?

 

Fryzjer to jeden z najpopularniejszych zawodów ostatnich czasów. Kreatywność i artystyczna forma wyrazu niejednokrotnie wyznaczają trendy fryzjerskie. Dziś fryzjer to nie zwyczajny rzemieślnik, który wykona strzyżenie lub farbowanie, choć i tacy się zdarzają, ale prawdziwy mistrz nożyczek.

 

Aby zostać fryzjerem, należy ukończyć odpowiednią szkołę. Może to być szkoła zawodowa, policealne studium fryzjerskie bądź technikum usług fryzjerskich. Nauka może trwać pomiędzy 2 a 4 lata w zależności od wyboru formy kształcenia. Ponadto każdy z przyszłych fryzjerów, musi odbyć praktyki i zdać egzaminy uprawniające do wykonywania zawodu.

Fryzjerstwo jest głównie wybierane przez kobiety. Chociaż podstawowa forma zawodu jest męska i określa się ją jako fryzjer, to w salonach w większości można spotkać fryzjerkę. Nie jest to oczywiście reguła, gdyż w ostatnim czasie w salonach fryzjerskich pojawia się coraz więcej panów specjalizujących się w wyszukanych cięciach i stylizacjach.


Nauka fryzjerstwa


Nauka fryzjerstwa to godziny praktyk spędzone w salonach. To wiele uczesanych „główek” do stylizacji oraz cięć, farbowań i pielęgnacji wykonanych pod okiem fachowca. Po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub studium policealnego umiejętności nabyte w szkołach należy rozwijać na różnorodnych kursach i w praktyce.

Zadania fryzjera, których wykonywanie nie powinno stanowić problemu po ukończeniu szkoły to:
    • obsługa, dobór, sterylizacja/konserwacja urządzeń i przyrządów fryzjerskich,
    • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych,
    • analiza struktury włosa i dobór odpowiedniej kolorystyki do typu urody klienta,
    • doradzanie w zakresie profilaktyki chorób skóry głowy i włosów,
    • wykazanie się wiedzą, jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fryzjerskich


Kształcenie zawodowe fryzjera


Zawód fryzjera można zdobywać w zasadniczych szkołach zawodowych. Oprócz przedmiotów teoretycznych związanych z pielęgnacją włosów i skóry głowy, ważna jest także praktyka. Absolwenci szkół fryzjerskich muszą zdać egzamin czeladniczy, który daje prawo do wykonywania zawodu.

Egzamin fryzjerski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pisemna część to 40 pytań. Praktyczna część to z kolei egzamin, który trwa pomiędzy 120 a 240 minut. Zawód fryzjera uzyskuje się, zdając w 50% część pisemną i w 75% część praktyczną.

Do egzaminu czeladniczego przystąpić może osoba, która pobierała naukę u rzemieślnika i dokształcania się w zakresie teorii w ramach nauki pobieranej w szkole lub poza nią. Należy mieć też świadectwo ukończenia szkoły, do tego niekiedy wymagany jest także trzyletni lub co najmniej półroczny staż pracy w zależności od ukończonej szkoły. Można także uzyskać tytuł mistrza, gdy jest się już czeladnikiem fryzjerstwa.


Podstawy działalności usługowej  - fryzjerstwo


W szkołach fryzjerskich uczą nie tylko zawodu, ale także podstaw przedsiębiorczości, które pomagają w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto szkoły w programie nauczania dają wskazówki, jak zarządzać finansami, jak założyć własną działalność gospodarczą, jakie są podstawowe zasady BHP przy prowadzeniu swojego salonu. Aby otworzyć swój salon należy określić formę działalności gospodarczej, znaleźć odpowiednie pomieszczenie, a także wyposażyć miejsce tak, aby klient chętnie do niego wracał.

Aby pracować jako fryzjer trzeba brać pod uwagę wiele aspektów. Przede wszystkim ważny jest stan zdrowia. Dobry fryzjer ma do czynienia codziennie z dużą ilością środków chemicznych. Mogą one wywoływać uczelnia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Ponadto jest to praca w pozycji stojącej, a ręce uniesione są praktycznie stale w górze. Po pewnym czasie kręgosłup może odmówić posłuszeństwa i mogą pojawić się żylaki.

 

Praca po kursie fryzjerskim

 

Obecnie wiele szkół oferuje kursy fryzjerskie, które także uprawniają do wykonywania zawodu. Należy jednak pamiętać, że w tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Warto także zrobić swoje portfolio, które może okazać się pomocne w procesie szukania pracy w renomowanych salonach fryzjerskich.


Zostań fryzjerem w swoim domu


Niektórzy decydują się na założenie działalności gospodarczej we własnym domu. Wykorzystują do tego jeden z pokoi, garaż lub inne pomieszczenia gospodarcze. Wyposażenie salonu, lokalizacja i zakres usług ma wpływ na to, ile zarabia fryzjer, ile kosztuje farbowanie czy przedłużanie włosów.

Na otwarcie własnego salonu w domu można pozyskać dotację unijną, dzięki czemu będzie łatwiej wyposażyć wnętrze. Aby otworzyć salon w domu, trzeba spełniać także wymagania sanitarne, które dokładnie określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (opublikowane w dzienniku ustaw z 2004 r. numer 31 pod pozycją 273).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?