Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Freelancer - kim jest, kodeks, umowa i rozliczenie

Freelancer - kim jest, kodeks, umowa i rozliczenie

 
Freelancer - kim jest, kodeks, umowa i rozliczenie

 

Freelancer - kim jest?

 

Freelancer to osoba pracująca bez etatu, najczęściej zdalnie. Realizuje projekty na zlecenie w dziedzinie, w której się specjalizuje. Freelancer może prowadzić swoją działalność, ale nie musi. Może rozliczać się z usługodawcą na podstawie umowy o dzieło. 

 

Freelancing w Polsce staje się coraz bardziej popularny, głównie wśród zawodów artystycznych, o podłożu humanistycznym, ale także w branży w IT. Można powiedzieć, że powstał nowy zawód freelancer. 

 

Polski freelance coraz częściej korzysta z portali ze zleceniami lub specjalnych platform, gdzie niepotrzebne jest posiadanie własnej firmy, gdyż możesz rozliczać się ze zleceniodawcą za pośrednictwem właśnie platformy. Za drobny procent faktura zostanie wystawiona przez platformę i tak nastąpi rozliczenie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą.

 

Freelancer praca 

 

Praca freelancera najczęściej dotyczy branż związanych z: 

  • copywritingiem, 
  • fotografią, 
  • dziennikarstwem, 
  • grafiką, 
  • tłumaczeniami itp. 

 

Freelancing można uprawiać w zasadzie w każdym zawodzie, który można wykonywać z dowolnego miejsca, w którym chce się wykonywać pracę. Freelancer zazwyczaj wykonuje zlecenia przez internet. 

 

W Polsce freelance copywriterski jest zdecydowanie dominującą branżą. W sieci można znaleźć wiele ogłoszeń ze zleceniami dla freelancerów. Również freelancer oferty często wraz z portfolio prezentuje w ogłoszeniach, które dodaje i w ten sposób poszukuje nowych zleceń. 

 

Freelancer praca w domu 

 

Freelancerzy zazwyczaj pracują w domu. Niekiedy wybierają też inne miejsca jak np. kawiarnia, park, inny kraj. Są tacy, którzy wykonują zlecenia zdalne, podróżując po świecie. Zlecenia IT, praca grafika freelancera czy copywritera może być wykonywana na dobrą sprawę gdziekolwiek. Tu liczy się efekt, który wieńczy wykonanie zadania. 

 

Kodeks freelancera

 

Każdy freelancer musi mieć swój kodeks pracy. Kodeks pracy to też swoisty kodeks etyki pracy, który należy przestrzegać, aby zachować zdrowe relacje i nie dać się wykorzystywać oraz nie znienawidzić tej pracy. W końcu w dużej mierze sami zdecydowaliśmy się na freelance. O czym trzeba pamiętać?

  1. Nie toleruj opóźnień w płatnościach. Wykonujesz pracę, za którą należy Ci się wynagrodzenie. Przeciąganie terminów płatności może skończyć się jej brakiem. Poza tym też masz swoje wydatki i terminy płatności do uregulowania.
  2. Nie traktuj VAT-u jako dochodu. To są pieniądze państwa, które im szybciej przelejesz na inne konto, tym szybciej o nich zapomnisz. Jeśli je wydasz, może ci potem zabraknąć na podstawowe opłaty.
  3. Analizuj zlecenia. Nie odrzucaj czegoś na starcie, jeśli dobrze nie poznasz projektu. Ale jeśli ktoś zaczyna od razu kręcić lub wprowadza niemiłą atmosferę, nie podejmuj się działania.
  4. Unikaj współpracy ze znajomymi królika. Znajomy znajomego szuka grafika...itd. Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Ze znajomymi idź na imprezę, a interesy załatwiaj poza tym kręgiem. Jeśli coś pójdzie nie tak, ktoś nie wypłaci itd., niesmak pozostanie na długo.
  5. Deadline jest deadlinem. Przyjmuj zlecenia, w których deadline jest wykonalny. Po co się stresować, narażać zdrowie, a potem usłyszeć, że to nie tak. Gorzej, jeśli na pięć minut przed oddaniem dzieła już wiesz, że nie dasz rady. Klient nie zapłaci? Po co to było?

Freelancer umowa 

 

Freelancing to z jednej strony szansa na pracę dla siebie w dogodnym miejscu i terminie. Z drugiem strony ryzyko, kogo spotkasz po drugiej stronie zlecenia. Dlatego, aby zadbać o swoje finanse i dobre imię niezależnie od kwoty zlecenia, zawsze podpisuj umowę. Opinie freelancerskie w sieci niestety opisują historie, w których bardzo często zamawiający nie wypłacają należności za realizację. Niekiedy stanowią one przestrogę, aby nie zawierać „umowy na gębę”, ani nie ufać „zaufanym” znajomym znajomych. Umowa to podstawa, choćby zlecenie opiewało na 10 PLN.

 

Freelancer jak się rozliczać 

 

Przed przyjęciem pracy pobierz zaliczkę lub zadatek. Niech to będzie część wynagrodzenia, która w razie niepowodzenia, braku akceptacji dzieła itd, zostanie u ciebie za włożony trud pracy i poświęcony czas. Nie rezygnuj z tego. 

 

Pamiętaj, że jeśli wystawiasz fakturę VAT, musisz odprowadzić od niej podatek. W związku z tym, jeśli zleceniodawca postawi ci nie wypłacić, lub będzie znaczna obsuwa w terminie, musisz mieć z czego uregulować tę płatność. Ponadto i umowa i faktura są dokumentami, które pomocne są w razie sądowych batalii lub ścigania przez dłużnika - ale to już czarny scenariusz.  

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przejęcie istniejącego oddziału i rozbudowa działu handlowego; zarządzanie sprzedażą na podległym rynku; realizacja założonych planów; motywowanie i szkolenie podległego zespołu z zakresu poprawy jakości obsługi klienta;

Najnowsze artykuły

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?